Marco Bode: Werder nečeká stejný osud jako HSV!

Doba čtení: 4 minuty

Marco bode, šéf dozorčí rady Werderu Brémy, v rozhovoru pro Die Welt promluvil o současné situaci tohoto klubu.

Pane Bode, Werderu po skoro sestupu klesly příjmy o 30 milionů, kvůli krizi s tím spojené nemá téměř prostor pr to, aby přivedl zkušeného hráče. Proč i přesto bude nová sezóna lepší než ta předchozí?

Za prvé: Protože v Nicklasi Füllkrugovi, Kevinu Möhwaldovi a Ömeru Toprakovi máme zpátky hráče, které nám dlouho chyběli. Za druhé: Protože mladí hráči, které jsme přivedli, jako jsou Tahith Chong, Felix Agu, Patrick Erras, Romano Schmid a Manuel Mbom. Minulý rok nám ukázal, že mít mnoho zkušených hráčů nevede automaticky k úspěchu. A za třetí: Protože trenér i hráči mají chuť ukázat, že jsou lepší než pouze na 16. místo.

Splnili jste všechny požadavky pro státní podporu? A kdy bude jasné, že ji Werder dostane?

Počítáme, že v krátké době dojde k zásadnímu rozhodnutí. Podklady jsou předány, so dotyčnými bankami je všechno domluveno. Ale paralelně také řešíme i alternativy.

Například?

Například by to mohla být podpora spolkové země. Ale abychom to upřesnili: nám nejde o státní subvenci. Jde o zajištění úvěru. Je legitimní, že jako jiné středně velké firmy si chceme vzít úvěr. Stejně jako mnoho jiných bundesligových klubů stojíme kvůli pandemii koronaviru před velkou výzvou.

Jak dlouho by Werder přežil se státní podporou a bez ní?

Pracujeme na tom,že Werder koronakrizi přežije a v budoucnu bude silnější. K tomu budeme muset na mnoha místech snížit náklady a stejně jako v minulosti počítáme i s příjmy z přestupů.

Hráči souhlasili se snížením platu až o dvacet procent. Ale mělo by dojít k dalším jednáním. Jak nutné pro přežití je to, že hráči s Vámi táhnou za jeden provaz?

Nemluvil bych o nutnosti pro přežití. Ale hráči už svým dílem přispěli v minulé sezóně a věřím, že i teď budou mít pochopení pro nová pravidla. Snížení platu by bylo stejně jako v minulé sezóně důležitým stavebním kamenem.

Článek:  Kohfeldt pokračuje v Brémách

A vy jste si nechal snížit příspěvek na výdaje?

Já stejně jako celé obchodní vedení jsme si o určitou část snížili odměnu. To platí i nadále.

Můžete vyloučit, že Milot Rashica odejde za částku pod 20 milionů?

Nemůžu a nechtěl bych nic vylučovat. Milot je velmi zajímavý hráč, který chce udělat další krok ve své kariéře. Vycházíme tedy z toho, že od nás odejde. Ale nechceme jej prodat pod cenou. Frank Baumann a jeho tým hledají nějaké řešení, které bude dávat smysl.

Necítíte se trochu jako ve svěrací kazajce, protože Váš prostor se tak moc zmenšil?

Svěrací kazajka by byla špatným obrázkem. Soustředění v Rakousku s fanoušky, týmem a sponzory ve mně vyvolalo hodně naděje. Ale skutečně nad námi visí ekonomické výzvy jako Damoklův meč. Neudělali jsme dosud důležitý přestup, kterým bychom získali peníze. Dostat do harmonie sportovní úspěch a zdravou ekonomiku  je pak těžší.

Přežití klubu závisí na podpoře státu nebo spolkové země.Union a Augsburg proti tomu dokázaly investovat – jsou tyto kluby na tom teď lépe?

Ne! Určitě se neřadíme za tyto kluby. Ty jsou po sportovní stránce na podobné úrovni.

Co vypovídá o postavení Werderu fakt, že Max Kruse šel raději do Unionu Berlín?

Jeho rozhodnutí neříká nic o postavení Werderu v Bundeslize. Max jako hráč hledá nové výzvy. Prot otaké od nás v létě 2019 odešel. A proto se také při svém návratu rozhodl pro nový klub. Můžu Vám říct protipříklad, který vypovídá o atraktivitě Werderu.

Jaký?

Tahith Chong, který patří k nejzajímavějším talentům Evropy a měl hodně možností. Ale rozhodl se pro filozofii Franka Baumanna a Floriana Kohfeldta. V Kohfeldtovi máme jednoho z nejlepších trenérů v Německu. A právě pro mladé hráče jako je Tahith, kteří chtějí v Bundelsizev udělt další krok ve své kariéře, jsme dobrou adresou. Ale nejen pro ně, jako je vidět na vůdčích typech, jako je třeba Nicklas Füllkrug.

Článek:  Předligové představení Werder Brémy - 2020/21

Nemáte strach, že Vás čeká osud, jaký zažívá HSV? Nejdřív dlouho přežívali na hraně, pak sestoupili a teď se nemůžou dostat zpátky?

Nemám. Ale musíme to vidět jako varovný příklad, že s to stalo jiným klubům.

Bývalý manažer Werderu Willy Lemke říká, že vedení klubu navalilo na Kohfeldta  příliš velkou zátěž. Třeba že se musel setkat s fanoušky, kteří protestovali proti přejmenování stadionu (na Wohninvest Werstadion).

Florian Kohfeldt je nejdůležitější tváří klubu směrem navenek. A má právo se vyjadřovat k tématům, které překračují prostor fotbalového hřiště. Ale my jej do této role nenutíme, proto není toto hodnocení Willy Lemkeho správné. Necítím to tak, že bychom nechali Floriana ve štychu. Podporujeme ho. Florian měl od vedení klubu vždy plnou podporu.

Ligový týmový průměr v počtu dní se zraněními byl 742 na tým, Werder měl přes 2000. Kohfeldt řekl, že byl příliš ambiciózní v oblasti atletických cílů. Jak ho teď brzdíte?

Nechceme ho brzdit. Florian skutečně ve shrnutí sezóny uvedl, že byl příliš ambiciózní speciálně na začátku sezóny a tréninková zátěž byla příliš velká. To pak vedlo ke zraněním. Také o takových otázkách někdy mluvím s trenér, pokud ode mě jako bývalého hráče chce radu. Ale svoji hladovost po zlepšování by si myli Florian a Frank Baumann pořád uchovat, to jsou jejich silné stránky.

Jak těžké bylo podržení trenéra? Prosadil jste to při hlasování v dozorčí radě, které skončilo výsledkem 4:3.

Žádné hlasování o Florianu Kohfeldtovi nebylo. V minulé sezóně jsme se na dozorčí radě s vedením klubu asi dvakrát nebo třikrát bavili o správné strategii. Na konci diskusí jsme ale vždy vystoupili se společným postojem, že máme ve Florianovi pro Werder nejlepšího trenéra.

Článek:  Claudio Pizarro ukončil kariéru

Smlouva Franka Baumanna po této sezóně končí. Pracuje teď jakoby ve zkušební době?

Ne, dozorčí rada je s jeho prací velmi spokojena a o jeho kvalitách přesvědčena.

Budete znovu kandidovat v listopadových volbách do vedení klubu?

Pořád mám chuť zůstat s Werderem na jedné lodi.

Před rokem jste o vysloveném cíli (evropské poháry) řekl, že kdo dosáhne všech cílů, tak je stanovil příliš nízko. Jaké cíle máte teď?

Rozlišuji mezi sezónními cíli a střednědobými ambicemi. Po loňské sezóně pro mě zůstávají naše střednědobé ambice stejné, tedy umístění v horní polovině tabulky a boj o poháry. Cíl pro sezónu musíme prodebatovat se sportovním vedením kolem Franka a Floriana a s týmem.

Jak by se měl změnit fotbal po koroně? Jaké máte nápady?

Nezávisle na krizi kolem korony musí fotbal přemýšlet nad reformami. Jsou tady určité špatné prvky: stále víc nespravedlivá soutěž, snižující se sounáležitost fanoušků s profi fotbalem, kluby, které žijí nad své poměry. Podle mě musí fotbal, kluby, ligy a svazy možná dokonce společně s politiky na národní i evropské úrovni tuto problematiku zpracovat. Mělo by jít o změnu v rozdělování příjmů z televizních práv, důsledné používání Finacial Fair play nebo také nastavit měkký platový strop. Ten byl byl odvozen z celkového rozpočtu klubu a nebyl by omezen pro plat jednoho hráče. Kdo by investoval nad hranici svého rozpočtu, musel by platit nějaký poplatek. Abychom získali opravdu kvalitní návrhy, měli by se toho účastnit také externí experti.

 

 

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: