Před 45 lety pískal Bundesligu opilý rozhodčí

Doba čtení: 2 minuty

Z relativně nedávné doby máme zkušenost z české nejvyšší soutěže, kdy se v ní objevil opilý rozhodčí. Ale před 45 lety zažila podobnou zkušenost také Bundesliga.

8. listopadu 1975 se hrálo 13. kolo Bundesligy a jedním ze zápasů tohoto kola byl také duel mezi Brémami a Hannoverem. Hlavním rozhodčím tohoto zápasu byl Wolf-Dieter Ahlenfelder, pro kterého to byl teprve třetí bundesligový zápas. Bundesligu pískal teprve první sezónu.

Nechme nejdřív mluvit tehdejší noviny. Časopis Kicker ve svém vydání napsal krátký článek, který se přímo Ahlenfelderovi věnoval: „O poločasové přestávce o tom nebylo na brémském Weserstadionu pochyb. Rozhodčí Ahlenfelder se stal hlavní hvězdou doposud nudného derby. Co bylo naznačováno různými průpovídkami v prostoru kabin už před zápasem vedlo na trávníku k velké show muže v černém. O vrchol veselí se postaral rozhodčí v 32. minutě, když odpískal konec prvního poločasu. Hráči to u něj reklamovali, zaběhl si rozhodčí ke svému asistentovi, zkontroloval si čas a nechal pokračovat míčem rozhodčího. Konec poločasu pak definitivně odpískal 90 sekund před uplynutím 45 minut a sklidil za to pískot fanoušků Brém. Prezident Hannoveru Bock se o poločasu ptal, jestli rozhodčí něco nepil. V druhé půli diskuse utichly, rozhodčí přenechal hlavní roli hráčům. Ti jej pak po zápasu hodnotili veskrze pozitivně. Kapitán Hannoveru Anders řekl, že pískal dobře. Málo chyb rozhodčího ale bylo spíše zapříčiněno dobrou prací asistentů na lajnách.“

O několik dní později pak dokonce, kdy bylo jasné, že se Ahlenfelder před zápasem posílil alkoholem vedení Werderu napsalo na DFB: „Prosíme, abyste neničili kariéru sympatického mladého rozhodčího.“

Ahlenfelder se obhajoval tím, že si před zápasem zašel na oběd a dal si husu. A k ní si dal jedno pivo a jednoho panáka. Doslova řekl: „Pivo a panák k obědu, to by přece mělo být povoleno. Však jsme chlapi a nepijem fantu.“

Zajímavá je pak historka, jak hráč Werderu Höttges argumentoval rozhodčímu, že konec poločasu odpískal brzo.

Höttges: „Pane rozhodčí, jste si jistý, že už má být poločas?“

Ahlenfelder: „Proč by neměl být, pane Höttgesi?“

Höttges: „Víte, můj dres je vždycky o poločasu úplně propocený. A podívejte se, že ho ještě mám skoro úplně suchý.“

Rozhodčí si prohlédl dres, podíval se na asistenta rozhodčího, který zuřivě ukazoval na hodinky a nechal pokračovat. Stejně nakonec odpískal konec o 90 vteřin dřív.

A jaký ho potkal trest? No z hlediska omezení počtu zápasů nebo vyřazení z Bundesligy žádný. Už tři týdny po tomto zápasu pískal další bundesligový zápas, to tehdy bývala běžná pauza mezi jednotlivými zápasy. Celkem v této sezóně odpískal sedm zápasů v Bundeslize a dalších sedm ve 2. Bundeslize. Kolem 15 zápasů za sezónu bývala tehdy běžný počet odpískaných zápasů v obou soutěžích dohromady.

Samozřejmě nulový trest byl způsoben tím, že se Ahlenfelder obhajoval tím, že byl nachlazený a vzal si sirup proti kašli, který obsahoval alkohol. A pak to pivo a panák k obědu.

Ještě dnes se v okolí Weserstadionu dá setkat s tím, že při objednání „jednoho Ahlenfeldera“ člověk dostane pivo a panáka.

Jinak byl ale Ahlenfelder kvalitní rozhodčí, kterou pískal Bundesligu až do roku 1988, kdy mu bylo 44 let. A v roce 1984 byl oceněn jako Rozhodčí roku. Vyznačoval se hlavně citem pro hru.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: