Šéf Mainzu Detlev Höhne: Lipsko je pouze virtuálním klubem

Doba čtení: 2 minuty

Předseda dozorčí rady Detlev Höhne Mainzu se v rozhovoru pro noviny Bild jasně vyjádřil k některým klubům a k pravidlu 50+1.

V Mainzu vidí problémy v pravidlu 50+1: „Naše národní finanční fair play už neexistuje!“

Podkopává se podle Vás pravidlo 50+1?

Korona krize jasně ukazuje, že v lize už není žádná rovnost. Ve své formě jsou posledními opravdovými kluby Freiburg, Schalke a my. V Mainzu jsme přemýšleli, jak se dokážeme v krizi zachránit. Musíme hospodařit jen s tím, co si sami vyděláme. U jiných klubů je to jedno. Wolfsburg a Leverkusen – tam deficit dorovná koncern. A pak tu máme ještě jeden virtuální klub.

Koho tím myslíte?

V RB Lipsko může vedení klubu pracovat mnohem uvolněněji, když ví, že v pozadí mají někoho, kdo jim odpustí dluhy ve výši 100 milionů, nemusí mít odpovědnost vůči dozorčí radě a nemusí odpovídat těm 19 členům. Základní myšlenkou stanov DFB je, že klub, členové a fanoušci by měli mít většinu. A Lipsko založilo klub, kde se nikdo nemůže stát členem, ale může být jen povolán. Nesmí se u nás stát to, co se stalo v Anglii, Itálii nebo ve Španělsku, kde kluby vedou soukromí milionáři.

Co říkáte na Schalke?

Chtěli výt s velkými vlky, ale nadělali kvůli tomu dluhy. Tam to šlo celkově špatně. A v Herthě si koupí bohatý podnikatel v nemovitostech 60 procent profesionální části klubu. A DFB to chce povolit, protože investor říká, že bude mít jen 49 procent hlasovacích práv.

Takže vy nechcete zrušit pravidlo 50+1?, vy ho chcete zpřísnit?

Spolkový úřad na ochranu hospodářské soutěže už od července 2018 zkoumá, jestli mnohé výjimky a interpretace pravidla 50+1 jsou ještě v souladu se soutěží. Vedle St. Pauli jsme jedním z mála klubů, které do řízení vstoupily. Nedokážu si představit, že by kontrolní orgány všechno odmítly.

Ale kolo se asi těžko dá otočit zpátky. Může Mainz střednědobě žít bez peněz od velkých investorů?

To jsme zvládali doteď, hrajeme Bundesligu dvanáct let v kuse jako klub bez vyčleněné profesionální části. Mnozí nás označují jako fotbalové romantiky – ale ano, jde to! Není nutné platit fantastické platy, potřebuješ dobré lidi (jako je u nás sportovní ředitel Rouven Schröder), dobrou práci s mládeží, aby se z vlastní mládeže dostávali hráči do prvního týmu a mít také odvahu jít novými cestami.

To znamená, že nebude žádný Windhorst z Mainzu?

Ne! Nejezdíme do Kyjeva, Moskvy nebo Dubaje, abychom tam hledali balík peněz. Kdo prodá vlastní duši, ten přijde do pekla! Fotbal patří fanouškům a ne do rukou superboháčů, kteří si jej kupují. Každý, kdo chce zrušit pravidlo 50+1, si musí být vědomý důsledků: Tím se zničí důležitá část naší národní klubové kultury, která žije také z toho, že se lidí angažují v klubech zadarmo.

DFL oznámila reformy v systému profesionálního fotbalu.

Pak bychom měli začít s rozdělováním televizních peněz. Tam se uvidí, jestli prezidium DFL má sílu k reformám. A jsem zvědavý, jestli po jasném vyjádření k reformě z ní na podzim něco zůstane.

Co je především nutné?

Všechno vyjmenovat by překročilo délku rozhovoru. Aspoň příklad: pandemie nám ukázala, že v krizích neodpovídá rozdělení rizika mezi kluby a hráči. Tady potřebujeme jak na národní tak i na mezinárodní úrovni nové vzorové smlouvy.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: