Berlín je fotbalově na vzestupu

Doba čtení: 3 minuty

S výjimkou turecké Ankary není na tom žádné hlavní město tak špatně z hlediska počtu získaných titulů jako Berlín. Ale možná pomaličku dochází k nějaké změně.

Hned čtyři berlínské kluby v minulosti hrály Bundesligu (ale upřímně řečeno kromě Herthy to bývaly vždy pouze epizodní období – Tasmania, Tennis-Borussia a Blau-Weiß 90), to žádné jiné město nemá. Když přivřeme oči, tak se mu blíží Mnichov se třemi týmy (Bayern, Mnichov 1860 a Unterhaching, který ale formálně není součástí Mnichova, pouze obcí těsně sousedící s Mnichovem). Na druhou stranu Bundesligu berlínský klub nevyhrál ani jednou, Hertha se stala dvakrát mistrem Německa ještě před vznikem Bundesligy v letech 1930 a 1931.

Nyní ale dochází v Berlíně k určité změně. Hertha, která byla spíš tým z druhé poloviny bundesligové tabulky, nebo dokonce hrála i ve 2. lize, nyní zažívá pod Pálem Dardaiem úspěšné období – dvě sezóny po sobě hrála Evropskou ligu, letos sice evropské poháry nehraje, ale zase v Bundeslize drží mezi nejšpičkovějšími týmy. Ale v Berlíně není pouze Hertha. Druholigový Union si vede rovněž výborně a letos je vedle obrů z Kölnu a Hamburgu kandidátem na postup. V Regionallize najdeme další berlínské týmy, třeba BFC Dynamo, což byl v době NDR policejní klub, který tehdy vyhrával pravidelně mistrovské tituly (vyhrál deset titulů v řadě v letech 1979-1988). Stejnou soutěž hraje také Viktoria Berlín, která má za sebou relativně slušné finanční zázemí, protože do klubu vstoupil investor z Hongkongu.

Hertha na přelomu tisíciletí už vypadala na to, že by se mohla zařadit do bundesligové špičky. V sezóně 1998/99 se kvalifikovala do Ligy mistrů,v nadcházející sezóně na Olympijském stadionu hrály týmy jako Barcelona, AC Milan, Chelsea  nebo Porto. V dalších sezónách se klub kvalifikoval do Poháru UEFA (dnešní Evropská liga), klub několikrát těsně propásl účast v Lize mistrů, postupně se dostal do finančních problémů, vše vyvrcholilo sestupy v letech 2010 a 2012. Nyní se Hertha dostává zase postupně nahoru.

Lepší stabilita Herthy se projevuje také v tom, že talentovaní hráči v k lubu zůstávají delší dobu a můžou tak pomoci i prvnímu týmu. Když porovnáme situaci z doby před 10 lety, kdy v klubu byli jako mladí hráči bratři Boatengové. Starší Kevin-Prince odehrál za Herthu 42 zápasů, když odešel za lepším do Tottenhamu, mladší Jerome už po pouhých 10 zápasech šel do HSV. Dnes talentovaní hráči zůstávají v klubu déle – Plattenhardt se z Herthy dostal do reprezentace, Weiser odešel do Leverkusenu ve 24 letech.

Oba nejlepší berlínské kluby řeší situaci kolem svého stadionu. Hertha hraje na Olympijském stadionu, který je ale pro klub příliš velký a navíc kvůli atletické dráze atmosféra není taková jako na čistě fotbalovém stadionu. Olympijský stadion je v majetku města a klub je zde v nájmu, aktuálně má nájemní smlouvu do roku 2025. Po uplynutí této doby se Hertha chce přestěhovat na čistě fotbalový stadion pro 55 000 diváků. V minulých měsících se jednalo o tom, kde by daný stadion měl stát, hovořilo se dokonce o tom, že by Hertha mohla opustit město Berlín a hrát někde na předměstí. Nakonec ale stadion bude stát v prostorách Olympijského parku, kde stojí i Olympijský stadion. Řeší se nyní pronájem či odkoupení pozemků nutných pro stavbu tohoto stadionu do města, které tomu není úplně nakloněné, protože pak by nemělo využití po Olympijský stadion, který navíc v souvislosti s pořádáním EURO 2024 projde určitou rekonstrukcí.

Hertha chce od investorů získat částku 40 milionů eur, kterou chce využít právě v souvislosti se stavbou nového stadionu. V roce 2014 do klubu vstoupil americký investiční fond KKR, který získal v klubu 9,7 % za 18 milionů eur.

Union od léta 2019 začne rekonstruovat současný stadion Alte Försterei. Současný stadion má kapacitu 22 000 diváků, z nichž ale pouze 3500 si může na stadionu sednout. Velká rekonstrukce by měla zvýšit kapacitu stadionu na 37 000 diváků, celá přestavba bude stát 38 milionů eur, platí to částečně klub z vlastních prostředků a částečně sponzoři. Prezident Unionu Dirk Stingler věří, že se klubu podaří navýšenou kapacitu stadionu zaplnit a opakovaně bude mít stadion i nadále plný. V klubu se opakovaně naznačuje, že dlouhodobým cílem je postup do Bundesligy.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: