Rozhovor s Coutinhem

Doba čtení: 5 minuty

Philippe Coutinho, který v srpnu přišel do Bayernu, dal rozhovor oficiálnímu serveru Bundesligy bundesliga.de, my přinášíme jeho český překlad.

Jste teď v Bayernu asi jeden měsíc. Jak jste tu už vyznáte? Co byly pro Vás nejdůležitější momenty během této doby?

Jsem v Mnichově teprve krátkou dobu. Zažil jsem už, že jsou tady lidé velmi otevření a hodně s Vámi mluví. V Německu jsou lidé féroví a upřímní. Mnichov je skutečně pěkný. Bydlím zatím v hotelu v centru města, což jsme s ridou využili k procházkám po městě, abychom jej poznali. Velice se mi tady líbí – město i jeho lidé.

Co Vám nejvíc pomohlo, abyste si na život v Německu zvykl?

To, jak byli všichni pohostinní – lidé v Bayernu, fanoušci, hráči a celý štáb. Každý nás přijal s otevřenou náručí. Stejnou zkušenost udělali také Ivan Perišič a Mickael Cuisance. Byli jsme perfektně přijati, že jsme se tu hned od začátku cítili příjemně. To je v mých očích nejdůležitější. Tento klub je jednou velkou rodinou!

V minulém týdnu jste dosáhl prvního bundesligového gólu – z penalty, kterou Vám přenechal Robert Lewandowski. Váš kolega tak nedosáhl na možný gólový rekord. Co pro vás toto gesto znamená?

Bylo to skutečně od něj velmi pěkné gesto. Robert mohl dosáhnout hattricku – a každý ví, jak speciální událostí to pro každého útočníka je. Měl k tomu možnost, je určeným střelcem penalt. Ale Robert mi dal možnost, abych vstřelil svůj první před našimi fanoušky. Byl to pro mě speciální moment: Byl jsem velmi šťastný a velmi vděčný.

Fanoušci od Vás čekají hodně, média na Vás útočí. Jak se s tím vyrovnáváte a jaká jsou Vaše vlastní očekávání?

Také já mám od tohoto roku vysoká očekávání a doufám, že budeme mít skvělou sezónu. Pak to bude i pro mě osobně positivní. Každý v Bayernu chce být úspěšný a nás přitom skvěle podporují. Celý trenérský štáb odvádí fantastickou práci, svou prací nám enormně ulehčuje život. Jsem velmi šťastný a mám vysoká očekávání, tak jako každý v našem týmu.

Jaké jsou rozdíly mezi Bundesligou a jinými ligami, jako sou Premier League a La Liga?

V mých očích je Bundesliga hodně podobná Premier League, co se týká intenzity zápasů. Zápasy jsou velmi vyrovnané, každý tým bojuje až do závěrečného hvizdu o každý míč. To pak dělá zápasy obrovsky intenzívní. Když držíš míč, tak na hřišti není moc místa na přemýšlení. Oproti tomu v La Lize hrají soupeři proti Barceloně velmi hluboko. Díky tomu jsme měli víc prostoru ke kombinaci, ale museli jsme se zas probojovávat obrannými řadami. To jsou největší rozdíly, jak jsem dosud zjistil.

Kdo jsou v této sezóně největší konkurenti Bayernu v boji o titul?

Podle mě je ještě příliš brzy, abychom o tom mluvili – sezóna teprve začala. Proti všem týmům, které jsem dosud potkal, to bylo velmi intenzivní. Souboj o titul bude v každém případě velmi napínavý, to je jasné. V mých očích to bude tvrdý boj. Musíme se na každý zápas dobře připravit, musíme být lepší a ještě se zlepšovat. A na konci, pokud to funguje, budeme hrát o titul. Ale na začátku sezóny je těžké říct, kdo bude až do konce naším konkurentem – to je ještě dlouhá cesta.

Jak jste napjatý, až se v Klassikeru potkáte s Borussií Dortmund?

Bude to v každém případě velmi speciální zápas. Tak jak je to v tomto zápasu vždycky. Hrál jsem proti BVB dvakrát, když jsem hrál v Liverpoolu. Byly to velmi intenzívní zápasy. O čekám i teď, že to bude stejné.

Minulou sobotu začal Oktoberfest, už jste dostal také svoje vlastní kožené kalhoty. Líbí se Vám?

Určitě. Myslím, že mně sedly dobře. Bylo to opravdu cool – a mojí manželce se líbí také. Jedná se o velmi tradiční mnichovskou slavnost. Byl jsem velmi rád, že jsme mohl být přitom. Jsem rád částí města a jeho slavností. Každý kdo sem přijde, si to užije.

Je pravdou, že jste vyrostl v blízkosti slavného stadionu Maracaná? Jaké to bylo, růst na takovém místě?

Je to docela normální oblast. Strávil jsme tam soje dětství. a mám tma pořád hodně kamarádů. Také moji rodiče tma žily až do nedávné doby. Ta oblast není vždycky bezpečná, někdy je tma nebezpečno. V určitých okamžicích doufáš, že nezažiješ nepříjemná překvapení, když jdeš třeba přes ulici. Ale byl jsem tam velmi šťastný a jsem pořád s mými přáteli z dětství v těsném kontaktu. Vyrostli jsme s fotbalem. Tam, kde jsem vyrůstal, bylo betonové hřiště – a tam jsem s kamarády hrál každý den. Jako malé dítě jsem vždycky slyšel fanoušky na Maracaná. Vždycky jsme snil o tom, že bych tma vyběhl jako profesionální hráč. A tento sen se stal realitou.

Jak jste se vůbec dostal k fotbalu?

Kdysi jsem prostě začal hrát – s kamarády, na ulici. Když mně bylo pět nebo šest let, přihlásil mě otec do fotbalové školy s názvem Sargento. Bylo to v těsné blízkosti Maracaná. Cílem bylo, abych se bavil a trénoval s míčem. Po roce jsem přestoupil do Manquiery – týmu, který se účastnil různých šampionátů a turnajů. V jednom z těchto turnajů jsem byl hodně dobrý, že jsme šel na zkoušku do Vasco da Gama. To byl úplně jiný level – Vasco je velký klub, který je známý svou prací s mládeží. V sedmi letech jsem tam přestoupil a hrál tam futsal až do mých dvanácti let. Pak jsme se musel rozhodnout, jestli bych chtěl hrát radši fotbal nebo futsal.

Jak jste se rozhodl?

Vlastně jsem ani nechtěl hrát fotbal, protože jsem strašně moc měl rád futsal. Takže jsem hrál obojí – to byla v mém životě velmi náročná doba. Každý den fotbalový trénink a pak ještě večer futsal. Až někdy ve 13 nebo 14 letech jsem s futsalem skončil, protože to bylo prostě příliš náročné. Pak jsem se soustředil jen na fotbal a strávil ve Vascu celkem deset let.

Kdo ve Vaší kariéře hrál klíčovou roli a udělal z Vás hráče, jakým dnes jste?

To je jasné: moje rodina. To jsou nejdůležitější lidé v mojí kariéře. Jsou jediní, kdo vždycky jsou na mojí straně. Moji rodiče, moje žena, moji bratři, moje dcery. Jsme tady pro sebe, v dobrých i špatných časech. Sportovně jsme měl samozřejmě několik důležitých trenérů, od kterých jsem se toho mnoho naučil. Ať už ve Vascu, po přestupu v Interu Milán nebo v Liverpoolu. Od těchto skvělých trenérů jsem si mnohé vzal, což bylo pro můj sportovní vývoj enormně důležité.

Jak důležitý byl pro Váš sportovní vývoj Váš bývalý trenér Jürgen Klopp? Jak Vám v kariéře pomohl?

Klopp? To nemůžu popsat jednoduše slovy. Je to fantastický trenér a výjimečný ve všem, co dělá. Pod jeho vedením jsem zažil skvělou část mého života. a nekonečně mnoho se naučil. Klade speciálně důraz na malé detaily. Klopp udělal z Liverpoolu to, čím je dnes. Mentalita je u něj v popředí – a být vždy koncentrovaný. To je něco, co jsme se naučil do života.

Zažil jste už ve své kariéře nějaké těžké momenty?

Když přestupuješ do cizí země, pak to není lehké. Například při mém přestupu do Interu, to mně bylo teprve 17 let. Opouštíš místo, kde ti věří. Žils dosud u svých rodičů, hrál s kamarády. A pak musíš do nového okolí a sžít se s novou kulturou, to není lehké. Nový klub, nová řeč, ostřílení profíci jako spoluhráči. To byla tehdy pro mě těžká fáze, byl jsem teprve na začátku kariéry. Rodiče a moje manželka mi tehdy hodně pomohli, protože přijeli se mnou. Kdybych byl sám, tak by to asi nevyšlo. Ale v každé kariéře se vždycky najde pár problémů –  někdy nemáš prostě dobrý rok, lidé o tobě mluví – a ty musíš zůstat silný v hlavě. To není vždycky jednoduché, ale moje rodina mě velmi podporovala a pomáhala, že jsem v těchto fázích zůstal mentálně silný.

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d blogerům se to líbí: