UEFA oznámila reformu Ligy národů

Doba čtení: 2 minuty

UEfa oznámila významné změny v Lize národů, které se dotknou všech týmů.

Základní změnou je to, že v rámci Ligy národů se nebude hrát v tříčlenných skupinách ale ve čtyřčlenných. Dosud měly ligy A, B  čtyři skupiny po třech týmech, liga C pak tři skupiny po čtyřech týmech a jednu se třemi týmy a liga D pak čtyři skupiny po čtyřech týmech. Nyní bude v prvních třech ligách po čtyřech týmech a v poslední lize bude jedna čtyřčlenná a jedna tříčlenná skupina.

V rámci ligy A pak platí, že týmy, které obsadily poslední místo ve skupině a měly sestoupit do ligy B, v nejvyšší lize zůstanou a doplní tak počet účastníků na 16. To se dotýká například německé reprezentace, protože ta ve své skupině skončila poslední a měla sestoupit do ligy B. Týmy, které vyhrají svoji skupinu, pak čeká závěrečné finále, které se bude hrát ve stejném formátu jako v minulém ročníku.

V lize B zůstanou druhé a třetí týmy z předchozího ročníku (takže Slovensko nesestupuje do ligy C, ale zůstává v béčku), k nim se přidají vítězové a týmy z druhých míst v lize C.

V lize C pak budou týmy z třetího a čtvrtého místa v lize C z minulého ročníku a pak první dva týmy z ligy D.

Opět budou platit postupy mezi ligami. Vítěz každé skupiny postoupí do vyšší ligy a poslední tým sestoupí. V lize C pak poslední dva týmy budou hrát playoff na dva zápasy a horší tým sestoupí do skupiny D.

Zápasy ve skupinách se odehrají na podzim 2020 po Euru. V reprezentačních přestávkách v září, říjnu a listopadu se uskuteční vždy po dvou zápasech této soutěže. Závěrečné finále se pak bude konat v červnu 2021. Los soutěže se uskuteční 3. března 2020 v Amsterdamu.

UEFA tuto reformu odůvodnila tím, že to konzultovala se zástupci jednotlivých asociací a současně chtěla minimalizovat počet přátelských zápasů. Navíc soutěž bude férovější, protože poslední zápas se díky sudému počtu týmů ve skupině bude hrát ve stejný den. A důležité bylo také komerční hledisko, protože dojde k navýšení počtu zápasů (ze 138 na 162).

Pro v podstatě všechny týmy to znamená, že na 1,5 roku odpadnou jakékoliv přátelské zápasy, Po Euru 2020 bude na podzim Liga národů a na jaře 2021 pak začíná kvalifikace na mistrovství světa 2022.

Na svém jednání v Lublani také UEFA schválila, že mistrovství Evropy kategorie U19 v roce 2022 se uskuteční na Slovensku, mistrovství Evropy kategorie U19 se uskuteční v ČR.

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: