30 let od titulu mistrů světa 1990

Doba čtení: 3 minuty

Přesně před třiceti lety se Německo potřetí stalo mistry světa.

Němci jeli na šampionát jako jedni ze spolufavoritů. V roce 1986 se dostali do finále, kde prohráli s Argentinou vedenou tehdy skvělým Maradonou, při domácím mistrovství Evropy v roce 1988 skončili v semifinále na pozdějších mistrech Evropy Nizozemcích vedených van Bastenem. V Německu byla navíc pořád ještě euforie z pádu Berlínské zdi a toto mistrovství a hlavně úspěchy na něm velmi pomohly sjednocení východních a západních Němců.

Tým vedl stejně jako před čtyřmi lety Franz Beckenbauer. Hlavní osa týmu se točila kolem záložníků Matthäuse a Brehmeho a útočníků Völlera a Klinsmanna. Je nutné říct, že výsledky ani výkony v přípravě nebyly nic moc – prohra s Francií, remíza s Uruguayí, výhry 1:0 s Československem a Dánskem nenaznačovaly, že by Němci měli na mistrovství extra zářit.

Na šampionátu ale bylo všechno jinak. Proti Jugoslávii, která měla skvělý mladý tým a byla považována za jednoho z možných tajných favoritů, Němci vyhráli 4:1, hlavně po skvělém výkonu Matthäuse a Brehmeho.

Ve druhém zápasu čekal Němce outsider skupiny Spojené arabské emiráty. Opět jasná výhra, tentokrát 5:1 a po dvou zápasech měli Němci jasně nejlépe rozehraný šampionát. Na tehdy defenzívním turnaji měli jasně nejvíc nastřílených gólů (devět, druhým nejlepším týmem bylo Československo s šesti góly, pak Belgie s pěti a další týmy měly pouze po třech vstřelených gólech nebo ještě méně). Třetí zápas nebyl tak přesvědčivý, ale remíza 1:1 s Kolumbií stačila bohatě stačila k postupu ze skupiny z prvního místa.

V osmifinále čekali na Němce Nizozemci, takže to byla očekávaná odveta za semifinále mistrovství Evropy 1988. A odveta se Němcům vydařila, vyhráli 2:1 po gólech Klinsmanna a Brehmeho 2:1. Mnozí si také tento zápas pamatují kvůli nechutné scéně mezi Rijkaardem a Völlerem, když Rijkaard plivnul Völlerovi do vlasů (celé extempore se odehrálo mezi 19-21. minutou zápasu). Památná je také nádherná střela Brehmeho na 2:0 v 85. minutě zápasu.

Ve čtvrtfinále na Němce čekal překvapivý soupeř – Československo. Našim hráčům se na šampionátu pod vedením trenéra Jozefa Vengloše velmi dařilo a totálně převrátili názory na tým z absolutně nevydařené přípravy (v pěti přípravných zápasech roku 1990 všechny zápasy tým prohrál). Formu měl zvlášť Skuhravý, který dal dva góly USA a tři góly v osmifinále Kostarice, v okamžiku čtvrtfinále proti Německu byl nejlepším střelcem turnaje. Němci vyhráli gólem z penalty po faulu na Klinsmanna, který upadl, když se dostal do presu mezi Straku a Chovance. Následnou penaltu proměnil suverénně Matthäus. Němci měli i smůlu, dvakrát musel z brankové čáry vyhlavičkovat míč Hašek. Po vyloučení Moravčíka bylo víceméně rozhodnuto.

Straka po zápasu k penaltě řekl: „Jürgen Klinsmann je chytrý kluk. On prostě proletěl mezi mnou a Chovancem. A co udělal rozhodčí? Pískl penaltu. Mrzí mě to, ale potřebují Němci pomoc rozhodčího? častěji pískal proti nám a to vyloučení bylo nespravedlivé.“ Mimochodem rozhodčím zápasu byl Rakušan Helmuth Kohl, tedy jmenovec tehdejšího německého kancléře.

V semifinále na Němce čekala Anglie. Po nepřímém kopu a nešťastné teči šli Němci do vedení zásluhou Brehmeho. V 80. minutě vyrovnal Lineker. V prodloužení měly oba týmy šance, ale žádný gól už nepadl a tak musely rozhodnout penalty. V prvních třech sériích všichni střelci svoje pokusy proměnili až přišel ve čtvrté sérii na řadu Stuart Pearce, kterému špatně umístěnou střelu brankář Illgner chytil. Když Olaf Thon proměnil a následně Chris Waddle překopl branku, bylo o postupu Německa do finále rozhodnuto. Pearce si svoji neproměněnou penaltu dlouho vyčítal a když dostal při EURU 1996 ve čtvrtfinále proti Španělsku možnost opravy, tak si pak proměněnou penaltu náležitě užíval.

V druhém semifinále Argentina postoupila na penalty přes Itálii (stejným způsobem už postoupila ve čtvrtfinále přes Jugoslávii) a tak se opakovalo čtyři roky staré finále z Mexika. Obě sestavy ale doznaly výrazných změn – na obou stranách byli pouze tři hráči, kteří hráli v základní sestavě i před čtyřmi lety. Na straně Němců to byli Matthäus, Berthold a Brehme, na straně Argentiny Maradona, Burruchaga a Ruggeri.

Němci byli ve finále jasně byla to taková hra kočky s myší a od Argentiny jen čekání na obdržený gól nebo na zázrak. Němci měli velké množství šancí, ale nedokázali je proměňovat. Nepomohlo jim ani dvojnásobné vyloučení Argentinců (v 64. minutě šel ven Monzon, v 87. minutě pak Dezotti). vše nakonec rozhodl penaltou v 85. minutě Andreas Brehme. Ten později vzpomínal, že tradiční střelec Matthäus se na penaltu necítil a odpovědnost si vzal sám.

Tři Němci se dostali do All-Star týmu turnaje (Matthäus, Brehme a Klinsmann), Matthäus byl považován za nejlepšího hráče celého turnaje. Franz Beckenbauer se stal druhým v historii, který získal titul mistra světa jako hráč i trenér (před ním to byl pouze Brazilec Zagallo). Beckenbauer také po šesti letech skončil na své pozici trenéra reprezentace (oficiálně šéfa týmu, protože neměl trenérskou licenci) a předal funkci Berti Vogtsovi.