Notice: is_tax was called incorrectly. Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 3.1.0.) in /var/www/clients/client37/web88/web/wp-includes/functions.php on line 5663
Městská derby v Bundeslize – Fotbalová Bundesliga

Městská derby v Bundeslize

Doba čtení: 3 minuty

Dnes nás po delší době opět čeká v Bundeslize městské derby, tentokrát to bude berlínské derby mezi Herthou a Unionem.

Městská derby nejsou v Bundeslize úplně běžná, protože málokdy hraje tuto soutěž víc mužstev z jednoho města. To je obrovský rozdíl proti třeba Premier League, kde jsou městská derby naprosto běžná. Od roku 1963, kdy Bundesliga vznikla, se dosud hrálo městské drby pouze v rámci šesti měst. Jednalo se Mnichov, Hamburg, Bochum, Berlín, Stuttgart a Köln. Paradoxní je, že zatímco v minulosti měly Bochum nebo Stuttgart v Bundeslize i dva týmy, dneska v ní z těchto měst nehraje žádný.

Nejčastějším městským derby bylo derby mnichovské mezi Bayernem a Lvy. Lvi patřili mezi zakládající bundesligové týmy, zatímco Bayern v prvních dvou ročnících chyběl a v Bundeslize hraje až od sezóny 1965/66. Dlouho ale tradice mnichovských derby nevydržela, protože Lvi spadli v sezóně 1969/70 do nižší soutěže a během sedmdesátých a osmdesátých let se trápili v nižších soutěžích (tedy až na tři sezóny v druhé polovině sedmdesátých let). K obnově tradice mnichovských derby došlo v devadesátých letech. V roce 1994 se Lvi vrátili do Bundesligy a vydrželi v ní bez přestávky až do roku 2004. To bylo také nejdelší nepřerušené období pravidelných mnichovských derby (a jakýchkoliv městských derby vůbec). Od té doby jsme mnichovské derby v Bundeslize neviděli a zřejmě ani hned tak neuvidíme, protože Lvi hrají aktuálně 3. ligu. V každém případě se ale jedná o městské derby s největší tradicí, celkem bylo v Bundeslize odehráno 36 mnichovských derby.

Dalším tradičním derby je derby hamburské, které ale v posledních dvou sezónách můžeme sledovat ve 2. lize. Zatímco HSV až na poslední dvě sezóny hrál vždy Bundesligu, St. Pauli bylo a je klasické výtahové mužstvo – hned je chvilku v jedné soutěži, hned chvilku v jiné, postup je následovaný sestupem apod. Proto těch hamburských derby v Bundeslize moc nemáme. Poprvé se St. Pauli podívalo do Bundesligy v sezóně 1977/78, ale hned po jedné sezóně zase frčelo dolů. Podruhé se dostalo St. Pauli do Bundesligy na přelomu osmdesátých a devadesátých let, a to bylo pro klub nejlepší období, kdy bylo také odehráno nejvíc hamburských derby. Tři sezóny v řadě v letech 1988-91 a pak dvě 1995-97. Za posledních dvacet let se St. Pauli dostalo do Bundesligy pouze na dvě sezóny, ale vždy to bylo pouze na rok a hned se vracelo do 2. ligy. Celkem bylo v Bundeslize odehráno 16 derby mezi HSV a St. Pauli. Hamburské derby je také posledním městským bundesligovým derby, naposledy se hrálo 16. února 2011.

Další derby byla už opravdu výjimečná. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let hrály Bundesligu dva týmy z Bochumi – VfL Bochum a SG Wattenscheid, takže se v té době odehrálo celkem šest bochumských derby. Ve stejné době se v Bundeslize potkaly také stuttgartské kluby Vfb Stuttgart a Stuttgarter Kickers, které odehrály celkem čtyři stuttgartská derby. V sezóně 1973/74 se v Bundeslize potkaly dva týmy z Kölnu – 1. FC Köln a Fortuna Köln, které ale hned po jedné sezóně zase sestoupila a nikdy se už do Bundesligy nevrátila.

Nás nejvíc s ohledem na dnešní zápas zajímá derby berlínské. Berlín je městem, ze kterého do Bundesligy přišlo nejvíc týmů (pět berlínských týmů v minulosti hrálo Bundesligu), ale berlínské derby přesto bývalo spíš zvláštností, protože většinou se tyto týmy v Bundeslize míjely. Nejtradičnějším týmem je samozřejmě Hertha, která letos hraje 37. sezónu v Bundeslize. Zbylé týmy vlastně jen paběrkovaly. Proslulý je příběh Tasmanie Berlín, která se do Bundesligy podívala na jeden rok v sezóně 1965/66, ale sezónu předtím Hertha spadla z Bundesligy, takže se derby nekonalo. Stejná situace nastala také v sezóně 1986/87, kdy Bundesligu hrál tým Blau-Weiss 90 Berlín, Hertha se tehdy potácela dokonce v 3. nejvyšší soutěži.

Tak se dosud jedinou dvojicí v rámci berlínského derby staly Hertha a Tennis-Borussia, které se v Bundeslize potkaly v sezónách 1974/75 a 1976/77. Celkem tedy dosud byly odehrány pouze čtyři zápasy v rámci berlínského derby. Nyní nás čeká páté berlínské derby, ale s jinou dvojicí týmů.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: