Rozhovor s Niko Kovačem

Doba čtení: 5 minuty

Niko Kovač dal velký rozhovor německým novinám Welt am Sonntag, my přinášíme jeho překlad

Pane Kovači, ochrana klimatu je tématem dnešní doby. Co si myslíte o Grétě Thunbergové?

Obdivuji, jak si v 16 letech důvěřuje. Vystupuje se svými názory před nejdůležitějšími postavami států, před tím mám velký respekt. A celé hnutí kolem ní ukazuje, že mládež může s něčím pohnout. Vzpomínám si na písničku Herberta Grönemeyera „Děti u moci“ (Kinder an die Macht). Gréta myslí na budoucnost. Naše Země bude jednou patřit našim dětem. Musíme být aktivní. Týká se to nás všech. Každý musí něčím přispět, aby se naší plaente v budoucnu dařilo lépe. A začíná to od maličkostí.

Co děláte Vy?

Moje rodina konzumuje například především regionální a sezónní potraviny. Často necháváme auto stát, chodíme hodně pěšky nebo jezdíme na kole. Nenakupujeme žádné plastové láhve, ale jen skleněné. Přešli jsme na LED světla. A chodím nakupovat s jutovými sáčky, takže nepotřebuju žádné plastové. To všechno nikoho neomezuje a přesto to pomáhá.

Kolik času Vám jako trenérovi klubu světové úrovně zbývá na to, abyste se zabýval společenskými tématy?

Nesu vysokou míru zodpovědnosti. A přebírám ji rád. Bylo to tak, když jsem byl hráč a také nyní jako trenér, manžel a otec. Všechno to zabere to hodně času, takže mnoho jiných věcí dělat nemůžu.Ale samozřejmě sleduju společenské debaty a dělám si názor.

Jakou známku byste udělil zatím Bayernu v této sezóně?

Zatím jsem spokojený. Jediné, co mě štve, byla naše zbytečná remíza 2:2 v prvním zápasu proti Herthě. Odehráli jsme suverénně Pohár a dobře odstartovali v Lize mistrů. Taže zatím říkám: dvojka.

Je hra taková, v jakou jste doufal?

Celkově hrajeme dobrý a atraktivní fotbal, vytváříme si hodně šancí a střílíme hodně gólů. Ale musíme chtít se pořád zlepšovat. Chceme se dostat k tomu, že budeme dominantní v zápasu 80 nebo víc minut. 90 minut, to nezvládne žádný tým na světě. Chceme dosáhnout ještě většího počtu gólů. A především se nám musí podařit, abychom po vstřelení gólu na 1:0 využili okamžitě šanci vstřelit gól na 2:0. To nám v posledním době občas chybělo, tím bychom dosáhli předčasného uklidnění v naší hře.

Byl jste během své první sezóny v Bayernu kritizován. Nejsou trenéři v Německu celkově příliš málo oceňováni?

Jsem toho názoru, že trenér v Itálii a Anglii má vyšší postavení než v Bundeslize. Jsem hodnoceni jen podle výsledků. Samozřejmě, že musíme zlepšovat hráče, máme v rukou kapitál klubu. A to je při dnešních přestupových částkách hodně peněz. Ale co všechno k tomu patří, to není často vidět. Jednou jsem řekl: Když vyhraješ, neudělals nic správně. A když prohraješ, děláš také všechno špatně. Nakonec jsi jako trenér často tím poraženým. Když se vyhraje titul, tak to vyhrál tým. A když to nezvládneme. tak za to mohl trenér. Pro mě je to často příliš zjednodušující.

V minulé sezóně Vám Karl-Heinz Rummenigge jako předseda představenstva Váš šéf neudělil jasné uznání. Cítíte v této sezóně větší důvěru?

Minulá sezóna byla těžká, byl to začátek přeměny týmu. Vyhráli jsme ligu, Pohár a Superpohár, v lize jsme dohnali ztrátu devíti bodů. Trofeje a způsob, jakým jsme je ještě získali, všem ukázaly že jsme na dobré cestě. A ukázaly to právě našim šéfům. Komunikace mezi námi je velmi čilá, velmi dobrá. Ještě lepší než v minulé sezóně. Důvěra a ocenění tady jsou. Atmosféra uvnitř klubu a týmu je momentálně dobrá.

Máte pocit, že se konečně jedná o Váš kádr?

Ne můj – náš. Naše oddělení skautingu je velice důležité a samozřejmě také my ostatní velmi často sledujeme fotbal. Příklad: Karl-Heinz Rummenigge, Hasan Salihamidžič a já jsme seděli při zápasu Ligy národů mezi Německem a Francií na tribuně a po zápasu si řekli: Lucas Hernandez  je hráč pro nás. Ivana Perišiče jsem znal z reprezentace.S oběma a také s dalšími příchody (Pavard, Coutinho, Cuisance) jsme všichni velmi spokojení. Máme skvělé mužstvo. Jsem šťastný a vděčný, že naši šéfové  dodrželi svoje sliby tak dobře a tak suverénně. Naše mužstvo je sportovně a charakterově velmi dobře postaveno.

Máte nyní víc možností. A současně se také konkurenční boj stal ještě tvrdším. Jak to chcete zvládnout?

Není to jednoduché. Každý, kdo u nás podepsal smlouvu, tak dosahuje výborných kvalit. A ví také, že se musí postavit konkurenci. Jako trenér chci najít zdravé měřítko ve věci odehraných zápasů. Sezóna bude dlouhá, máme hodně reprezentantů. A jako trenérský tým se snažíme být ke každému spravedliví. Budou hraniční případy, to tak už bohužel je.Ale každý dostane svoji šanci.

Javi Martinez a Jerome Boateng byli hráči základní sestavy, ale hrají nyní jen velmi málo. I přesto vylučujete zimní odchod jednoho z nich?

Samozřejmě. Není to vůbec nutné. Mám absolutní důvěru v Javiho a Jeroma a vím, co v nich mám. Oba v přípravě a ve svých zápasech pracovali velmi  dobře. Ale máme v týmu kvalitu a proto je nutné akceptovat, když se trenérský štáb rozhodne pro jiného hráče.

Brzy budete trenérem Bayernu rok a půl. Co je zatím pro Vás nejdůležitějším poznatkem?

V minulých letech jsme se jako trenér hodně posunul. Dokud žiješ, tak se učíš. To je mojí ambicí, každý den se zlepšovat. A snažím se také reflektovat, co bylo dobré a co ne. Ten těžký rok mi v konečné fázi velmi pomohl. Takticky i lidsky jsme se zlepšili.  A myslím, že do příští sezóny udělám další skok směrem dopředu. Zkušenosti se nedají koupit, ty se musí sbírat. To je určitý proces.

Renatu Sanchesovi jste udělil finanční pokutu, krátce na to odešel z klubu. Zdáte se být tvrdším a přísnějším.

Jako člověk jsem ten samý jako v roce 2009, kdy jsem začal s trénováním. Jako člověk se ani nechci měnit. Snažím se každému rozumět, sám jsem byl hráčem. Ale očekávám, že hráči se postaví do služeb týmu, i když jsou třeba zklamaní. Snažím se být ke každému přátelský, upřímný, jednat s ním otevřeně a hráče přesvědčovat argumenty a ne nějakými příkazy. Je to má dát – dal, žádná jednosměrka. Odpovídajícím způsobem čekám to zmíněné také od mých hráčů.

V úterý hrajete v Lize mistrů na půdě Tottenhamu Hotspurs. Myšlenka: Až pak budete vědět, na jaké úrovni je Váš tým na mezinárodní úrovni.

Jedná se skutečně o první určení stavu. Tottenham byl v minulé sezóně v Lize mistrů až ve finále a skončil čtvrtý v Premier League. Je to výzva. Jsem přesvědčeno tom, že náš tým může v této sezóně dosáhnout něčeho velkého.

V Coutinhovi získal Bayern hvězdu světové úrovně. Ostatní německé kluby většinou ta největší jména nezískávají. Jak moc vůbec ještě  Bundesliga v mezinárodním měřítku přitahuje?

Bundesliga je dobrá, ale Premier League je lepší ligou. Hrají tam nejdražší hráči, je tam nejvíc peněz. Španělsko je také velmi zajímavé, Italové se zas zlepšili. Bundesliga patří k třem nebo čtyřem nejlepším ligám, Francii vidím kousek zpátky. V Bayernu máme v Německu jeden top klub a dva nebo tři další velmi dobré kluby, které jsou také dobré na mezinárodní úrovni. Ale celkově do šířky jsou anglická a španělská liga lepší. V minulých šesti letech vyhrávaly Ligy  mistrů jen kluby ze Španělska a Anglie. To říká velmi moc.

Váš klubový prezident Uli Hoeneß zaútočil v brankářské debatě na fotbalový svaz, hrozil dokonce bojkotem s ohledem na uvolňování reprezentantů. Jak byste reagoval, kdyby Vám Hoeneß řekl, že by Vaši hráči nesměli do svých reprezentací?

Uli už mezitím sám od sebe vysvětlil, že jeho výroky byly příliš rázné a že jej to mrzí. Také byste někoho ze své rodiny co nejvíc chránili. A Bayern je Uliho rodina a Manuel Neuer je její částí. Celkově bylo k danému tématu řečeno vše, každý svůj postoj objasnil. Také jsme byl reprezentačním trenérem a vím, že každý klub má povinnost uvolňovat hráče.

Jednou jste řekl, že v intenzívních fázích Vašeho života Vám pomáhá Vaše víra.  V nejbližších měsících hraje Váš tým skoro každý týden dva zápasy. Jak to zvládnete, abyste si také odpočinul? Jak kompenzujete všechen ten tlak a stres?

Byl jsme vychován křesťansky snažím se, žít v křesťanských hodnotách. Někdy se to daří víc, jindy méně. Jiní jdou třeba k psychologovi nebo k mentálnímu trenérovi, já hledám svůj klid ve víře. V dnešní době je člověk jako trenér tak velkého klubu neustále pod lupou, nemá skoro ani soukromý život. A tady je potřeba vnitřní klid. Jinak se to totiž nedá zvládnout. Cítím, jak mně víra pomáhá. Právě v minulé sezóně to bylo pro mě velmi důležité.

Jako hráč jste studoval také podnikovou ekonomii, ale závěrečné zkoušky jste nestihl. Doženete to někdy?

Chtěl jsem studovat sport, ale ještě víc tréninku už nebylo možné. Tehdy jsem podepsal právě moji první druholigovou smlouvu v Herthě.  Na univerzitě v Berlíně jsem studoval osm semestrů, ale po přestupu do Bayeru Leverkusen jsem už na to neměl čas. Ale jsem vůči sobě tak ctižádostivý a chtěl bych rád to studium dotáhnout do konce. Ale během trenérské dráhy to není možné. A že bych to dokončil po skončení kariéry, tomu v současnosti nevěřím.

Komentujte

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na
%d blogerům se to líbí: