Rummenigge o aktuální situaci v Bayernu

Doba čtení: 7 minuty

Bayern zatím posílil o německého reprezentanta Saného a talentovaného Nianzhoua. Co čekat od Bayernu dál? Předseda představenstva Karl-Heinz Rummenigge promluvil s televizí Sport 1.

Co očekáváte od Leroye Saného?

Položil jsem ve čtvrtek ráno Leroyovi následující otázku: „Co je ve fotbalu nejdůležitější?“ Tázavě se na mě podíval a já jsem mu řekl: „Peníze jsou důležité, jasně. Ale nejdůležitější je, že se musíš bavit. Fotbal musí bavit.“ Leroy se na mě s úsměvem podíval a řekl: „Máte pravdu.“ Leroy je skutečně příjemný a dobrý kluk a o to líp, že nám Hansi Flick vrátil radost z fotbalu.

Proč měl do Bayernu přijít bezpodmínečně právě Sané?

Minimálně od působení Louise van Gaala hrajeme hru přes křídla a tito hráči jsou klíčoví pro naši ofenzívní hru. V Arjenu Robbenovi a Francku Ribérym jsme měli jednu dekádu na křídlech nejvyšší kvalitu v Evropě. Pro naši hru byli oba dva deset let důležitým klíčem k úspěchu.Máme sice v Sergu Gnabrym a Kingsley Comanovi dvě velmi dobrá křídla, ale potřebujeme ještě třetí, protože oba také občas potřebují pauzu a nebo můžou být zranění. S Leroyem má trenér k dispozici mnoho super alternativ. Navíc příští sezóna bude náročná.

Zátěž v příští sezóně bude obrovská.

Ano. Herní plán příští sezóny bude pro hráče nejnáročnější od vzniku Bundesligy. Bude tak zhuštěn jako nikdy předtím, protože začneme, aspoň dnes to tak vypadá, 18. září s Bundesligou a o týden dřív bude DFB Pokal. Pak to půjde v kvapíku dál a naše cíle nebudou nižší. Musíme se na to připravit.

Proč se přestup Saného tak táhl?

Sezóna v Anglii ještě pokračuje a v této fázi kluby nerady řeší přestupy. Proto je ještě na přestupovém trhu takový klid. Všichni v Itálii, Angli a Španělsku čekají na konec ligy. Letos se může stát, že přestupový trh nabere opravdové tempo až po dohrání Ligy mistrů v srpnu. Proto také FIFA rozhodla, že letos bude přestupové okno až do 5. října.

Byl to pro Vás nejtěžší přestup posledních let?

Ne, přestup Javiho Martineze v roce 2012 byl těžší. 40 milionů tehdy bylo jako dneska zhruba 120 milionů. Tato suma byla milníkem. Diskuse o Martinezovi se u nás vedla měsíce. Jednou pak muselo padnout rozhodnutí. Zeptali jsme se Juppa Heynckese, jestli je to hráč, který Bayern posune o kousek dál, protože on jej mohl nejlépe zhodnotit díky svým znalostem o španělském fotbalu. On řekl ano. Pak jsme udělali tuto velkou investici a rok poté jsme slavili triple – i díky Javimu.

Odstupné za Saného má být zhruba 50 milionů eur. Drobné?

Kvůli jeho zranění zkříženého vazu v anglickém Superpoháru jeho cena výrazně klesla. Ale musím také říct, že Hasan Salihamidžič odvedl skvělou práci, protože o něj měl pořád zájem a byl v kontaktu. V posledních 14 dnech jsme naše úsilí zvýšili, protože i Manchester City signalizoval, že mají zájem na rychlém rozhodnutí. To, co se dohodlo, je z našeho pohledu dobré a dává to smysl.

Způsobí Saného plat problémy uvnitř týmu?

Článek:  Absence před dnešním Klassikerem

Ne. Musíme se pohybovat v určitých relacích. Co by nás to finančně stálo loni a kolik jsme utratili dnes – to je docela dramatický rozdíl. Bohužel byl zraněný a musím upřímně říct, že díky tomu je pro nás finanční zátěž menší.

Thomas Müller se nedávno vyjadřoval kriticky. Na jedné straně se hráčům sníží plat a na druhé straně se investují milionové sumy do Leroye Saného. Neodporuje si to?

Ne. Musíme jednat v určité kontinuitě ohledně přestupů. Máme dobrý tým, ale musíme mít za cíl udělat takový přestup, když je hráč dostupný za podmínek, jaké Hasan Salihamidžič vyjednal. Nevylučuju že nějakého hráče prodáme, abychom dosáhli finanční rovnováhy. Byl by to ale zločin, kdybychom Saného přestup nerealizovali. Nesmíme zapomenout, že je to vysoce atraktivní  německý reprezentant. Naším cílem vždy bylo, abychom měli ty nejlepší německé hráče. S ním máme v kádru pro příští sezónu sedm německých reprezentantů. A plus ještě nějaké hráče v akademii.

Budete kupovat ještě další hráče?

Na to nemůžu dnes seriózně odpovědět. Náš tým je už dnes sportovně i charakterově na výši. Musíme ale zohlednit, že v příští a přespříští sezóně budou hráči zatíženi extrémně zhuštěným kalendářem. Letos jsme měli užší kádr, ale musím říct, že Hansi to zvládl velmi dobře, protože vytáhl Zirkzeeho, Singha a Musialu z mládeže a nasadil je i v prvním týmu. Jsem rád, že máme v Hansi Flickovi trenéra, který sází tak moc na mládež. Proto jsme ostatně udělali velké investice do akademie.  Potřebujeme dva sloupy. První jsme vždycky měli v Manuelu Neuerovi, Robertu Lewandowském, Arjenu Robbenovi a Frankcu Ribérym. Ten druhý nebl v posledních letech tak úspěšný, teď se to zas zlepšuje. Máme naději, že tam vyrostou v určité kontinuitě zase dobří hráči.

Budete ještě prodávat nějaké hráče?

To nevylučujeme, ale ještě žádné rozhodnutí nepadlo.

Thiago byl krátce před prodloužením smlouvy, ale rozhodl se jinak. Co se stalo?

Zdálo se všechno hotové. Hasan vedl jednání s jeho agentem. Měli jsme dojem, že všechny podmínky jsem splnili. Nyní se rozhodl, že zkusí ke konci kariéry ještě něco nového. Vyčkejme.

Jak velká by byla ztráta Thiaga a Davida Alaby, který rovněž neprodloužil smlouvu?

Oba jsou špičkoví hráči, jak na hřišti, tak i mimo ně. Musíme se teď pokusit najít nové řešení, které pro nás bude finančně dostupné. Je známo, že oba hráči mají u nás ještě na jeden rok smlouvu.

V sobotu se ve finále poháru potká Bayern s Kai Havertzem. Je to hráč, kterého Bayern přivede?

Řeknu to celkem jasně: Přestup Havertze není pro nás letos finančně možný. Celá Evropa a také Bayern stojí aktuálně před velkými finančními výzvami. Aspoň do té doby, dokud se nebude dát hrát s diváky. A určitě víte, jaké částky nosí Rudi Völler z Leverkusenu v hlavě.

Neštvalo by Vás, pokud by Havertz odešel do zahraničí?

To je rozhodnutí, které musí udělat Bayer Leverkusen a hráč. Pokud budu upřímný, tak bych Rudimu Völlerovi přál, aby Havertz zůstal ještě rok v Leverkusenu. Protože my máme zájem na tom, abychom měli v lize konkurenci.

Článek:  Kolik se vydělává v Bayernu na normálních pozicích?

Toto je překvapivé vyjádření.

Nejsem naivní člověk. Když jsme se stali osmkrát v řadě mistry, tak vím, že to tady nevyvolá žádné velké emoce. Proto máme zájem na tom, aby Dortmund hrál dobře a Lipsko se dál zlepšovalo. Konkurence je ostatně výhodou i pro nás. Nemůže nám být pak předhazováno, že náš tým fungoval na jaře jako mašina. To není jen o individuální kvalitě hráčů, ale u nás je vše zaměřeno na úspěch.

Můžete to blíže popsat?

Hansi Flick k tomu obrovsky přispěl, protože posunul na novou úroveň celý tým nejen úspěchy ale i fotbalově. Fotbal, který jsem hráli pod van Gaalem, Heynckesem a Guardiolou, jsme milovali. To jsme ztratili, ale po výhře 4:0 na Dortmundem v prvním Flickově zápasu jsem poprvé po dlouhé době jel domů ze zápasu s úsměvem. Ne proto, že jsme vyhráli, ale protože jsme hráli fotbal, jaký Bayern Mnichov musí hrát. Nejen kvalitou ale i duchem. Od toho dne jsem věděl, že jsme s Hansim udělali dobré, správně a šťastné rozhodnutí.

Méně šťastně proběhla sezóna pro Lucase Hernandeze. Vystoupil byste znovu a bez jediné odehrané minuty ho vyhlásil za nejlepšího středního obránce v Bundeslize?

Asi jsme mu tím neudělali žádnou laskavost, že jsme mu dali takové označení. My všichni v klubu jsme přesvědčení, že je to správný hráč, protože jako levý obránce odehrál skvělé mistrovství světa 2018 a v Atleticu Madrid hrál ve středu obrany na nejvyšší úrovni. Od mistrovství světa jsme ho neustále skautovali a on nám může pokrýt dvě pozice. Ten kluk stál opravdu hodně moc peněz, ale nesmíme zapomenout, že měl dvě těžká zranění. Řeknu Vám příklad.

Ano.

Vzpomínám si ještě dobře na první rok Bixente Lizarazua v Bayernu. Přišel v roce 1997 a první rok to bylo opravdu drama. Byl to skvělý obránce. A zpětně jeden z nejlepších přestupů, které jsme v Bayernu kdy udělali. Jak po stránce kvality, tak i po stránce charakteru. V prvním roce musel v prosinci na operaci třísel a nezlepšovalo se to. V březnu 1998 stál u mě s pláčem v kanceláři a říkal: „Myslím, že nestihnu mistrovství světa.“ Pak jsme s Uli Hoeneßem kvůli něm odletěli do Francie a promluvili si s trenérem Aimé Jacquetem. Řekli jsme mu: „Jsme tady, abychom si zašli na kafe kvůli Bixentemu. Je teď už zdravý a můžete s ním počítat pro mistrovství světa. Ale za sestavení kádru jste zodpovědný samozřejmě Vy. “ A zbytek je známý. Bixente byl členem základní sestavy a stal se mistrem světa. A pak se dostal i u nás z pod té psychické deky. Musíme mít s Lucasem trpělivost. Přišel k nám s problémy s kolenem a pak se ještě těžce zranil v Pireu. Sám jsem před ním před nedávnou dobou vzpomínal na Bixenta, protože tato sezóna byla pro Lucase těžká.

Zvažovali byste, kdyby nějaký klub za něj v nejbližších měsících za něj nabídl částku kolem 50 milionů?

Pak by to byla z ekonomického pohledu chyba. A myslím i ze sportovního. Dáme mu šanci, aby v příští sezóně ukázal svoje schopnosti. Jeho přestup neplánujeme.

Článek:  Marco Bode: Werder nečeká stejný osud jako HSV!

James chtěl z Bayernu odejít. Coutinho také nedosáhl mnoho. Byly tato hostování takových hvězd chybou?

Když budu upřímný, tak ne. Oba hráče považuju za dobré. James sem přišel a pod Heynckesem hrál výborně. Měl s Juppem extrémně dobrý vztah. Jako hráč musíš mít i trochu štěstí, že je tu trenér, který tě stále podporuje. A mezi ním a Juppem byla chemie 1*. Když Jupp přišel, tak doslova přes noc začal James hrát skvěle.

A Coutinho?

U něj stále říkám, že je to top hráč. Ale nesmíme zapomenout, že jeho pozice je stejná jako u Thomase Müllera. Minulý rok na podzim byl Thomas trochu z formy. Teď Thomas zažívá druhé nebo třetí jaro a hraje jako bůh. Coutinho byl také zraněný, takže nemůžeme říct, že neuspěl. Důležité je, že my máme jinou filozofii než Barcelona nebo Real. Ti potřebují hvězdy nejen kvůli hře, ale také kvůli vlastní image. My stavíme na tom, že hráči jsou dobří a dobře zapadnou do týmu a do herního stylu. Coutinhův charakter je skvělý, 1*. Ve čtvrtek byl za mnou protože šlo o to, že Leroy Sané dostane desítku. Coutinho bude ještě dva měsíce u nás, takže jsem se ho ptal, jestli to je OK, že Leroy dostane číslo po něm. Řekl, že s tím nemá vůbec žádný problém. A poděkoval, že jsme ho o tom informovali.

Je jeho odchod už uzavřenou věcí?

Měli jsme opci, ale ta už propadla.

Angažujete na stálo Ivana Perišiče?

To ještě není definitivně rozhodnuté. Ale musím znovu zopakovat, že také Bayern stojí před velkými ekonomickými výzvami.

Je pro Vás překvapivé, že Bayern je jako jeden z mála klubů aktivní na přestupovém trhu?

Příští sezóna bude finančně náročná pro celou fotbalovou Evropu. Moji kolegové ze všech zemí dost naříkají, protože velké důsledky korony přijdou až v příští sezóně. Korona všechen fotbal v březnu opravdu hodně zasáhla. To je vidět i na číslech, které teď zveřejnila Borussia Dortmund. A čím déle budeme hrát bez diváků, tím déle budeme pod finančním tlakem. Proto pracujeme tady v Německu na projektu Korona 2.0, abychom za určitých předpokladů dostali od politiků svolení pomalu plnit stadiony.

Jaké jsou při tom konkrétní problémy?

Dokud je tu korona a na stadionech nejsou diváci, tak chybí atmosféra, která dělá fotbal jedinečným.A samozřejmě máme nižší příjmy skoro ve všech oblastech. To se týká všech klubů. DFL a speciálně Christian Seifert jsou po celém světě chváleni, že jako první země jsme obnovili fotbal, protože všechno bylo perfektně zorganizováno. To byl základ, že i ve Španělsku, Itálii a Anglii bude sezóna dokončena. Jsem přesvědčený, že budeme také ve věci „Koncept 2.0“ budeme dobře pracovat.

 

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: