Sporná penalta Bayernu

Doba čtení: 2 minuty

Velké diskuse vyvolala ve včerejším zápasu semifinále DFB Pokalu penalta pro Bayern v 78. minutě. Bayern z ní zásluhou Lewandowského vstřelil vítězný gól na 3:2.

Coman běžel do vápna, byl lehce postrčen Gebre Selassiem a upadl. Rozhodčí odpískal bez zaváhání penaltu. Akce je na video od času 4:50.

Hlavní rozhodčí rozčileným hráčům Werderu řekl, že „Gebre Selassie trefil Comana do nohy.“ Aspoň to tvrdili po zápasu Maxi Eggestein a Kruse. Ale o tom, jak přesně probíhala komunikace mezi rozhodčími, nevíme.

Hlavní rozhodčí se nebyl podívat na video, stejně tak mu to ani nedoporučil VAR. Podle pravidel VAR má se asistent u videa ozvat v případě absolutně špatného rozhodnutí. A toto podle asistenta zřejmě absolutně špatné nebylo.

Zajímavý příspěvek se objevil na Twitteru Collinas Erben (Colinnovi dědicové), který se specializuje na práci rozhodčích. Zde je uvedeno: „Z pohledu rozhodčího bylo tělo Gebre Selassieho důvodem Comanova pádu. Po shlédnutí záznamu jsou ale podle mého „názoru dobré důvody to vyhodnotit jinak. Nepísknout penaltu by bylo lepším rozhodnutí,. Ale bylo rozhodnutí tak jasně špatné, že měl VAR doporučit, aby se hlavní podíval na záznam? Otázkou je, o čem komunikoval rozhodčí s VAR. Řekl, že vzal v úvahu postrčení horní částí těla? Pak by nebyla žádná možnost zásahu VAR. Nebo řekl, jak tvrdí hráči Brém, že byl Coman zasažen v oblasti nohou? Pak by muselo odejít ke zhlédnutí záznamu. Bez znalosti této komunikace zůstává: přísná penalta, ale žádná hrubá chyba. Zhlédnutí záznamu je povoleno také z taktických důvodů (rozhodnutí ve zvlášť kritické fázi zápasu).“

Šéf komise rozhodčích Jochen Drees dnes k situaci řekl: „Očekáváme sice, že videoasistent zaujme odborný postoj, jestli se daná situace nachází v jasně trestatelné oblasti nebo ne. A jestli ji případně hlavní rozhodčí vnímá špatně, Jestli je to jedna z těchto faktorů, musí rozhodně dojít k tomu, že se hlavní rozhodčí podívá na záznam. A k tomu bohužel v Brémách nedošlo, protože komunikace mezi rozhodčím a VAR neproběhla dobře. Problematické je, že rozhodčí a videoasistent viděli na situaci rozdílné detaily. To si měli v každém případě uvědomit a hlavní rozhodčí měl dostat příležitost se na celou situaci podívat ještě jednou. Hlavní rozhodčí a videoasistent spolu nekomunikovali takovým způsobem, jak bychom čekali. Z odborného rozhodcovského pohledu nebylo rozhodnutí o penaltě správné.

Článek:  Joshua Kimmich: Poslední dva tituly jsme vyhráli díky naší mentalitě

 

vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: