Historie Superpoháru

Doba čtení: 3 minuty

Dnes nás čeká finále Superpoháru mezi druhým týmem Bundesligy Borussií Dortmund a vítězem Bundesligy Bayernem Mnichov. Podívejme se na nějaké zajímavosti z historie Superpoháru.

První oficiální zápas Superpoháru se uskutečnil v roce 1987, kdy jej poprvé pořádal Německý fotbalový svaz. Ale několikrát se tento zápas uskutečnil neoficiálně, kdy jej uspořádaly zúčastněné kluby. Poprvé to bylo ještě během 2. světové války, kdy se v roce 1941 utkali tehdejší mistr Schalke a vítěz poháru (tehdy nesl název TschammerPokal po iniciátorovi jeho založení, což byl nacistický „ministr“ sportu) Dresdner SC. Hrálo se v Drážďanech a domácí zvítězili 4:2. Tehdy se zápas ještě nenazýval Superpohár, ale „Vyzývací zápas“, nehrálo se v létě, ale na jaře. ale jinak zápas Superpoháru odpovídal.

Další neoficiální zápas se hrál až v roce 1977, kdy se v Hamburgu utkali mistr z Gladbachu a domácí HSV. Gladbach vyhrál 3:2. V roce 1983 se v Mnichově utkali mistr z Hamburgu a Bayern jako vítěz poháru. Bayern vyhrál na penalty. V letech 2008 a 2009 došlo k obnovení Superpoháru (předtím se 12 let hrál v létě Ligový pohár) a tyto první dva ročníky byly ještě neoficiální, už se ale uskutečnily v létě. V roce 2008 vyhrál na domácí půdě finalista poháru Dortmund (Bayern tehdy měl double) nad mistrem Bayernem 2:1, v roce 2009 ve Wolfsburgu vyhrál vítěz poháru Werder Brémy nad domácím VfL 2:1.

Článek:  Před 44 lety: Bayern - Schalke 0:7

V roce 1991 se Superpohár neuskutečnil jen jako finále, ale dokonce i semifinále. Příčinou bylo to, že od sezóny 1991/92 se sloučily západo a východoněmecké soutěže, takže do sezóny vstupovali dva mistři a dva vítězové poháru. V semifinále se utkali proti sobě mistři obou soutěží (Rostock – Kaiserslautern 1:2) a vítězové poháru (Eisenhüttenstadt – Brémy 0:1). Vítězové se pak utkali ve finále, ve kterém uspěl Kaiserslautern, který vyhrál nad Werderem 3:1.

Od roku 2011 se finále koná vždy na půdě soupeře mistra (tedy na půdě vítěze DFB Pokalu nebo na půdě bundesligového vicemistra). Letos poprvé došlo ke změně, která nebyla nijak zvlášť vysvětlena, ale zápas se koná na půdě mistra z Mnichova. Do té doby se finále konalo na neutrální půdě (např. v roce 2010 v Augsburgu). Soupeřem mistra je vítěz poháru. V případě, že mistr uhraje double, tak jeho soupeřem je vicemistr. V letech 2010, 2012, 2013, 2014 a 2016 vyhrál Bayern double, takže se utkal s vicemistrem. V případě remízy po 90 minutách se finále neprodlužuje a hned se kopou penalty. K tomu došlo v moderní historii Superpoháru třikrát.

Článek:  Možné změny v kádru Bayernu

Mistr je celkově v těchto zápasech úspěšnější. Jedenáctkrát vyhrál mistr, čtyřikrát vítěz poháru. Nejsou započítány neoficiální ročníky ani zápasy, kdy hrál mistr proti vicemistrovi. V případě tohoto typu zápasu je úspěšnější vicemistr, který vyhrál třikrát, mistr pouze dvakrát. Bayern má tedy letos šanci bilanci mistrů vyrovnat.

Asi není překvapením, že rekordmanem v počtu vítězství je Bayern Mnichov, který má sedm oficiálních vítězství z celkem 12 účastí, přičemž Superpohár se oficiálně hraje podvacáté. A pokud bychom započítali jen novodobou historii Superpoháru od roku 2010, tak Bayern chyběl pouze jednou (v roce 2011). To ukazuje jak obrovsky Bayern v posledních letech v Německu dominuje.

Dvojice účastníků Bayern a Dortmund je v posledních letech hodně tradiční, z posledních osmi ročníků se tyto dva týmy potkávají v Superpoháru letos pošesté! A bilance z těchto šesti Superpohárů je vyrovnaná 3:3. Jednou se oba týmy ještě potkaly v Superpoháru v roce 1989, kdy vyhrál Dortmund, takže v celkové bilanci je vede Dortmund 4:3ů

Článek:  Götze odchází do Eindhovenu

Nejvíc účastí v Superpoháru má Robert Lewandowski, který bude letos hrát už podesáté v řadě! Podesáté bude hrát také Thomas Müller, ale sérii má přerušenou rokem 2011, kdy hrálo Schalke s Dortmundem. Nejčastějším vítězem Superpoháru je Mats Hummels, který jej vyhrál šestkrát – třikrát s Bayernem a třikrát s Dortmundem. Thomas Müller má na svém kontě pět vítězství v Superpoháru.

Naopak Robert Lewandowski je rekordmanem v počtu prohraných Superpohárů, prohrál v něm už pětkrát. Ale zase nemusí zas být moc smutný, protože má celkově devět účastí, takže i čtyřikrát vyhrál.

Posledních pět vítězů

 

 

 

 

 

vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: