Rozhovor se sportovním manažerem Hoffenheimu

Doba čtení: 3 minuty

Na webu TSG Hoffenheim byl zveřejněn rozhovor se sportovním manažerem klubu Alexanderem Rosenem. My přinášíme jeho překlad.

Hoffenheim nezačal sezónu příliš dobře, nachází se na 13. místě a poprvé pod Julianem Nagelsmannem prohrál tři soutěžní zápasy v řadě (doma s Lipskem, doma s Manchesterem City a doma s Frankfurtem)

Alexandře Rosene, reprezentační přestávka dává i funkcionářům příležitost, aby se po náročných týdnech se sedmi zápasy v 22 dnech znovu nadechli. Jak zatím vidíte průběh sezóny z pohledu sportovního ředitele?

Začátek sezóny je třeba posuzovat ze dvou stran. Na jedné straně jsou to výsledky a tady musíme říct, že nejsou takové, jaké jsme si představovali. Ale na druhou stranu nejsou takové, aby odpovídaly předvedeným výkonům. A tady jsme u druhého aspektu. Když se podíváme na výkony v zápasech, pak ty byly – s výjimkou několika fází zápasu – skoro pořád dobré, částečně dokonce velmi dobré. Hráli jsme atraktivní ofenzívní fotbal s mnoha gólovými šancemi. Dokonce bych zašel tak daleko, že hrajeme fotbalově částečně stejně atraktivní fotbal, jako ve stejné fázi minulé sezóny.

Takže v klubu není tak velká nervozita, jak si mnozí myslí?

Ne, není tu vůbec žádné rozčilení, jsme úplně klidní. Ne tedy ve smyslu uvolnění nebo dokonce leniví, ale absolutně soustředění. Nejsou tady žádné požáry, žádné otazníky, ale jen na řešení orientovaní lidé. Může to možná vypadat, že si lidí stojící mimo klub myslí, že to tu musí být hektické. Ty ale mohu ujistit, že tu není podhoubí pro podrážděnost a rozčilení.

Co vám dává takovou jistotu?

Článek:  Gólové situace z prvního kola Evropské ligy

Na jednu stranu je to určitě také kontinuita v klubu. Všichni funkcionáři pracují spolu delší dobu  a zažili jsme tady už podobné nebo dokonce ještě náročnější fáze. To je opravdu silný základ. Ale především jsou to výkony, které nám dávají tuto jistotu. V celém způsobu hry, v tom jak ve hře dominujeme a jak si vytváříme šance, jsme o krok dál než v minulé sezóně. Z nejrůznějších důvodů to nedokážeme tak, jak bychom chtěli převést do úspěšných výsledků. Ale starosti musí mít především ten, kdo nehraje dobře a nevytváří si šance.

Mluvíte o nejrůznějších důvodech, které vedou chybějícím dobrým výsledkům. K tomu patří také neuvěřitelná smůla na zranění.

To je docela důležitý bod, který mnozí ve vyhodnocování výsledků často hází pod stůl. To, jak nás od začátku sezóny trápí , je opravdu tvrdé a výjimečné. Ale nikdy jsme si nenaříkali, i když nám chybělo deset hráčů. Fňukání nepatří vůbec k naší mentalitě. Tuto situaci jsme vzali a nastoupili jsme s mladou a nezkušenou obrannou řadou proti Manchester City a byli jsme jen velmi blízko zisku bodu proti tomuto hvězdnému týmu – to je něco výjimečného. Jedním ze speciálních momentů, na které jsem pyšný je, s jakým postojem a odvahou náš tým k této situaci přistoupil. Jak s tím hráči bojují mě vede k tomu, že situaci brzy otočíme.

Článek:  Hoffenheim je v karanténě

Jaký je v této situaci trenér Julian Nagelsmann?

Je výjimečné a určitě ne samozřejmé, jak Julian a jeho trenérský tým na tyto údery do zad dokáží reagovat. Pro každého trenéra by bylo lehké, aby při každém rozhovoru tuto smůlu na zranění bral jako důvod neúspěchu. Ale Julian to ani jednou neudělal. On má důvěru v hráče, které tu má a chce vždy z nich dostat maximum. A každý den má společně se svým trenérským týmem tento svůj optimismus. Nikdy se nevzdává, vstane, pořád pokračuje, i když mu smůla jako nyní neustále klade překážky do dráhy.

Ale jen zranění nejsou důvodem, proč se nedaří?

Je až groteskní, jak některé zápasy proběhly, trefovali jsme břevna, neproměňovali jasné šance nebo soupeři neuvěřitelnými zákroky na poslední chvíli zabránili gólu. Neustále opakují funkcionáři našich soupeřů: „Sorry, ale ani sami nevíme, proč a jak jsme tady bodovali, ale samozřejmě jsme rádi.“ To nám samozřejmě nepřinese žádné body navíc a je to i náročné na psychiku, když nejsi odměněn za dobrý výkon. Ale já mám zkušenost, žpřed zaměřením se na výsledek musí přijít ve fotbalu výkon. Pokud chceme středně a dlouhodobě úspěšní, tak výsledky jsou podmíněny výkony.

Článek:  Rozhovor s Toni Leistnerem

Co to konkrétně znamená?

I u nás byly v minulých letech zápasy, ve kterých jsme byli úspěšní , ačkoliv jsme v ten den nebyli lepším týmem. A stejně tak jsou (jako dnes) zápasy, po kterých nevíme, proč jsme prohráli. Ale dlouhodobě z dobrých výkonů rezultují vždycky vítězství.

Takže pokračovat, až budou výsledky odpovídat hře?

Není žádný jeden důvod, proč nebodujeme tak, jak bychom si přáli, tady se toho sečetlo víc. Jednou skvělý výkon soupeřova brankáře, podruhé chybějí štěstí, nedůslednost v nějaké rozhodující situaci, individuální chyba. Ale naše cesta zůstává správná. Při hodnocení z venku se skoro všechno hodnotí podle výsledků. Vyhráváme – všechno dobré, prohráváme – krize. To není žádné nové zjištění a to člověk z venku může dělat, ale jako funkcionář to musím posuzovat diferencovaně. Samozřejmě víme, že fotbal je sport založený na výsledcích. Pracujeme na tom s absolutním nasazením. A vítězství přijdou. Tu není žádné místo k pochybám.

 

 

 

vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: