20 let od zahájení speciálního trenérského studia pro reprezentanty

Doba čtení: 2 minuty

Přesně před dvaceti lety začal na sportovní škole v Hennefu speciální trenérský kurz pro bývalé reprezentanty.

Trenérské studium v Německu probíhá stejně jako jinde, zájemci musí složit přijímací zkoušku a pak absolvují kurz. Před dvaceti lety ale proběhl speciální zkrácený (půlroční) kurz pro bývalé zasloužilé reprezentanty. Tehdy už skončila nebo pomalu končila kariéra velké část hráčů, kteří patřili mezi mistry světa 1990 nebo mistry Evropy 1996. Z iniciativy Jürgena Klinsmanna pak fotbalový svaz takový kurz na jaře 2000 spustil.

Do tohoto kurzu chodila opravdu elita německého fotbalu osmdesátých a devadesátých let. Ostatně podmínky pro přijetí do tohoto kurzu byly opravdu přísné – minimálně 40 zápasů v reprezentaci, titul mistra světa nebo Evropy. do kurzu chodili Klinsmann, Brehme, Kohler, Littbarski, Sammer, Reuter, Buchwald. Köpke a další. Cílem bylo, aby tito bývalí skvělí hráči zůstali u fotbalu a mohli předávat svoje zkušenosti dál.

Článek:  30 let od titulu mistrů světa 1990

Celkem tři lidé, kteří tam chodili, minimální požadavky nesplňovali. Jednalo se o Krasimira Balakova (v té době hráč Stuttgartu, 92 zápasů v reprezentaci), který studoval na základě dohody mezi bulharským a německým svazem. A pak také dva tehdy už aktivní trenéři, kteří mohli pracovat v profi fotbalu jen na výjimku. Jednalo se o Andrease Zachhubera (tehdy trénoval Hansu Rostock, která hrála Bundesligu) a jistého Joachima Löwa (tehdy trenéra druholigového Karlsruhe). Právě za Löwa se přimlouval tehdejší předseda svazu Mayer-Vorfelder, který mu účast v tomto kurzu měl slíbit, protože Löw trénoval i Stuttgart, kterému Mayer-Vorfelder před svým angažmá na svazu šéfoval..

Löw sice odehrál jen 52 zápasů v Bundeslize a pak 252 zápasů v druhé lize, ale přesto byl do tohoto kurzu přijat. Kromě možné přímluvy Mayera-Vorfeldera také hrálo roli to, že Löw v roce 1994 trenérské studium zahájil ve Švýcarsku, ale protože dostal v roce 1995 nabídku jít dělat asistenta do Stuttgartu, tak studium už nestihl dokončit. Gero Bisanz, který byl do roku 2000 šéfem vzdělávání trenérů na německé svazu, na Löwa vzpomínal, že se jednalo o klidného člověka, se kterým neměl žádné problémy. A už během studia byl velmi silný v taktice. Löwova závěrečná práce měla název „Zlepšení přihrávek v tísni“.

Článek:  Historie barážových zápasů

Bývalý reprezentační trenér Berti Vogts (trenér mistrů Evropy 1996) nedávno prohlásil, že by podobný kurz měl být pro bývalé hráče, kteří toho odehráli hodně na nejvyšší úrovni běžný a že by se na svazu mělo uvažovat nad reformou trenérského vzdělávání právě v této oblasti.

Löw, Klinsmann a Sammer při kurzu. mluví k nim šéf vzdělávání Bisenz.

 

 

 

vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pokud chceš něco říct, napiš komentář!x
()
x
%d bloggers like this: