Joshua Kimmich: Poslední dva tituly jsme vyhráli díky naší mentalitě

Doba čtení: 4 minuty

V novinách Die Welt vyšel rozhovor s Joshuou Kimmichem.

Pane Kimmichu, získali jste i druhou trofej. Proč nedal ani ve finále poháru Bayern Leverkusenu žádnou šanci?

Byli jsme hladoví i na tuto trofej a bezpodmínečně jsme ji chtěli vyhrát. To bylo na všech vidět a poznat. To, že jsme na konci této sezóny získali double, je neuvěřitelné. Cítíme se velmi dobře, především také díky způsobu, jak jsme zvládli poslední zápasy. Teď musíme natankovat nové síly a plně se zaměřit a jít hladově do Ligy mistrů.

Jste symbolem nenasytného Bayernu a DNA klubu: neustále hladový po úspěchu, neustále motivovaný. Byla Vám už někdy Vaše ctižádost na překážku?

Ano, stalo se to, třeba v mládeži. Tam mě potkalo delší zranění stydké kosti. Ale nechtěl jsem mít pauzu. V dorostu si myslíš, že když vynecháš půl roku, tak ti ostatní výkonnostně utečou. Tehdy jsem vůbec nemohl bez bolestí hrát fotbal. Mým největším štěstím bylo, že jsem tehdy přestoupil do Lipska. Tamní funkcionáři mně nedali žádnou jinou možnost, než abych se nejdřív kompletně vyléčil. Tři měsíce jsem pracoval na tom, abych byl úplně zdravý.

Nyní jste v Mnichově nasbíral už celkem osm trofejí (5x liga, 3x pohár). Máte tušení, že by po lize a poháru mohl přijít triple?

(smích). To neznám, ještě jsem triple nevyhrál… Ale nálada v týmu je momentálně velmi dobrá. Důležité bude, jak budeme vypadat po návratu z dovolené. Chceme si svoji dnešní hladovost po úspěchu udržet.

Karl-Heinz Rummenigge řekl nedávno ve vztahu k Vám: Jeden z těch, kteří vždy stojí za svým názorem, se kterým se přu, je mně milejší než někdo, kdo neotevře pusu. Odpovídá to Vašemu charakteru?

Tak jsem byl vychován. Stojím si za svým názorem. Pokud jsem o něčem přesvědčený, řeknu to. Ale je jasné, že s tím někdy narazím. A někdy také vlastní názor není správný. Tady je potřeba mít tu velikost, si to přiznat.

Po domácí výhře 3:2 proti Paderbornu jste řekl: „To neodpovídá našim nárokům.“ Za to jste byl kritizován, že jste příliš kritický.

Když jdu k rozhovoru po zápasu, je pro mě těžké, abych řekl něco, za čím si nestojím. Nebo abych jen řekl nějaké fráze. A po zápasu s Paderbornem jsem si dopředu nemyslel, že dnes to musí ven. To vyplynulo z mých pocitů.

Roman Bürki a Erling Haaland z Dortmundu řekli, že BVB chybí mentalita Bayernu. Je to skutečně ten rozdíl mezi oběma kluby?

V posledních dvou sezónách byla mentalita tím nejdůležitějším faktorem, díky kterému jsme zvládli ligu. Když máte takovou ztrátu, jakou jsme měli my a přesto si věříte, že můžete vyhrát ligu, pak je to věc mentality a velké důvěry v sebe. Myslím, že to je naše velká síla a že v tom máme asi i trochu náskok před ostatními týmy. Jsem přesvědčený, že to může udělat rozdíl. Trofeje nevyhrává jen kvalita, ale také mentalita.

V asi rozhodujícím zápasu v Dortmundu jste dal jediný gól Vy.

V tomto zápasu to nebylo tak, že bychom byli lepší než BVB. Na konci jsem ale neměl na hřišti pocit, že bychom ten zápas měli prohrát. Naopak – pořád jsem věřil, že chceme o něco víc než Dortmund.

Jste hlavou „nové generace“. Jste Vy, Goretzka, Gnabry, v budoucnu Sané a další už připraveni, abyste vedli tým?

Něco takového vzniká v čase, to je určitý proces. Nejdůležitější je, abys sám předváděl kvalitní výkony. A to je u naší generace faktem – ale stejně tak u všech ostatních kluků z týmu. Jdeme všichni za cílem, abychom získali co možná nejvíc úspěchů. Navzájem se v tom podporujeme v každém tréninku.

Dlouho jste podporoval angažování Leroye Saného. Jak hodnotíte jeho přestup?

Těším se na něj, Má neuvěřitelně velkou kvalitu a je to pro nás super posila. A velmi dobře zapadne do skladby našeho týmu a pomůže nám, abychom dosáhli našich cílů.

Rummmenigge Vás vidí jako budoucího kapitána. Byl byste na to připravený?

To nic nepřinese, abych na to myslel. A způsob, jakým vystupuju na hřišti, by to neovlivnilo.

Ale jaké to bylo, když jste slyšel tato slova od šéfa klubu?

Samozřejmě jsem tento výrok zaznamenal a pochopitelně mě to těší, když na mně spoléhají s takovou funkcí.

Jak jste interně řešili témata snížení platů a posily? V Dortmundu budou mít hráči až do konce roku platy o deset procent nižší.

Bylo důležité a nutné, abychom vyjádřili solidaritu tím, že jsme se vzdali části platu a díky tomu nemuseli žádní zaměstnanci jít na kurzarbeit. Všichni hráči byli bez debat pro. Co se stane dál, to vznikne z rozhovorů s klubem. Současná doba je dynamický proces a situace se musí znovu analyzovat a prodiskutovat.

V 25 letech máte už pět titulů. Jak se změnil mistr Německa Joshua Kimmich z roku 2016 proti mistrovi Německa z roku 2020?

Těžká otázka. V sezóně 2015/16 jsme měl úplně jinou roli v týmu. Tehdy jsem přišel jako druholigový hráč a měl radost z každé odehrané minuty. Nyní se moje role změnila. Hrál jsem letos skoro každý zápas a měl tudíž také větší podíl na úspěchu než tehdy. Automaticky se s časem rozvíjíte jako hráč i jako osoba.

Jak a kde přesně?

Na začátku jsem pomáhal tam, kde to hořelo. Jednou vzadu, jednou vpravo, jindy jako defenzívní záložník. Teď jsem našel svoji pozici a hraji na ní skoro všechny zápasy.

Jaké byly klíčové body ve Vašem rozvoji, abyste dorostl do současné role?

V první sezóně bylo tím nejdůležitějším, abych dostal šanci a mohl se tady v Bayernu ukázat. To bylo na začátku trochu těžší, tehdy jsem si myslel: „To bude boj.“ Pak se ale několik hráčů zranilo, dostal jsem šanci a uměl ji využít.

Začal jste v Bayernu jako levý obránce. Ale Vaším přáním vždycky zůstalo, abyste hrál ve středu. Měl jste rozhovor s Hansim Flickem, že jste teď nastálo defenzívním záložníkem?

Ano, měl. Hansi Flick mně jasně řekl, že mě vidí jako defenzívního záložníka.

Až budete na konci Vaší kariéry, kdy budete mluvit o opravdu úspěšné kariéře?

Tuto otázku jsem si už kladl. Je kariéra závislá jen od trofejí? Navenek je to tak. Chci vyhrát Ligu mistrů. Titul s reprezentací. Ale nemůžu říct, že až budu na konci svojí kariéry a v případě, že se to nepodaří, tak řeknu: „To nebylo nic!“ Nedokážu si to představit, nechci všechno mít závislé jen na trofejích. Jsem velmi ctižádostivý, ale roli mají i jiné faktory. Arjen Robben je tím nejlepším příkladem. Vyhrál všechno, ale stejně má pořád chuť hrát fotbal. To je to nejdůležitější. Že zůstanu zdravý a každý rok v každém zápasu budu mít chuť hrát fotbal. Ostatně kvůli tomu jsme všichni kdysi začínali.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: