Inside FC Bayern: Klinsmannova éra

Doba čtení: 3 minuty

V Německu vyšla na konci července kniha reportéra Christiana Falka, který dvacet let píše o Bayernu a také o německé reprezentaci. Objevují se v ní mnohé zajímavé informace o dění v Bayernu v nedávné minulosti. Máme pro vás zajímavosti z období, kdy Bayern trénoval Jürgen Klinsmann (sezóna 2008-09).

Nástup Klinsmanna do funkce byl oznámen půl roku dopředu 11. ledna 2008 s tím, že nastoupí od 1. července. Dosavadní trenér Hitzfeld už dopředu oznámil, že nebude v další sezóně pokračovat. Už tehdy si mnozí říkali, jak může být trenér Bayernu člověk, který místo klubového sloganu Mia-san-mia (My jsme my v bavorském dialektu) reprezentuje spíš Ich-bin-ich (Já jsem já).

Celé Klinsmannovo angažmá byla spontánní akce, když před Vánoci 2007 s tím přišel Rummenigge. V té době klub uvažoval také o angažování tehdy ještě ne moc známého Kloppa, který končil v Mainzu.

Klinsmann byl vždy poměrně odměřený k médiím, ať už jako hráč nebo jako trenér reprezentace. Jako hráč zajistil, aby se oplotilo tréninkové hřiště Bayernu, jako reprezentační trenér minimalizoval kontakty mezi novináři a hráči.

Na jaře 2008 byl trenérem brankářů v Bayernu Sepp Maier, který se nepohodl s Klinsmannem během jeho působení u reprezentace. Maier dělal předtím trenéra brankářů v reprezentaci a prosazoval, aby i nadále chytal Kahn, zatímco Klinsmann chtěl Lehmanna. Na podzim 2004 musel Maier po 16 letech u reprezentace odejít. Maier označil tehdy Klinsmanna za slizouna. Vůči novinářům Maier řekl: „Sami dobře víte, že to nebude dobré! Všechnu práci vždycky dělal Jogi!“ Tyto Maierovy názory byly zveřejněny a Sepp se musel v létě 2008 z Bayernu pakovat.

Článek:  Hoeneß o Alabovi a Thiagovi

Za Klinsmanna byla dokonce najata PR agentura, která každé pondělí vyhodnocovala před Rummeniggem a Klinsmannem články o Bayernu z minulého týdne. Jednou zářící Klinsmann Hoeneßovi řekl, že o tréninku Bayernu vyšel čtyřstránkový článek ve fitness časopisu. Hoeneße to naštvalo a energicky ho odkázal, že by se měl raději starat o to, aby Bayern vyhrál příští zápas.

Hráči brzy poznali, že projekt Klinsmann nevyjde. Novinářům říkali o taktických nedostatcích nového trenérského štábu. Philipp Lahm o tom napsal později ve své knize: „Po šesti až osmi týdnech už všichni hráči věděli, že to s Klinsmannem nepůjde. Zbytek sezóny už byla jen minimalizace škod.“ Kapitánovi týmu van Bommelovi byly problémy jasné už týden před koncem přípravy. Tehdy řekl Klinsmannovi, jestli by se nemělo něco dělat také po taktické stránce. Trenér ho odkázal na kvalitní kondici.

Článek:  Proč se finále poháru hrává v Berlíně?

Před týmem ztratil Klinsmann částečně na reputaci kvůli Schweinsteigerovi. Trenérský štáb vždy v úterý vytiskl v několika kopiích rozestavení a taktiku soupeře na papíry a rozvěsili je po tréninkovém centru, aby se hráči na to v hlavě připravili. Jednou tak v úterý před Bundesligou Schweini upozornil trenéra na chybu, že soupeři nastavil rozestavení 4-4-3 s 12 hráči…

Při zápasu 5. kola proti Werderu Bayern doma o poločasu prohrával 0:2. A Klinsmann o přestávce mluvil na trávníku s náhradníky. Dostal jsem nápad, seběhl dolů a dostal se až k šatnám, kde byl obrovský chaos. Klinsmann tam nebyl a hráči s ním ani nepočítali. Na jeho místě byli brankář Rensing a obránce Demichelis, kteří prováděli taktickou analýzu. Na základě sestřihu prvního poločasu, který byl v televizi, říkali, co se má změnit. Kolem nich byli ostatní hráči. Bayern nakonec prohrál 2:5 a vedení klubu bylo z článku o tom, že Klinsmann nebyl v šatně, naštvané.

Článek:  Internetové reakce na debakl Schalke na Bayernu

V dubnu 2009 prohrál Bayernu ve Wolfsburgu 1:5. Aby trenér Wolfsburgu Magath Bayern maximálně ponížil, tak v závěru dokonce vystřídal brankáře. A pak v Lize mistrů přišel další debakl – 0:4 v Barceloně. Ribéry po zápasu otevřeně říkal, že s takovým trenérem Bayern nikdy nic nevyhraje. Bezprostředně po zápasu ve Wolfsburgu se pozdě večer u Hoeneße ozval Klinsmann, že s ním chce bezpodmínečně mluvit. Klinsmann za ním přijel do Tegernsee. Hoeneß čekal, že s ním bude chtít řešit aktuální sportovní situaci, ale on chtěl plánovat další sezónu. A řekl, že si dovede představit prodloužení své smlouvy. Hoeneß mu jen řekl, že aby se měl starat o to, aby vyhrál v příštím zápasu, jinak také brzy nemusí být trenérem Bayernu. Krátce po prohře v Barceloně přišla domácí prohra s Schalke, po které byl Klinsmann odvolán.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: