Proč se finále poháru hrává v Berlíně?

Doba čtení: < 1 minuta

Tato otázka možná někomu připadá z dnešního pohledu až směšná, ale opravdu to nebylo vždycky tak, že by se finále DFB Pokalu hrávalo v Berlíně.

DFB Pokal vznikl v roce 1952 (navázal na předválečný Tschammerpokal). Pořadatel  finálového zápasu se pak určoval až podle týmů, které se o finále kvalifikovaly tak, aby obě skupiny fanoušků to měly na finále zhruba stejně daleko. Takto to fungovalo až do roku 1984. Často mezi pořadateli najdeme Hannover, Düsseldorf, Gelsenkirchen, Stuttgart nebo Frankfurt. Paradoxní je, že ani jednou se finále nekonalo na půdě dnešních německých fotbalových obrů – v Mnichově nebo v Dortmundu.

V roce 1985 bylo rozhodnuto, že finále se bude hrávat natrvalo v Berlíně. Důvody byly spíš pragmatické než nějaké vyšší. Tehdejší Západní Německo kandidovalo na pořadatelství mistrovství Evropy 1988 (které pak také dostalo) a z politických důvodů musel být Berlín odmítnut jako pořadatelské město tohoto turnaje (aby německou kandidaturu podpořily také země východního bloku). Jako taková cena útěchy bylo Berlínu nabídnuto stálé pořadatelství finále DFB Pokalu. Přestože se někteří tehdejší berlínští politici nebo berlínští fotbaloví funkcionáři rozčilovali (hoďte finále poháru DFB zpátky), tak nakonec se pořadatelství v Berlíně ujalo a dnes je to jeden z nejprestižnějších zápasů sezóny. A Olympijskému stadionu v Berlíně se také někdy říká německé Wembley.

Fotka z prvního berlínského finále v roce 1985 s vítěznými hráči Bayeru Uerdingen. Hráč s plnovousem je Friedhelm Funkel, ještě nedávno trenér Fortuny Düsseldorf.

5 1 vote
Article Rating
Článek:  Před 44 lety: Bayern - Schalke 0:7
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: