40 let od slavné sezóny 1979/80

Doba čtení: 5 minuty

Letos je to 40 let od sezóny 1979/80, která byla jednou z nejúspěšnějších pro německý klubový fotbal.

Sedmdesátá léta byla pro německý klubový fotbal asi zatím nejlepší érou. Bayern třikrát v řadě vyhrál Pohár mistrů (dnešní Ligu mistrů) – v letech 1974,1975 a 1976. V roce 1977 si finále tohoto poháru zahrála Borussia Mönchengladbach. HSV v roce 1977 vyhrál tehdejší Pohár vítězů pohárů (který hráli vítězové národních pohárů), Düsseldorf se v roce 1979 dostal do finále tohoto poháru. Německým týmům se dařilo i v Poháru UEFA (dnešní Evropské lize). Úspěšná byla hlavně Hříbata z Gladbachu, která se v sedmdesátých letech hned třikrát dostala do finále tohoto poháru – 1973, 1975 a 1979. Přičemž dvakrát celý pohár dokázala vyhrát (1975 a 1979).

Vrcholem tohoto období pak byla sezóna 1979/80. V Poháru mistrů se do finále dostal HSV. Tehdejší Pohár mistrů se s dnešní Ligou mistrů nedá vůbec srovnávat. Hráli tam opravdu pouze mistři svých zemí (plus obhájce trofeje), hrálo se klasickým vyřazovacím způsobem a při losu neprobíhalo žádné nasazování, takže se dva silní soupeři mohli klidně potkat hned v prvním kole. HSV během své poutě do finále poháru islandský Valur Reykjavik, sovětské Dinamo Tbilisi, jugoslávský Hajduk Split a v semifinále pak Real Madrid, který zničil především v domácí odvetě výsledkem 5:1. Ve finále na madridském Santiago Bernabeu pak už čekal obhájce trofeje Nottingham Forest vedený známým trenérem Brianem Cloughem, který už byl nad síly hamburského týmu a vyhrál 2:0. HSV se ale o tři roky později do finále dostal znovu a tentokrát byl úspěšný.

Daleko víc bych ale zmínil úspěchy v Poháru UEFA. Tehdejší Pohár UEFA byl možná i kvalitnější soutěží než byl Pohár mistrů. Zatímco v Poháru mistrů hrál z každé země pouze vítěz ligy, v Poháru UEFA hrál rozdílný počet týmů podle pořadí v žebříčku koeficientů zemí. A Německo byl na konci sedmdesátých let jasně nejlepší zemí v tomto žebříčku a v žebříčku vládlo podobně, jako dneska vládne tomuto žebříčku Španělsko. Jinak tehdejší týmy z jednotlivých zemí byly daleko vyrovnanější než dnes a i týmy z menších zemí dokázaly konkurovat velmocím jako jsou Itálie, Anglie nebo právě Německo. Bylo to dáno menší komercionalizací fotbalu, do ekonomiky klubů ještě vůbec nevstupovaly faktory jako jsou TV práva nebo merchandising. Příjmy klubů závisely primárně na vstupném a na příspěvcích sponzorů. A také klíčovým omezením byl počet cizinců, který byl podstatně nižší než dnes (většinou mohli v klubu hrát maximálně dva nebo tři cizinci).

Článek:  Předligové představení - Eintracht Frankfurt 2020/21

Právě vyšší počet klubů v Poháru UEFA z fotbalově vyspělých zemí (Německo mívalo tehdy čtyři týmy) zajišťoval pohár vyšší kvalitu (protože se jednalo o týmy z 2.-5. místa tabulky, ne jako dneska z nižších pater) a relativně velkou prestiž. Sezóny 1978/79 a 1979/80 byly asi vrcholem Německa v tomto poháru. V roce 1979 se hned tři týmy dostaly do semifinále (Gladbach, Hertha a Duisburg) a Gladbach nakonec uspěl i celkově, když ve finále porazil Crvenu Zvezdu Bělehrad.

Vrchol ale přišel o rok později. Do Poháru UEFA se z Bundesligy kvalifikovaly Stuttgart, Kaiserslautern, Bayern a Stuttgart (týmy na 2.-5. místě tabulky) a k nim ještě Gladbach jako obhájce trofeje z předchozí sezóny. Všech pět týmů postoupilo postupně přes první, druhé a třetí kolo až do jarního čtvrtfinále. Ve čtvrtfinále tak z osmi týmů bylo pět německých. S nimi už pak jen francouzské St. Etienne, Zbrojovka Brno a Levski Sofia. Ve čtvrtfinále byl los k německým týmům příznivý a nebyly nalosovány proti sobě. Samozřejmě s jednou výjimkou, protože při počtu pěti týmů z osmi minimálně jedna dvojice týmů musela být německá. Tou byla dvojice Bayern a Kaiserslautern, do semifinále prošli Bavoři. V dalších zápasech uspěl Gladbach proti St. Etienne, Frankfurt proti Zbrojovce a Stuttgart proti Lokomotivu Sofia. Takže už 15. března po odehrání odvet čtvrtfinále bylo jasné, že trofej bude i v této sezóně v Německu.

O úspěšnosti německých týmů svědčí fakt, že ani jeden z pěti německých týmů nevypadl proti jinému něž německému týmu. Kaiserslautern ve čtvrtfinále proti Bayernu, Bayern v semifinále proti Frankfurtu, Stuttgart v semifinále proti Gladbachu a Gladbach ve finále proti Frankfurtu, který celý pohár vyhrál. Něco takového se nikdy předtím a ani nikdy potom žádné zemi nepodařilo.

Článek:  Fanoušek si radši snížil výhru v soutěži

Kde hledat příčiny takové úspěchu tehdejších týmů? V Německu se tehdy sešly dvě silné generace. Jednak končila starší a zkušenější generace kolem mistrů světa z roku 1974 (Breitner, Grabowski, Hölzenbein)  a současně už jejich mladí nástupci, kteří pak táhli německý fotbal k úspěchům v osmdesátých letech (Matthäus, Magath, K.H. Förster, Augenthaler nebo Rummenigge). Německé týmy byly navíc velmi silné doma, kde si často vytvořily dobrý základ, který venku udržely. Nebo naopak doma soupeře dorazily. Za celou sezónu v Poháru UEFA německé týmy doma pouze třikrát remizovaly, ani jeden zápas doma neprohrály. dokonce i vzájemné duely německých týmů vždycky skončily tak, že vyhrál domácí tým! Samozřejmě nezbytnou součástí takového úspěchu je i trocha štěstí, například ve 2. kole  Eintracht Frankfurt až v 90. minutě druhého zápasu dotáhl náskok Dynama Bukurešť z prvního zápasu a o svém postupu rozhodl v prodloužení. Nebo v osmifinále Bayern vyhrál doma s Crvenou Zvezdou 2:0, venku se mu ale vůbec nedařilo a Crvena Zvezda už vedla 3:0 a vypadalo to na její postup. Ale Dieter Hoeneß dvěma góly rozhodl, že si Bayern vybojoval postup. Už v prvním kole byl na hraně vyřazení Stuttgart, který se potkal s FC Turín. Doma vyhrál 1:0, v Turíně vyhráli domácí také 1:0. V prodloužení dali Italové další gól a vypadalo to na jejich postup. Ve 120. minutě ale záložník Ohlicher snížil na 2:1, což znamenalo postup Stuttgartu díky většímu počtu vstřelených gólů venku.

A co psaly tehdy německé noviny? Kicker psal po čtvrtfinále o „totálním triumfu německých klubů“, bulvární Bild zas uvedl, že „teď je to mezi námi – nikdo s námi už nemůže hrát.“ Kicker pak ve své analýze uváděl následující faktory jako příčiny tehdejší německé dominance: výborná úroveň německých hráčů a současně pokles výkonnosti ostatních klubů, skvělá práce trenérů (jednak z hlediska výchovy hráčů a také přípravy na zápasy evropských pohárů), pohárový charakter zvýrazňuje typické německé vlastnosti jako jsou koncentrace a disciplína, výborné výkony zahraničních posil, určitá míra sportovního štěstí.

Článek:  Disciplinární komise bude jednat o víkendových akcích na podporu George Floyda

Velký rozdíl proti dnešku byl také v mediálním pokrytí. Tehdy se ještě všechny zápasy evropských pohárů hrávaly ve středu (rozdělení do více dnů přišlo až v polovině devadesátých letech) a v jeden den hrál HSV semifinále Poháru mistrů na Realu Madrid a dvě semifinále Poháru UEFA hrály čtyři německé týmy. Kolik zápasů mohli němečtí fanoušci vidět v televizi? Z prvních zápasů nebyl přenášen živě ani jeden, z odvet se vysílal zápas Poháru mistrů HSV – Real Madrid (HSV inkasoval od televize 200 000 marek). Přestože se odvety Poháru UEFA posunuly ze středy na úterý, tak se stejně přímý přenos v televizi neobjevil. Německé finále Poháru UEFA pak vysílaly regionální třetí programy, odvetu pak přenášela stanice ZDF.

Jen drobnou zajímavostí je to, kolik tehdy vydělal takový klub na jednom zápasu evropských pohárů. HSV za čtvrtfinále Poháru mistrů doma proti Hajduku Split měl hrubý příjem 1,2 milionu marek. Z toho drtivou většinu tvořily příjmy ze vstupného – 950 000 marek (na zápasu bylo tehdy 52 000 diváků, průměrná cena vstupenky tedy vychází na 18 marek), dalšími příjmy byly televizní práva ze zápasu – 110 000 marek a reklamy kolem hřiště pak 140 000 marek. Tehdejší sportovní manažer HSV Günter Netzer řekl, že za úspěch v semifinále Poháru mistrů mají hráči slíbeno 12-15 000 marek na prémiích, za vítězství v Poháru mistrů pak 25 000 marek.

Videa z finále Mezi Gladbachem a Frankfurtem. Tehdy se finále Poháru UEFA hrálo na dva zápasy doma-venku.

První zápas v Gladbachu. Domácí vyhráli 3:2

Odveta ve Frankfurtu. Domácí vyhráli 1:0, čímž si zajistili trofej.