Effenberg: Bayern potřebuje pět nových hráčů

Doba čtení: 4 minuty

Na portálu T-Online píše bývalý fotbalista Bayernu a reprezentant Stefan Effenberg svoje komentáře k dění kolem fotbalu. Tentokrát se podíval na Bayern a jeho přestupovou politiku.

V pátek začal DFB Pokal, příští týden začíná Bundesliga a za tři týdny končí přestupové období. Takto krátce před prvním zápasem proti Cottbusu v poháru jsme zjistili: To, co oznámil Uli Hoeneß v únoru v televizním pořadu Doppelpass, není nikde vidět. „Kdybyste jen věděli, co už všechno máme jisté“, tímto výrokem tehdy Uli dělal fanouškům Bayernu velké naděje. Tehdy to vypadalo, že skončí Arjen Robben a Franck Ribéry. A vědělo se, že Kingsley Coman je náchylný na zranění, takže se musí něco udělat hlavně na pozicích křídel. Tehdejší naděje fanoušků se aspoň do dneška vůbec nenaplnily.

Protože si Leroy Sané natrhl křížový vaz, tak víme, že on nebude tím, kdo vyléčí současnou situaci. Bude minimálně půlroku chybět a pak bude potřebovat ještě nějaký další čas, aby dohnal manko. Ale nesmíme zapomenout na to, že ani přestup zdravého Leroye Saného by neznamenal. že Bayern automaticky vyhraje ligu. Je skvělým hráčem, ale v minulé sezóně seděl sedmkrát na tribuně i přesto, že byl zdravý. V něm by Bayern získal jednoho hráče navíc na top úrovni, nic víc a nic méně.

Co teď? Z mého pohledu nedává jeho přestup teď v létě smysl ani pro Bayern ani pro Saného. Sanému bych poradil, aby zůstal v Manchesteru, kde zná doktory a vše kolem. Staré pravidlo říká, že zraněný hráč potřebuje na návrat do stoprocentní formy tu samou dobu, co byl zraněný. A při výpadku pět nebo šest měsíců by to bylo deset měsíců.

Sané by měl radši myslet na mistrovství Evropy 2020. Přestup by měl upozadit a pracovat na tom, aby mohl v létě pomoct reprezentaci. A pak by mohli Bayern a Sané mluvit o přestupu.

Článek:  Přehled speciálních dresů použitých během sezóny 2019/20

Pro Bayern to znamená, že má v kádru i nadále 17 hráčů do pole. Ale mezi nimi je i Lucas Hernandez, který se vrací po delším zranění a teprve teď odehrál první zápas proti týmu z deváté ligy. A dál dva mladí talenti Davies a Arp. To je samozřejmě velmi málo – a to nejen s ohledem na na soutěže, které Bayern čekají, ale také s ohledem na trénink. Z vlastní zkušenosti vím, jak je důležité, poměřovat se každý den s hráči na nejvyšší úrovni. Jen tak můžete být úspěšní a dál se zlepšovat. A to je nemožné, když je tým pořád doplňován hráči z béčka. A pak jsou týdny, kdy je 10-15 hráčů v reprezentacích. Když zbude čtyři nebo pět hráčů, pak je trénink cenný pro mladé hráče, kteří si s nimi můžou zatrénovat, ale ne pro zbylé hráče prvního týmu. Když trénuješ a hraješ různé tréninkové hry, potřebuješ 20 až 22 hráčů do pole na nejvyšší úrovni a k nim pár slibných talentů, které mají v Daviesovi a Arpovi. A tady nám vychází celkový účet – chybí ještě minimálně pět hráčů.

Podle současného stavu se Bayern v mých očích neposílil. Odchody Robbena, Ribéryho, Hummelse a Rafinhy jsou čistě sportovně viděno velké ztráty. Bayernu tyto zbraně teď chybí. Tím nechci říct, že by měli třeba Ribéryho vzít zpátky nebo že jeho odchod byla chyba. Ale znamená to, že se ztratila kvalita, kterou se dosud nepodařilo vyrovnat. Musíš aspoň držet úroveň. A to nevidím.

Co mají dělat tři týdny před koncem přestupového období? Když chybí čas, nemělo by se v žádném případě dělat něco, čeho by se později litovalo.  Třeba přestup Garetha Balea. Je mu už 29 let a vyhrál nejrůznější trofeje. Když chce odejít z Realu, tak budou rozhodovat peníze. A takový přestup nedává pro Bayern smysl.

Místo krátkodobých nouzovek by bylo nejlepší si tuto situaci uvědomit a dívat se dopředu. Bayern musí své cíle změnit a předefinovat. Dosud platilo, obhájit double v Německu. Kádr dává naději, že o tyto tituly bude hrát. Ale na mezinárodní úrovni musí být cíle změněny, protože titul v Lize mistrů mizí v dáli. Dokonce je možnost, že na mezinárodní úrovni ztratí Bayern kontakt s nejlepšími. Funkcionáři Bayernu musí říct: „Tento rok byl pro nás na přestupovém trhu neuvěřitelně těžký. Naše přání se nenaplnila. Proto musíme naše cíle upravit. Na mezinárodní úrovni nemáme žádné cíle, jen se budeme dívat, co bude možné.“ To by bylo seriózní. Tím by také opravili to, co dříve chybně ohlásili.

Článek:  Změny v sestavách týmů Ligy mistrů

Musí si samozřejmě dávat pozor na to, aby se takové přestupové období neopakovalo, aby mohli nejpozději v příští sezóně útočit úplně nahoře. Protože nůžky se stále víc rozevírají. V minulé sezóně skončili už v osmifinále Ligy mistrů a tím ztratili část příjmů. Šéf představenstva Rummenigge řekl, že to z finančního hlediska zabolelo. Klub to může jeden rok dorovnat, pravděpodobně i dva. Všechny evropské kluby mají období několika let, ve kterých jsou méně úspěšné. Ale jednou to už může být těžké.

Lewandowského a Neuera to bude samozřejmě trápit. Lewandowski šel do Bayernu v roce 2014, aby konečně vyhrál Ligu mistrů. Pět let se snaží o ten titul a už mu moc času nezbývá. Také Neuer je zvyklý na nejvyšší cíle a už také požadoval nové hráče. Můžeme si také položit otázku, jestli to bude v příštích letech lehčí, aby sehnali nové hráče. Vycházím z toho, že ne. Není to prostě už tak, že Bayern zavolá a hráči hned přijdou. Konkurence je dnes úplně jiná, zvlášť k platům nabízeným v Anglii a částečně také ve Španělsku, Francii a Itálii. Bayern si nemůže jen tak někoho vytáhnout, když on potřebuje. Problém není v tom, že platy v zahraničí jsou o něco vyšší, což bylo dříve. Jsou mnohem vyšší.

Článek:  Uli Hoeneß: Ultras musí pochopit, že fotbal je možný i bez nich

Když bylo v roce 1998 jasné, že odejdu z Gladbachu, měl jsem dvě možnosti. Odejít do Arsenalu nebo Bayernu. V Londýně bych vydělával víc, ale rozhodl jsem se jinak. Protože v Bayernu jsem mohl jít za svými cíli. Chtěl jsem vyhrát titul a Ligu mistrů. A velice moc mě chtěl trenér Hitzfeld. Peníze nehrály pro mě rozhodující roli. Když jsem později šel do Kataru, tak to bylo něco jiného, protože tituly jsem měl, takže šlo o peníze. Dnes je to tak, že hráči v Anglii můžou vydělat dvakrát nebo třikrát tolik. Sice nevyhrají asi žádné trofeje, ale jejich rodiny budou zabezpečené.

Aby se nůžky víc nerozevíraly, je tato sezóna pro Bayern velmi důležitá a dá ráz dalším pěti až deseti letům. Zvětší se jejich ztráta nebo se vyrovnají dalším evropským top klubům? Přesně tato otázka musí způsobovat bolesti břicha funkcionářům Bayernu. Uli Hoeneß a Karl-Heinz Rummenigge budou v nejbližších dvou letech předávat klub svým nástupcům. Hoeneß možná už v listopadu dá svoji funkci k dispozici. Samozřejmě budou chtít, aby mohli slavit hrdinskou rozlučku a aby klub byl v optimální podobě. To je také v rukou sportovního ředitele Hasana Salihamidžiče. Pro něj i pro hráče by mělo platit, že budou posuzováni podle svých výkonů.

Při všem špatném bychom ale neměli zapomenout na dvě věci:

  1. Situace v Bayernu se postarala o to, že Bundesliga bude megazajímavá a meganapínavá. Šance Dortmundu a Lipska na titul stouply.
  2. Impérium Bayernu je vždycky schopné vrátit úder. To jsme už zažili často, když se objevila nějaká chyba, tak potom slavili největší úspěchy. Snad to bude i tentokrát.

 

vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: