Lothar Matthäus o šancích jednotlivých týmů v nové sezóně 2020/21

Doba čtení: 6 minuty

V rozhovoru pro noviny Die Welt rozebral Lothar Matthäus šance jednotlivých týmů v nadcházející bundesligové sezóně.

Pane Matthäusi, žádný jiný klub si nedal titul jako cíl do sezóny. Mohl byste říct nějaký důvod, proč by to Bayern neměl letos zvládnout?

Takový důvod nevidím, protože Bayern bude i letos mistrem. A šel bych o trochu dál: Tak suverénní, jako byl Bayern 2020 proti zbytku ligy, to jsme v historii naší ligy ještě neměli. Uvnitř týmu trenéra Hansiho Flicka vládne taková atmosféra, jakou jsem v tomto klubu nikdy nezažil, dokonce ani za Juppa Heynckese při triplu 2013.

Bude souboj o titul ještě jasnější, protože vítěz triplu získal v Leroyi Saném další superhvězdu?

Měli bychom nedostatek respektu k vítězům triplu, kdybychom řekli, že Sané je novou superhvězdou Bayernu. Je to tak, že Sané udělá Bayern ještě silnějším a nebezpečnějším. Přinese na křídlo obrovskou rychlost a tak laťku ostatním týmům ještě zvedne.

Vidíte u Bayernu nějaké oslabení?

Bayern v Thiagovi ztratil hráče, který byl v minulé sezóně důležitý. Ale myslím si, že Corentin Tolisso tuto mezeru dokáže zaplnit. Francouzský mistr světa mi svými vlastnostmi připomíná Leona Goretzku, který Thiaga už v minulé sezóně velmi dobře dokázal zastoupit.

Kdybyste si jako trenér měl vybrat hráč, vybral byste si Saného nebo Sancha?

Oba hráči jsou skvělí. Jak Saného tak Sancha můžeš koupit naslepo, přičemž Sancha vidím trochu nebezpečnějšího před brankou. Rozhodující ale je, že takové výjimečné hráče musíš také správně nasadit, abys využil jejich silných stránek. To Lucien Favre v minulé sezóně pokaždé neudělal, především v klíčovém zápasu proti Bayernu.

Proto Favre podle Vás opět nevyhraje titul?

Dortmund se může stát mistrem v případě, kdy by Bayern nehrál Bundesligu. Jinak potřebuje BVB stoprocentní sezónu a současně Bayern, který dělá chyby. Tyto chyby ale dělal v minulé sezóně Favre. Že v rozhodujícím zápasu proti na jaře Bayernu nepostavil Cana a Sancha do základní sestavy, udělalo klíčový rozdíl. V takový zápasech potřebuješ mentalitu Cana a kvality Sancha. Připomíná mně to chybu Guardioly, když vypadli s Lyonem v Lize mistrů. Tehdy nepostavil de Bruyna na jeho stálou pozici, ale doprava.

Co chybí Dortmundu k tomu, aby byl kandidátem na titul?

BVB potřebuje víc s prominutím hajzlíků. Jen s talenty a mladíky nic nevyhraješ. Uli Hoeneß to určitě nemyslel špatně, když Dortmundu upíral kvalitu kandidáta na titul, pokud by klub pořád ztrácel svoje nejnadějnější hráče. Má pravdu, že pokud se Dortmund takto bude chovat v přestupových obdobích, tak nemůže nikdy natrvalo ohrožovat Bayern.

Favre jde do sezóny s končící smlouvou. Od kdy nastane v klubu zase rozruch?

Vzhledem k dění a vyjádřením z klubu v minulosti si myslím, že pro Favreho nastane nepříjemná situace hned po první prohře.

Werner a Schick odešli, místo nich nepřišla žádná top náhrada. Dá se od Lipska požadovat zase Liga mistrů?

Článek:  Šéf Mainzu Detlev Höhne: Lipsko je pouze virtuálním klubem

Na Ligu mistrů Lipsko i díky sehranému a velmi dobrému kádru dosáhne. Jestli ale zůstane třetí silou v německém fotbalu, to závisí hodně na tom, jak se prosadí korejská náhrada za Wernera Hee-Chang Hwang. Nagelsmann musí akceptovat současnou situaci, i když si dovedu představit , že jako mladý trenér si přeje ještě nějaké posily.

Manažer Gladbachu Max Eberl svému trenérovi sehnal posily. Jak je vidíte?

Co předvedl Max Eberl za práci a dokonce v době korony, to je senzační. V podobě Hannese Wolfa  Valentina Lazar nepřivedl jen skvělé posily, které se díky předchozí spolupráci s Rosem v Salzburgu dokáží rychle integrovat do týmu, ale postaral se o to, že v Denisi Zakariovi zůstal klíčový hráč týmu.

Na jaké místě vidět ve žebříčku manažerů Eberla?

Když se podíváme na práci posledních sedmi osmi let, musíme říct, že Eberl stojí na stupních vítězů úplně nahoře. Myslím, že jeho kolegové jako Fredi Bobič to nebudou brát zle, protože i oni vědí, jak skvělou práci Max odvádí. Gladbach má i díky němu šanci předstihnout Lipsko.

Dokáže nahradit Nadiem Amiri Kai Havertze? Nebo musí sportovní ředitel Völler ještě přivést posilu?

Havertze nenahradíš a ani na trhu není alternativa, která by přinesla jeho kvalitu. Ofenzíva s Diabym, Baileym, Bellarabim je obsazena dobrými a rychlými hráči, kteří dokáží hrát kolektivně. K tomu má trenér Boz v Schickovi útočníka, který je silný v hlavičkách a dokáže proměňovat šance. U Leverkusenu ale problémy vidím v obraně.

Proč?

Bosz už v minulé sezóně nezvládl to, aby se zbavil chyb vzadu. Tah je dobrým příkladem, u kterého se ptám: Proč u Löwa v reprezentaci z něj jde jistota, kterou v klubu nemá? Také bratři Benderové jsou ve svých rolích spíše nouzovými řešeními. Bosz musí pro své hráče najít systém, ve kterém budou moci ukázat svoje silné stránky.

Je pro Vás Schalke s jejich kádrem kandidátem na sestup?

Před nedávnem jsme si u snídaně ještě jednou procházel kádr Schalke a přišel k výsledku, že mají dost kvality na to, aby ze Schalke bylo pozitivní překvapení sezóny. S hráči jako jsou Fährmann, Stambouli, nebo Sané mají dobrou defenzívu. A navrátilci Uth a Rudy by by mohli být opravdovými posilami v příapdě, že trenér Wagner je bude správně nasazovat.

Šel byste do sezóny s Wagnerem?

Klub měl pro Wagnera určitě dobré důvody. S týmem si stále zdá se rozumí. Ale musím říct, že Schalek si zahrává s ohněm. Podržet trenéra po tak sportovně tragickém jaře mluví proti zákonům Bundesligy. Pokud se jim bude dařit, tak mají snad na desáté místo. Když se dařit nebude, budou hrát o záchranu.

Budou stačit Windhorstovy miliony Herthě k tomu, aby se Berlín jako hlavní město stal v Bundeslize velmocí?

Blamáž při vyřazení v poháru nám říká něco jiného. Evidentně v Berlíně peníze góly nestřílejí. Hertha si na sebe dělá zbytečný tlak. Když čtu, že investor Windhorst jde raději do restaurace než na pohárový zápas, tak je to zbytečné a dělá tě to zranitelným. Díky Bruno Labbadiovi se může Hertha prokousat do Evropské ligy, pokud se tedy nenajdou nové slabiny, které by mu ztrpčovaly život.

Článek:  Marco Bode: Werder nečeká stejný osud jako HSV!

Začne v sobotu v Hoffenheimu nová Hoeneßovská éra s trenérem Sebastianem, který přišel z Bayernu?

Znám ho, je velmi ambiciózní. To je něco, čím se mimo jiné vyznačuje celá jejich rodina. Jeho ofenzivní filozofie dobře zapadá k Hoffenheimu, což je trochu podobné stylu týmů Red Bullu, který mohl Hoeneß poznat v Lipsku. Pěkně se na to dívá a mohlo by to skončit kvalifikací do Evropské ligy. Jen musí Sebastian zvládnout krok z třetí do první ligy. To nebude jednoduché, ostatně jméno Hoeneß bude na něj vytvářet tlak.

Max Kruse odmítl Werder a šel do Unionu. Je tento menší berlínský klub už větší než Werder?

Kruse mohl ve Werder jen ztratit. Sezóna, jako ta jeho poslední v Brémách, to by jen těžko zvládl, přece jen nemládne. A ptám se, proč kluby jako Schalke nebo Stuttgart mu nevěřily? Kruse do Unionu zapadá a je to určitě posila, jakou by si kandidáti bojů o záchranu přáli.

Vyplatí se klidná atmosféra Werderu nebo bude brzy divočina kolem Floriana Kohfeldta?

Klid ve Werderu by se mohl na konci vyplatit. V Brémách si ale musí udělat v jedné věci jasno: s evropskými poháry nebudou mít nic společného ale také ne se sestupem. Werder je jedním z klubů, kterám nepřítomnost fanoušků na stadionu bude zvlášť bolet. Udržet Kohfeldta bylo dobré rozhodnutí, které by mělo skončit bezpečným umístěním za desátým místem.

Sportovní ředitel Stuttgartu Sven Mislintat vsadil na AntiKruse program, chce se zachránit s mladými hráči.

Mislintatův rukopis je skutečně dobře rozpoznatelný. Mladí, hladoví, rychlí hráči – bude zajímavé je sledovat, jestli se jim tato filozofie vyplatí a jestli trenér Matarazzo ji dokáže realizovat. Jinak půjdou velmi rychle dozadu. Kromě kapitána Castra, odchodu Gomeze a degradaci Badstubera  vidím v týmu málo zkušenosti. Jedno je jasné. Pokud se nebude dařit, tak musí dát Mislintat hlavu na špalek.

Trenér Bielefeldu Neuhaus v 60 letech hodně trenérských zkušeností, ale dosud žádné v Bundeslize. Jak mu věříte při jeho debutu?

Na záchranu Bielefeld má – díky Neuhausovi. Na postup mu také nikdo nevěřil a on se stejně stal mistrem 2. Bundesligy. Ale při pohledu na tým je jasné, jak těžký úkol jej čeká. Záchrana s Bielefeldem je stejně velký výkon jako titul s Dortmundem nebo Bayernem.

1. FC Köln po korona poauze neuhrál jedinou výhru. Propadnou se ještě víc?

Tady nemusíme moc mluvit. Köln čeká docela těžká sezóna, které může skončit sestupem. Odchod Utha a rozruch kolem Cordoby udělá mnohé. Slyšel jsem, že při prodloužení smlouvy s Gisdolem byly do ní vloženy dohodnutá odstupné pro případ propuštění. Nevím, jestli je to pravda, ale byl by to zajímavý krok, když se podíváme na velké výzvy, před kterými FC stojí.

Článek:  Rozhovor s Dietmarem Hoppem

Ve Freiburgu čelí velké výzvě Christian Streich, který musí kompenzovat odchody opor Kocha, Schwolowa a Waldschmidta. Má Streich nejtvrdší job v lize?

Pokud Streich zase zvládne, že Freiburg přes toto oslabení nebude mít nic společného se sestupem, musí mu ve Freiburgu postavit pomník. Opravdu si nedokážu představit, že by Freiburg odehrál zas tak skvělou sezónu jako loni. U Streicha ale nic nevylučuju, na konec to asi zase zvládne. A za něj by mě to těšilo.

Zvládne zas Eintracht zase poháry nebo skončí v zemi nikoho?

Myslím, že spíš skončí v zemi nikoho uprostřed tabulky. Prodloužení smlouvy s trenérem Hütteremse postaralo o stabilitu, které je po pravidelných odchodech hráčů důležitá. Protože je letos nečeká dodatečná zátěž v podobě evropských soutěží, tka bychom je neměli z bojů o Evropu odepisovat.

A trojnásobná zátěž Wolfsburgu při startu soutěže jim zničí sezónu?

To neočekávám, protože díky sportovnímu řediteli Schmadtkemu je v klubu klid. Díky ose Casteels-Arnold-Weghorst by neměli mít větší problémy a měli by se pohybovat v klidném středu tabulky s tendencí spíše směrem nahoru.

Můžou podobně doufat také v Mainzu?

Jejich nadějí je útočné duo Mateta a Quaison. Ti jsou jistotou Mainzu. Pokud nespadnou, tak díky jejich gólům.

Kdo jsou pro Vás kandidáti na sestup?

Vedle Mainzu Bielefeld, Freiburg, Köln a Stuttgart.

Augsburg k nim nepočítáte?

Ne, protože si vyřešili svoje problémy. Rafal Gikiewicz vyřešil problém na pozici brankáře. Tobias Strobl přišel zadarmo z Gladbachu a mohl by kompenzovat odchod kapitána Baiera. A Daniel Caligiuri posune tým dál. S Finnbogasonem a Niederlechnerem mají dva útočníky, kteří umí střílet góly. To jsou důvody, proč by si fanoušci FCA neměli dělat velké starosti.

Který hráč by mohl být překvapením sezóny?

Věřím Florianu Witzovi z Leverkusenu, pokud tedy dostane od trenéra Bosze důvěru. To samé platí pro Giovanniho Reynu z Dortmundu. Oba jsou to velcí talenti. Velmi se mně líbí také Christian Baumgartner z Hoffenheimu.

A kdo by mohl být poraženým sezóny?

Bývalý brankář Schalke Alexander Nübel to nebude mít letos lehké, aby dostal nějaký prostor na hřišti. Určitě si to při svém přestupu přestavoval jinak. Možná odehraje jeden zápas, protože víc mu Manuel Neuer nedá. Dovedu si představit, že Nübel poprvé nastoupí v 33. kole, když v posledním si Neuer přebere trofej za titul.

vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: