Problémy Bayernu řečí čísel

Doba čtení: 3 minuty

Trochu jsme se podívali na to, proč to Bayernu nejde, přes čísla. Zkusili jsme analyzovat data z jeho zápasů.

Vedení Bayernu (hlavně Uli Hoennes) po prvních dvou nevydařených zápasech tvrdilo, že problém je v produktivitě a v proměňování šancí, nikde jinde. Myslíme si, že těch problémů bude víc.

Problémy začínají už od zadních řad. Manuel Neuer je ve větší permanenci než byl v minulé sezóně Sven Ulreich. Má větší počet přihrávek svým spoluhráčům (33,7 přihrávek na zápas Neuera letos proti 27,8 Ulreicha loni). To ukazuje, že Bayern musí hrát víc vzadu než tomu bylo v loňské sezóně. A navíc víc tvoří rozehrávku brankář, takže rozehrávka je v konečné fázi zdlouhavější.  Mimochodem toto číslo je na Bayern velmi vysoké a nebývalo ani v minulých sezónách, naposledy podobného čísla dosáhl Neuer v sezóně 2014/15.

Další věc najdeme v obraně. Střední obránci daleko častěji než v minulé sezóně využívají dlouhé pasy a navíc je přesnost jejich dlouhých přihrávek nižší, než tomu bylo v minulé sezóně. Tento jev nastal u všech tří středních obránců, nejvíce u Boatenga.  Na jednu stranu můžeme říct, že  střední obránci v Bayernu jsou známí skvělou rozehrávkou a i dlouhé míče umí posílat přesně, přesto jejich úspěšnost se pohybuje na hranici 50 % (s výjimkou Süleho, který je na hranici 70 %, ale zas má těch dlouhých přihrávek méně, než zbylí dva stopeři).

U Boatenga klesla úspěšnost dlouhých přihrávek z 59 % na 51 % a přitom jejich počet vzrostl z 14,7 na 16,8 na zápas. Hummelsovi klesla úspěšnost dlouhých míčů z 58 % na 55 % a jejich počet se zvedl z 10 na 10,6 na zápas. Sülemu úspěšnost minimálně stoupla ze 68 % na 69 %, ale rovněž hraje dlouhých přihrávek daleko víc – loni 5,7, letos už 8,7 na zápas. To vše vede ke ztrátám míče a větší nutnosti bránit.

Celkově se obránci dostávají daleko víc do hry, což souvisí s menší dominancí Bayernu v zápasech. Vzrostl totiž také počet krátkých přihrávek středních obránců a navíc jejich úspěšnost mírně klesla.

Velký propad výkonnosti nastal u Jamese. Jeho silnou stránkou jsou klíčové přihrávky a driblinky, kterými dokáže přejít přes soupeře. Zatímco loni míval 65 % úspěšných driblinků a zvládal v průměru 2,3 driblinku na zápas, letos je to pouze 0,3 driblinku při 50% úspěšnosti. Také druhá jeho silná stránka – klíčové přihrávky – šla výrazně dolů. Loni měl 2,8 klíčové přihrávky na zápas, letos pouze 2. Zhoršení Jamese nastalo také v bránění, kdy se do něj zapojuje daleko méně než loni (0,7 obranného zákroku na zápas proti 1,5 loni).

Co se týká hry ofenzívních křídel, Franck Ribéry se nejčastěji pouští do sólových akcí (je to dáno také tím, že Alaba, který hraje pod ním, v této činnosti není moc dobrý a nevyhledává ji) a také s proti loňsku zvedl svoji úspěšnost. Na druhou stranu jak Ribérymu, tak i Robbenovi klesla úspěšnost krátkých přihrávek. Ribéry měl loni 87 %, letos jen 79 %, Robben se pak zhoršil z 85 % na 82 %. Oba veteráni mají také méně obranných zákroků než v loňské sezóně, což pak logicky vede k větší zátěži obrany.

Velký problém je v útoku. Když James neposílá své přihrávky a i přihrávky křídel se nedostávají do útoku, tak je logické, že Robert Lewandowski nedostává dobré míče a výrazně mu poklesl počet střel z velkého vápna. Celkový počet střel Lewandowského na zápas byl v Bayernu vždy vysoko přes tři střely na zápas, v některých sezónách se dokonce dostal i přes čtyři střely na zápas, ale letos je to slabých 2,7. Přičemž úbytek byl hlavně z toho prostoru, kde je Lewa silný, tj. z prostoru šestnáctky. Z prostoru malého vápna nebo za velkým vápnem má střel zhruba pořád stejně, ten úbytek je ve střelách ze vnitřku velkého vápna. Letos dal Lewandowski jen tři góly, z nich navíc dva byly z penalty.

Podobná situace jako u Lewandowského je i Müllera – jeho silnou stránkou je orientace v šestnáctce, kde si dokáže najít dobrou pozici a zakončit. Ale opět mu klesl počet střel z tohoto prostoru (z 1,1 na zápas na 0,7) a vzrostl počet střel z dálky.

 

Komentujte

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na
%d blogerům se to líbí: