Městská derby v Bundeslize

Doba čtení: 3 minuty

Dnes nás po delší době opět čeká v Bundeslize městské derby, tentokrát to bude berlínské derby mezi Herthou a Unionem.

Městská derby nejsou v Bundeslize úplně běžná, protože málokdy hraje tuto soutěž víc mužstev z jednoho města. To je obrovský rozdíl proti třeba Premier League, kde jsou městská derby naprosto běžná. Od roku 1963, kdy Bundesliga vznikla, se dosud hrálo městské drby pouze v rámci šesti měst. Jednalo se Mnichov, Hamburg, Bochum, Berlín, Stuttgart a Köln. Paradoxní je, že zatímco v minulosti měly Bochum nebo Stuttgart v Bundeslize i dva týmy, dneska v ní z těchto měst nehraje žádný.

Nejčastějším městským derby bylo derby mnichovské mezi Bayernem a Lvy. Lvi patřili mezi zakládající bundesligové týmy, zatímco Bayern v prvních dvou ročnících chyběl a v Bundeslize hraje až od sezóny 1965/66. Dlouho ale tradice mnichovských derby nevydržela, protože Lvi spadli v sezóně 1969/70 do nižší soutěže a během sedmdesátých a osmdesátých let se trápili v nižších soutěžích (tedy až na tři sezóny v druhé polovině sedmdesátých let). K obnově tradice mnichovských derby došlo v devadesátých letech. V roce 1994 se Lvi vrátili do Bundesligy a vydrželi v ní bez přestávky až do roku 2004. To bylo také nejdelší nepřerušené období pravidelných mnichovských derby (a jakýchkoliv městských derby vůbec). Od té doby jsme mnichovské derby v Bundeslize neviděli a zřejmě ani hned tak neuvidíme, protože Lvi hrají aktuálně 3. ligu. V každém případě se ale jedná o městské derby s největší tradicí, celkem bylo v Bundeslize odehráno 36 mnichovských derby.

Dalším tradičním derby je derby hamburské, které ale v posledních dvou sezónách můžeme sledovat ve 2. lize. Zatímco HSV až na poslední dvě sezóny hrál vždy Bundesligu, St. Pauli bylo a je klasické výtahové mužstvo – hned je chvilku v jedné soutěži, hned chvilku v jiné, postup je následovaný sestupem apod. Proto těch hamburských derby v Bundeslize moc nemáme. Poprvé se St. Pauli podívalo do Bundesligy v sezóně 1977/78, ale hned po jedné sezóně zase frčelo dolů. Podruhé se dostalo St. Pauli do Bundesligy na přelomu osmdesátých a devadesátých let, a to bylo pro klub nejlepší období, kdy bylo také odehráno nejvíc hamburských derby. Tři sezóny v řadě v letech 1988-91 a pak dvě 1995-97. Za posledních dvacet let se St. Pauli dostalo do Bundesligy pouze na dvě sezóny, ale vždy to bylo pouze na rok a hned se vracelo do 2. ligy. Celkem bylo v Bundeslize odehráno 16 derby mezi HSV a St. Pauli. Hamburské derby je také posledním městským bundesligovým derby, naposledy se hrálo 16. února 2011.

Další derby byla už opravdu výjimečná. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let hrály Bundesligu dva týmy z Bochumi – VfL Bochum a SG Wattenscheid, takže se v té době odehrálo celkem šest bochumských derby. Ve stejné době se v Bundeslize potkaly také stuttgartské kluby Vfb Stuttgart a Stuttgarter Kickers, které odehrály celkem čtyři stuttgartská derby. V sezóně 1973/74 se v Bundeslize potkaly dva týmy z Kölnu – 1. FC Köln a Fortuna Köln, které ale hned po jedné sezóně zase sestoupila a nikdy se už do Bundesligy nevrátila.

Nás nejvíc s ohledem na dnešní zápas zajímá derby berlínské. Berlín je městem, ze kterého do Bundesligy přišlo nejvíc týmů (pět berlínských týmů v minulosti hrálo Bundesligu), ale berlínské derby přesto bývalo spíš zvláštností, protože většinou se tyto týmy v Bundeslize míjely. Nejtradičnějším týmem je samozřejmě Hertha, která letos hraje 37. sezónu v Bundeslize. Zbylé týmy vlastně jen paběrkovaly. Proslulý je příběh Tasmanie Berlín, která se do Bundesligy podívala na jeden rok v sezóně 1965/66, ale sezónu předtím Hertha spadla z Bundesligy, takže se derby nekonalo. Stejná situace nastala také v sezóně 1986/87, kdy Bundesligu hrál tým Blau-Weiss 90 Berlín, Hertha se tehdy potácela dokonce v 3. nejvyšší soutěži.

Tak se dosud jedinou dvojicí v rámci berlínského derby staly Hertha a Tennis-Borussia, které se v Bundeslize potkaly v sezónách 1974/75 a 1976/77. Celkem tedy dosud byly odehrány pouze čtyři zápasy v rámci berlínského derby. Nyní nás čeká páté berlínské derby, ale s jinou dvojicí týmů.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: