St.Pauli požaduje reformy v německém fotbalu

Doba čtení: 3 minuty

Druholigový klub FC St. Pauli na svém webu zveřejnil prohlášením, ve kterém požaduje zásadní reformy v německém fotbalu.

Klubu nejde o nějaké reorganizace soutěží, ale o změny v ekonomice německých fotbalových soutěží.

V zásadě jde o tři body: rovnoměrněji rozdělovat peníze, které se získají centrálně (hlavně televizní práva), regulace a kontrola výdajů (platy hráčů, poplatky agentům, výdaje za nákupy hráčů), bonifikace udržitelného hospodaření klubu a trestání jeho obcházení.

Klubu je jasné, že v současnosti kluby bojují ve dvou rovinách – jednak sportovně a pak ještě ekonomicky, protože pokud si zajistí vyšší příjmy, tak si mohou dovolit víc utrácet a tudíž mít lepší tým. Podle St. Pauli pokud nějaký klub dostane peníze z venku (například od majitele), tak dochází k narušení integrity ekonomické stránky soutěže. Příkladem jsou pro St. Pauli tzv firemní týmy (Wolfsburg, Leverkusen, Lipsko, Hoffenheim, nově i Hertha), které mají i v době krize jistotu plánování, protože je může podpořit externími penězi jejich majitel.

Klub navrhuje rozdělit příjmy klubu na tři části a s každými by se mělo jinak zacházet. První částí by měly být příjmy ligy (televizní práva a sponzoring ligy – např. míč pro ligu). Tyto peníze by se měly rozdělit co nejvíc rovnoměrně. Druhou částí jsou příjmy, které generuje přímo klub (vstupné, týmoví sponzoři, merchandising apod.). To jsou peníze, které by měly sloužit právě jako jádro ekonomické soutěže mezi kluby a měly by klub od klubu odlišovat. Třetí částí jsou externí příjmy jako například státní pomoc (aktuálně Brémy, Schalke nebo Stuttgart), příspěvky mecenášů (v minulosti například Kühne v rámci HSV, ještě dříve Hopp v Hoffenheimu), sponzoring nad běžnou tržní hodnotou (například reklama na dresu Wolfsburgu je výrazně dražší než u kteréhokoliv jiného klubu) nebo dorovnání ztrát firemních klubů mateřskou firmou. Tyto příjmy by neměly pokud možno vznikat a měly by mít neutrální vliv na licenční řízení klubu.

St. Pauli požaduje pak určitý strop pro výdaje. Tímto stropem by měl být součet prvních dvou kategorií příjmů. Do výdajů by se měly počítat náklady na hráče, realizační tým, vedení klubu, béčko, starší dorost a celkový provoz klubu. Součet těchto výdajů by nesměl překročit vlastní příjmy a příjmy z ligy.

Dále St. Pauli požaduje výrazné změny v rozdělování příjmů z ligy. Současný stav do jisté míry betonuje Bundesligu, protože nováček soutěže má pak velmi těžkou situaci, aby se v ní dokázal udržet. V současnosti se centrální příjmy rozdělují v poměru 80 procent příjmů pro Bundesligu a 20 procent příjmů pro 2. Bundesligu. Velké zvýšení příjmů po případném postupu do Bundesligy pak vede některé kluby k finančně riskantním operacím. Klub zdůrazňuje, že rozdělování příjmů z televizních práv je příliš závislé na pořadí v tabulce, což pak vlastně betonuje pořadí (silní jsou ještě silnější). Pouze 2 procenta rozdělovaných příjmů nejsou vázána na pořadí v tabulce (ale na množství odchovanců), takže by bylo vhodné tuto položku navýšit na úkor jiných.

Při rozdělování příjmů jsou velké rozdíly nejen mezi ligami, ale také uvnitř ligy. Bayern jako tým s největšími příjmy z televizních práv dostane 3,8x více peněz než tým, který obdrží nejméně (to platí u národních – německých příjmů), u mezinárodních práv na Bundesligu je ten rozdíl ještě vyšší (Bayern dostane 13x víc, rozdíl činí asi 45 milionů eur). A další peníze dostanou tyto top kluby z evropských pohárových soutěží (řádově 60-90 milionů eur), což je rozpočet menšího bundesligového klubu. Klub proto navrhuje aby se během nadcházející sezóny jednalo o novém rozdělení příjmů z televizních práv, protože od sezóny 2021/22 začne platit nová smlouva, která byla podepsána v červnu.

St. Pauli navrhuje, aby bylo zavedeno finanční fair-play i uvnitř dvou nejvyšších německých soutěží, přičemž by mělo být přísnější než to, které zavedla UEFA. Ta povoluje maximálně 30 milionů euro výdajů navíc proti příjmům, v tom německém by výdaje neměly překročit příjmy. A mělo by zůstat pravidlo 50+1. A kluby, které nemusí toto pravidlo dodržovat (aktuálně Wolfsburg, Leverkusen a Hoffenheim) by měly ponížené příjmy z ligy. Současně St. Pauli požaduje, aby členství v klubu bylo za rozumné peníze a aby členové mohli demokraticky rozhodovat o dění v klubu (to je evidentně kritika Lipska).

V posledním bodě požaduje St. Pauli větší zapojení fanoušků do rozhodování v rámci DFL. Samozřejmě mají mít svůj hlas v těch věcech, které se jich týkají.

Celé prohlášení St. Pauli (v němčině)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: