Leroy Sané: Bayern může vyhrát Ligu mistrů

Doba čtení: 8 minuty

V novinách Die Welt vyšel rozhovor s Leroyem Saném.

Dlouho jste mlčel, veřejně jste nevyjadřoval kromě představovacích videí v Bayernu. Ostýcháte se na veřejnosti?

Přestup do Bayernu se trochu táhl, takže bylo těžké se k tomu vyjadřovat. Ale jinak ostýchavý na veřejnosti vůbec nejsem.

Byl jste si vědomý, že se krokem do Mnichova postavíte víc před veřejnost než dříve? Měl byste být teď novou hvězdou klubu.

Toho jsem si vědomý, připravoval jsem se na to. Jsem německým reprezentantem a nyní jsem součástí největšího německého klubu. Vím, že se na mě budou často všichni soustředit. Ale já se tím nezatěžuji. Nesmí to nikdy nijak negativně ovlivnit moje výkony na hřišti.

Jen zřídka se přestup táhne tak dlouho, celkově to trvalo 14 měsíců. Jak jste to během této doby viděl vy?

Opravdu to všechno trvalo všechno déle. Také rozumím tomu, že z toho byli fanoušci někdy i nervózní. O to jsem teď šťastnější, že to konečně vyšlo.

Mohl byste nám nyní prozradit, jak blízko byl Váš přestup do Bayernu před Vaším zraněním v zápasu Community Shieldu proti Liverpoolu v srpnu 2019?

Nebylo tomu tak, že bych si myslel: „Nesmím dneska hrát, protože zranění by mohlo zabránit přestupu.“ Tak daleko to ještě tehdy nebylo.

Jak hořký byl pro Vás okamžik zranění?

Upřímně: V tom okamžiku jsem si dělal víc starosti o moje koleno než z přestupu. Nikdy předtím jsem neměl problémy s kolenem, takže to byl šok. Bohužel bylo léčení velmi zdlouhavé.

Trenér Guardiola Vás v poslední době moc nenasazoval, takže se hodně spekulovalo o Vašich vztazích. Jak byste popsal Vaše vztahy s Pepem?

Naše vztahy jsou dobré. Nikdy nenastala situace, ve které by jeden z nás neměl chuť jednat s tím druhým. Jsem mu vděčný za všechno, co mě naučil. Pep Guardiola mně pomohl dostat se na velmi vysokou úroveň. Je velmi pečlivý, chce své hráče každý den zlepšovat. Když jde o jeho taktiku, je tvrdohlavý. Ale to je pozitivní, hodně mně to pomohlo. Bydleli jsme dokonce ve stejném domě, takže jsme se často vídali.

Jak bylo těžké, abyste vydržel tlak Guardioly a Manchesteru City na prodloužení smlouvy?

Nebylo to lehké. Pep Guardiola a toto fantastické mužstvo byly důvodem, proč jsem přestoupil do Manchesteru. Ale měl jsme v hlavě, že chci zkusit něco nového. Návrhy a plány Bayernu nejvíc vyhovovaly mým představám. Kvůli tomu jsem se tak rozhodl.

Návrh Vám představil Hasan Salihamidžič. Jak byl důležitý pro Vaše rozhodnutí?

Hasan Salihamidžič a jeho návrh hrály velmi velkou roli. Od prvního okamžiku šel za přestupem a nenechal se ničím zmást. Za to jsem mu vděčný. Ukázal mně, jak klub pracuje, jaký tým má v hlavě, jak to bude vypadat v budoucnu. Okamžitě jsem si všiml: Tady znám hodně kluků, sem velmi dobře zapadnu. A chtěl jsem se stát součástí úspěšného Bayernu. Na konci jsme cítil, že celý klub, Karl-Heinz Rummenigge, Herbert Hainer, Oliver Kahn a také Uli Hoeneß usilovali o to, aby to vyšlo.

Objevovaly se také hlasy, které vracely do hry přestup Timo Wernera. Salihamidžič od začátku pevně trval na Vás, přestup posunoval dopředu a vyslovil se proti Wernerovi. Jak jste to sledoval?

Bylo to pro mě další ukázkou, jak moc mě klub chce. Navíc znám mnoho hráčů z mládežnických reprezentací, dobře si rozumíme. To velmi pomůže: Víme, jak ten druhý myslí, můžeme se vzájemně podporovat.

Jak jste viděl diskuse o Vašem charakteru, které se během zájmu Bayernu v Německu vedly?

Článek:  Do konfrontace kolem Alaby se zapojil také Salihamidžič.

To mě velmi udivilo. Z mnoha stran, od mnoha lidí, kteří mě osobně vůbec neznají a neví, jak myslím, přicházely výroky a soudy o mém charakteru. Ptal jsem se, jak může někdo něco takového dělat? Když člověka neznám, nikdy bych o jeho charakteru nemluvil. Byl jsem dost daleko, takže se spekulovalo. Přesto jsem ji v takovém měřítku považoval za zřídkavou, udivující.

Podepsal byste se pod následující výrok: Styl hry Bayernu, který zavedl Louis van Gaal, najde díky Vám jako křídlu správné pokračování?

Styl hry Bayernu mně opravdu velmi vyhovuje. Křídla formují hru Bayernu, takže to jde mé hře naproti. Byl to pro mě hodně důležitý bod.

Bayern Vás sledoval už v roce 2016. Na otázku proč Vás Bayern neangažoval už tehdy při odchodu ze Schalke, řekl Uli Hoeneß s ohledem na křídlení dvojici „Robbery“, že Saného bychom až do jejich konce mohli špatně zapojit. Měl tehdy Bayern šanci na to, aby Vás získal?

Bylo by to velmi těžké, protože tehdy jsem skutečně žádnou perspektivu v Mnichově neviděl. Robben a Ribéry byli tehdy na absolutně nejvyšší úrovni. A já sám dokážu sebe celkem dobře zařadit. Tak dobrý jako oni jsem tehdy samozřejmě nebyl. Bayern byl ale pro měl své kouzlo, už tehdy to byl jeden z nejlepších týmů na světě. Ale byl jsem také realistický a poznal jsem, že bych toho moc nenahrál a že by to pro mě nebyl dobrý krok. A v tom okamžiku přišla nabídka od City.

Jak vidíte dědictví Vašich předchůdců Robbena a Ribéryho?

Oba se neuvěřitelně moc zasloužili o klub, imponovali mně. Vznikal po nich velká mezera, kterou je těžké zaplnit. Ale jdu do takových věcí s chutí, než abych si připouštěl tlak. chci vidět, jak daleko se můžu dostat, jak můžu být dobrý? Vím, co umím, mám svoje cíle. Ale nedávám si na sebe břemeno, že bych řekl, že bych chtěl být stejně dobrý jako Robben nebo Ribéry.

Ribéry Vám přes média nabídl, že mu můžete kdykoliv zavolat a poradit se. Využijete toho?

Jednou jsme spolu mluvili v Miami v přípravě. Je to skvělý člověk. A potěšilo by mě, kdybych někdy zas Francka potkal v Mnichově.

Vybral jste si číslo dresu 10. To už je určitá výzva.

Vím, nosil ho Arjen Robben, ještě dřív dokonce Uli Hoeneß. Číslo 10 má v Bayernu velkou historii. A vím o zodpovědnosti, kterou toto číslo s sebou přináší.

Když mluvíte o Uli Hoeneßovi. Poznal jste se s ním už? Není neobvyklé, že nové hráče pozve domů k Tegernskému jezeru.

V době mého podpisu smlouvy jsem byl u Uliho Hoeneße u Tegernského jezera a mluvil jsem s ním. Žije ve velmi pěkném koutě Bavorska, i když pro mě je to příliš daleko od Säbener Straße (tréninkové centrum a sídlo Bayernu). Vím, že také stál za mým přestupem do Bayernu. Stejně příjemné také bylo, když jsme mluvil se současným prezidente Bayernu Herbertem Hainerem. Náhodou jsem jej potkal při večeři v Mnichově. Hned jsme si spolu promluvili a poznal jsem, jak je zapálený pro sport a pro Bayern.

S Karl-Heinzem Rummeniggem jste se poprvé potkal při podpisu smlouvy. Co Vám řekl šéf představenstva?

Šlo o to, že je důležité být v životě šťastný a nedělat si příliš ze stresu z vnějšího prostředí. Jinak se nedá na fotbal  koncentrovat. A dávám panu Rummeniggemu úplně za pravdu: Když nemám čistou hlavu, nedokážu předvést nejlepší výkon. My fotbalisté přitom víme, že si můžeme žít sen. Když je tento pocit ve všech hlavách a nedominuje tlak, můžeme dosáhnout nejvyšších cílů. To mně ještě jednou Karl-Heinz Rummenigge potvrdil.

Článek:  Kolik se vydělává v Bayernu na normálních pozicích?

Delší telefonát před uskutečněním přestupu jste měl s Hansi Flickem. Jak bude vypadat Vaše spolupráce?

Znám Hansiho Flicka z reprezentace U21, znám jeho způsob práce a jeho osobnost. Takže to bude velmi dobré. Mluvili jsme spolu o tom, co od týmu a ode mě očekává, jaké má cíle a jak celkově práce vypadá. Velice jsem se radoval z toho, že bude mým trenérem Hansi Flick. Byl to dobrý rozhovor.

S kterými hráči Bayernu jste byl v kontaktu, kdo Vás do všeho zasvětil?

Nebylo to tak, že by ke mně chodily denně otázky: „Přijdeš? Když to bude konečně hotové?“ Ale Leon Goretzka, Serge Gnabry a Joshua Kimmich mě informovali a už se u mě hlásili.

Bylo neuvěřitelné, jak aktivně a ofenzívně tito hráči požadovali Váš přestup a tlačili na něj.

Zaplatil jsem jim, aby udělali trochu tlak (smích)!

Bayern plánuje na křídelní pozice s třemi oporami – Sergem Gnabrym, Kingsley Comanem a Vámi. Požadujete místo v základní sestavě nebo považujete rotaci i kvůli nabitému kalendáři za smysluplnou?

Samozřejmě, že chci hrát, ale nepožaduju místo v základní sestavě v každém zápasu. Žádný hráč na světě nemůže hrát v každém zápasu a přitom dosáhnout nejvyšší úrovně. Mám svoje cíle, ale jsem jednoznačně pro rotaci. To pomůže týmu, získá čerstvost a nové impulsy. Serge, King a já, to mně zní v mých uších velmi dobře.

Jste rád, že Vám nevisí na krku cenovka s diskutovanými 145 miliony eur?

To jsou čísla, ale takovou hodnotu nemá v mých očích žádný hráč na světě. Ale moc nad tím neuvažuji. Ale určitě to není nevýhoda, že se za mě muselo zaplatit nakonec méně.

Pro Bayern budete důležitý nejen na hřišti, ale také mimo něj. Stanete se jako marketingová a lifestylová ikona německým Beckhamem?

Na prvním místě je u mě sport. Jinak bych si sám podřezával větev. Když se příliš zaměřím na ostatní věci, tak potom trpí fotbal.

Takže Vás v Mnichově neuvidíme v extravagantních outfitech, jako když jste přiletěl na reprezentační sraz v bílé vlněné bundě?

Samozřejmě že se soukromě zajímám o módu a oblečení. Ale nejde mně o to, že si teď řeknu: Tím vyvolám pozdvižení! Já jsem se už tehdy velmi divil, když jsem přiletěl na sraz, proběhl jen minutu z auta do hotelu a na druhý den nebylo v novinách skoro jiné téma než moje bunda. Fotbal je pro mě na prvním místě.

V roce 2018 jste byl oceněn jako nejlepší mladý hráč Premier League. Co je ve Vašem rozvoji dalším krokem?

V Premier League v sezóně 2017/18 do sebe všechno velmi dobře zapadlo. Na to chci navázat: předvést dobré zápasy, pomoct týmu. Jen když dosáhneme týmových cílů, můžou se zlepšovat jednotlivci a získáme podobná ocenění. Když nevyhraješ nic s týmem, nezískáš nic ani osobně.

Neptal se Vás někdo ze spoluhráčů v City, proč odcházíte z nejlepší ligy světa zpátky do Bundesligy?

Ani ne, ale bylo tam pár vtípků a průpovídek, aby zjistili, jak to v Bayernu aktuálně vypadá. Ale nikdo se tím, že jdu do Německa, nebavil. A Bayern má v Anglii velký respekt.

Získala Bundesliga v Anglii díky rychlému startu po koroně na pozornosti?

Bundesliga začala jako první topliga a všechno fungovalo. Díky tomu se všichni na Německo soustředili. V Anglii se ví, že se v Bundeslize hraje dobrý fotbal.

Talenti jako jsou Sancho, Bellingham nebo Haaland hrají v Německu. Je Bundesliga atraktivní právě pro tyto top talenty?

Článek:  První bundesligový zápas sezóny bude hrát Dortmund

Každý ví, že mladý hráč může v Bundeslize rychle dostat šanci hrát. Když si za příklad vezmeme Sancha: Hraje výborně a je velmi dobrým fotbalistou. A nyní po něm přichází další, dává tím jasné signály.

Mezinárodní sportovní soudní dvůr CAS zrušil zákaz startu pro Manchester City v Lize mistrů. David Alaba je okamžitě s tímto klubem spojován. Co byste mu poradil?

Doufám, že David zůstane! Rád bych s ním hrál. Je to dobrý kluk, superfotbalista a vycházíme spolu také soukromě. David dokázal, že není jen jedním z nejlepších levých obránců, ale že je výjimečný také ve středu obrany.

Je to opravdu tak, že aktuální týmu Bayernu s „NewGen“ může tvořit novou epochu a vzniká v tu týmový duch?

Ano, cítím to tak. Kluci jsou natěšení a soustředění, mají v klubu velké cíle. Myslím, že můžeme mnohého dosáhnout. Určitě tady vidím realistickou šanci na vítězství Bayernu v Lize mistrů.

V této sezóně jste se dobrovolně vzdal šance na vítězství v této soutěži se City tím, že jste odešel do Bayernu ještě před závěrečným turnajem Ligy mistrů v Lisabonu.

Ano, je to tak. Ale klub také chtěl, abych svoje nové úkoly v Mnichově začal v pořádku. Kdybych hrál sezónu až do konce, pak bych měl velmi krátkou přípravu. Chci přijít v klidu, najít si bydlení a připravit se na svoji novou kapitolu kariéru. A pak naplno začít.

V závěrečném turnaji Ligy mistrů za Bayern nemůžete nastoupit. Věříte ve vítězství v Lize mistrů už teď?

Mužstvo je velmi silné a pevné. Z korona přestávky vyšli ve skvělé formě. Mají velkou šanci tuto trofej letos vyhrát.

Zlatý míč byl kvůli korona přestávce pro letošek zrušen. Měl by podle Vás Robert Lewandowski šanci stát se nejlepším fotbalistou roku 2020?

Robert má velmi dobrou sezónu, jeho čísla jsou fantastická. Pokud by Bayern vyhrál Ligu mistrů, měl by celkem reálné šance stát se nejlepším světovým fotbalistou.

Žádal jste reprezentačního trenéra Löwa před přestupem o radu?

O tom jsme spolu nemluvili, taková důležitá rozhodnutí musím udělat sám.

Na mistrovství světa 2018 Vás trenér Löw nevzal. Od té doby jste se stál stálým členem reprezentace. Jaký máte s Löwem dneska vztah?

Kapitolu mistrovství světa 2018 jsem úplně odškrtl. na to už vůbec nemyslím. Můj vztah s Löwem byl od začátku velmi dobrý, na tom se nic nezměnilo. Do budoucna na mě staví a to dokážu ocenit. Spolupracuju s ním velmi rád.

Až se bude konat mistrovství Evropy 2021, budete součástí skupiny hráčů Bayernu kolem Neuera, Süleho, Kimmicha, Goretzky a Gnabryho. Bylo to také jedním z důvodů Vašeho přestupu do Bayernu?

Při přestupu jsem na reprezentaci nemyslel. Ale vím, jak moc to reprezentaci pomohlo, když byla na turnajích silná skupina z Bayernu.

Může nová skupina hráčů z Bayernu udělat z Německa spolufavorita ME 2021?

Máme dobrý a mladý tým, ve kterém jsou ale i zkušení hráči, kteří vyhráli mistrovství světa nebo Ligu mistrů. To je velmi dobrý mix. Nyní máme o rok víc na sehrání a poznání se. Myslím, že v roce 2021 máme dobré šance – dokonce na titul. A kvůli odložení turnaje se zranění hráči jako Niklas Süle nebo já můžou dostat do vrcholné formy. To by pro naše šance na titul nemělo být nevýhodou.

vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: