Rummenigge: Na sezóně bez diváků ztrácíme 100 milionů

Doba čtení: 6 minuty

Pro noviny Bild am Sonntag dal Karl-Heinz Rummenigge rozhovor, který se točil především kolem financí klubů.

Pane Rummenigge, co pro Bayern znamená, že bude muset hrát až do 25. října bez diváků?

Před sedmi měsíci jsme mohli naposledy hrát s diváky, tehdy jsme vyhráli 2:0 s Augsburgem. Je to už dlouho. Dělám si starosti o fotbalovou kulturu. Pokud brzy nebudou fanoušci zpátky na stadionech, utrpí fotbal velké škody.

Jak by ty škody vypadaly?

Pro všechny jsou ty škody ve dvou úrovních. Jednak ve fotbalové kultuře, u které hrozí, že se ztratí. Před 15 lety jsme otevřeli náš stadion a 15 let jsme měli každý zápas vyprodaný. Na začátku byla kapacita 70 000 diváků, později jsme ji navýšili na 75 000.  Ale už sedm měsíců sedíme na domácích zápasech v deseti lidech a k tomu pět lidí z klubu hostů. Neexistuje žádná atmosféra, žádné emoce. Obdivuji hráče – a nejen naše – jak se s tím dokáží vypořádat. Všichni to dělají skvěle! Ale nevím, jak dlouho to fotbal vydrží. Je to všechno velmi smutné.

Mohl byste říct čísla? Váš prezident Herbert Hainer mluvil o deficitu čtyři miliony eur na jeden domácí zápas a sto milionech na sezónu.

Při zápasech Ligy mistrů je to částečně ještě o něco víc. Ale celkově mluvíme skutečně o částce 100 milionů eur propadu příjmů. V celé Evropě ztráci kluby mezi 50 až 200 miliony eur během sezóny, která se musí hrát bez diváků. Jak dlouho tohle fotbalový klub vydrží, to se dá lehce spočítat. Ale finační problémy vidím spíš až na druhém místě.

A co je na prvním místě?

Fotbalová kultura, která jde do kopru a to pak doprovází, že se odcizují fanoušci. To je to, co mně dělá největší starosti.

Myslíte tím, že v době po koroně by stadiony nemusely být tak plné?

To při vývoji, který nyní nastává, nevylučuji.

Jak s tím může Bayern bojovat?

Vypracovali jsme skvělý koncept pro návrat fanoušků, s městem Mnichov jsme si ho odsouhlasili. Ale stejně jako celá země jsme absolutně závislí na politických rozhodnutích. Když nastanou určitá politická rozhodnutí, tak jsme pak v podstatě bezmocní.

V Mnichově jsou rozhodnutí obvlášť komplikovaná. Večer platí, že diváci budou připuštění. A pak ráno platí, že se hraje bez diváků. Také nyní byla vyhodnocena vysoká hodnota nakaženosti ve městě, ale už ne v sousedních okresech. V Unterhachingu, který se nachází v těsném sousedství města, můžou diváci na stadion.

Jak je plánováno v konceptu DFL, potřebujeme celoněmecký postup u dvou klíčových parametrů. Zaprvé by měl být jasně určený rozhodný den k určení stupně nakažení, smysl by dávalo pondělí daného týdne v případě víkendových zápasů. A zadruhé by se mělo jednotně rozhodnout, které regiony se k určení stupně nakažení budou počítat. I tady mně dává smysl řešení DFL, tedy okres, kde se hraje a všechny sousední okresy, protože fanoušci přijíždí i z těchto okresů. V Mnichově se ale počítá pouze se samotným městem, kde je stupeň nakažení vyšší než v sousedních okresech. Ale v případě Bayernu jen asi 20 procent diváků je přímo z Mnichova.

Zrovna ministerský předseda Bavorska Markus Söder, který se hlasitě vyjadřoval pro restart Bundesligy se zápasy bez diváků, vám háže klacky pod nohy.

Můžu potvrdit, že s ním byla dobrá spolupráce. Také současné pojetí konceptu od DFL je prvotřídní. Nikomu nic nepředhazuji, ale mám pocit, že se trochu ztratil vztah mezi fotbalem a politikou. Při restartu se často říkalo, že fotbal má výjimečnou roli. Minimálně s touto pohádkou můžeme pro vždycky skončit.

Co by se stalo při opětovném lockdownu a přerušení soutěže?

To by mnohé bundesligové kluby nepřežily. Víc než jeden! Nedokážu si představit, že by Bundesliga v současné podobě ještě do budoucna přetrvala. Už při současných opatřeních existují zprávy, že jsou některé kluby ohroženy insolvencí.

Některé kluby si vzaly pomoc od státu v podobě úvěrů.

Pro některé kluby nebylo jiné cesty. Kluby musí mít peníze. Nechci se míchat do věcí kolegů, ale vím, že budoucnost fotbalu je nyní na hliněných nohách.

Právě nyní začíná opět boj o rozdělování peněz od televizí. Příjmy z práv ze zahraničí by nyní měly být rozděleny tak, aby to znevýhodňovalo účastníky Ligy mistrů. Mělo by to vypadat tak, že za každé kolo by se danému klubu měly odečíst peníze. Osmifinalistovi 10 milionů, čtvrtfinalistovi 20, semifinalistovi 30. Znáte tento model?

Ne, neznám. A také mě nezajímá. Myslím, že máme celkovou shodu v rámci ligy v tom, že tahounům – a k ním naštěstí patří také Bayern – by se nemělo zhoršovat jejich postavení, protože jinak bychom ztráceli na mezinárodní konkurenceschopnosti. Náš úspěch v Lize mistrů a semifinále Lipska proti PSG měly cenu zlata pro celou Bundesligu. Po celém světě měla soutěž velkou sledovanost, německý fotbal vzbudil velkou pozornost a byl oceňován. Díky těmto úspěchům zůstává celá liga konkurenceschopná. Pokud bychom zhoršili postavení klubů, které hrají poháry, tak bychom velmi ohrozili tuto konkurenceschopnost. Tuto diskusi, která je nyní vedena, jsem zažil už dvacetkrát. Nakonec to skončí  nějakou dohodou. To, co řekl předseda představenstva Düsseldorfu Röttgermann (pokud se rozdělování peněz z televize nezmění, tak se finanční situace menších klubů bude dál zhoršovat a vítězem krize bude hořká realita superligy) nebo finanční ředitel Mainzu Lehmann (mělo by se dát víc peněz do 2. ligy, peníze z národních práv rozdělit všem stejně, z mezinárodních práv by měly dostat podíl i kluby, které nehrají evropské poháry), sorry to při vší úctě řadím do kategorie „chrastění zbraněmi“.

Oba žádají víc peněz pro menší kluby. Šéf DFL Christian Seifert k tomu přidal, že bonusy od UEFA pro účastníky Ligy mistrů jsou teď už tak vysoké, že tyto kluby už na národní úrovni mají značnou výhodu.

Jak jsem řekl, musí být v zájmu Bundesligy, aby její čtyři účastníci Ligy mistrů byly co nejsilnější. Tady se někdo pokouší vést diskusi, která by byla škodlivá pro celou ligu a kterou cítím jako neférovou. Požadavky některých klubů, aby dostaly větší část z mezinárodního koláče v případě, kdyby Bayern, Dortmund, Lipsko nebo Gladbach byly v Lize mistrů úspěšné, s tím nemůžu souhlasit.

Kdy se do hry dostane centrální zobchodování práv?

Je to nejférovější a nejserióznější model, které v Evropě máme. My tento model nerozporujeme. Doufám a přeju si, aby prezidium DFL i tentokrát našlo dohodu, kde se peníze budou rozdělovat podle výkonu.

Mohlo by se stát znovu tématem to, že by se hráči vzdali části platu jako v době korona krize?

Doufám, že ne. My platíme normálně, ale v tomto roce budeme muset bojovat. Nevylučuju, že poprvé za těch 19 let, kdy jsem předsedou představenstva, budeme ve ztrátě. Máme velké štěstí, že jsme naše zisky v minulosti ukládali, což nám nyní pomůže.

Pojďme k DFB.  V týdnu tam byla razie kvůli daním. šlo o otázku, jestli svaz neoprávněně neušetřil 4,7 milionu na daních, protože výnosy z reklamy nesprávně deklaroval.

Ze zpětného pohledu si myslím, že v roce 2014, když se reprezentace stala mistrem světa, došlo na svazu k určitým změnám hodnot.

Jak to myslíte?

Byl tu pokus, aby se tento velký úspěch finančně využil. Novými velkými sponzorskými smlouvami a v mnohém dalším. Vím od našich hráčů, že při každém srazu bývá několik sponzorských schůzek. Ale každý, kdo je aktivní ve fotbalu – a je jedno, jestli v klubu nebo u reprezentace – musí mít fotbal exkluzívně ve středu pozornosti. Lothar Matthäus to teď ve své kritice řekl jasně (v reprezentaci chceme mít ty nejlepší z nejlepších. Dřív platilo, že kdo nehraje v základu v klubu, nehraje ani v reprezentaci). A myslím, že v mnohém má pravdu.

Například?

Problém s volnými vstupenkami (bývalí hráči reprezentace už nedostávají vstupenky zadarmo). To je v každém klubu, i u nás. Jde to, když se chce. Svaz evidentně nechce. Nebo: Lothar Matthäus a Andy Brehme pořádali tento víkend party k 30. výročí titulu z roku 1990. Museli ji organizovat sami. Svaz na ně nezapomněl, ale vymluvil se na koronu. To prostě není v pořádku. A Franz Beckenbauer. Před pár týdny slavil 75. narozeniny. V rámci současných opatření jsme zorganizovali malou oslavu. Ze svazu nikdo nepřišel.

Gratuloval vám někdo ze svazu k 65. narozeninám?

Ano, obdržel jsem dopis. Ale o to mně vůbec nejde. Rozhodující je to, že teď u svazu převládají zájmy mimo fotbal. Chudák Jogi Löw, který je teď kritizovaný ze všech stran, musel podstoupit přátelák proti Turecku, aby svaz vydělal peníze, protože jinak by mu chybělo 15 milionů.  Co je 15 milionů proti tomu, o kolik přišly bundesligové kluby? Prioritou jsou peníze, reklama a politika, ale vůbec ne fotbal. To platí také pro UEFA a FIFA. Liga národů nebyla zavedena proto, že je to skvělá soutěž, ale protože se zjistilo, že přáteláky nikoho nezajímají – ani fanoušky, ani sponzory. A pak platí televize míň peněz.

Po nedávné razii je vnější obraz svazu zase jednou poškozený.

Svaz se musí nutně vrátit do klidných vod. to je hlavním úkolem prezidenta Fritze Kellera.

Ztrácí reprezentace od blamáže na mistrovství světa 2018 krok po kroku svoji roli jako nejoblíbenější dítě Němců?

Ne, já jsem odehrál 95 zápasů za reprezentaci a vím, jakou velkou hodnotu má reprezentace. A i po minulé sezóně, na jejímž konci byl Bayern hodně oceňován, říkám: Reprezentace není dnes možná nejlepším, ale pořád ještě nejdůležitějším týmem v Německu.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: