Před 50 lety začala dominance Bayernu

Doba čtení: 3 minuty

Dnes si ani nedokážeme představit situaci, že by Bayern nedominoval Bundeslize. Možná tomu někdo nebude věřit, ale opravdu tomu tak bylo. Vláda Bayernu začala přesně před 50 lety.

Co se stalo 7. června 1969? Bayern poprvé vyhrál Bundesligu. Přesněji se tehdy odehrálo poslední kolo sezóny, o titulu Bayernu bylo už rozhodnuto delší dobu předtím, Bayernu ligu vyhrál s náskokem osmi bodů (tehdy se udělovaly za vítězství pouze dva body, při dnešním systému by vyhrál o deset bodů).

Bayern už svoji kvalitu a svůj potenciál ukazoval v předchozích sezónách. V roce 1965 postoupil do Bundesligy (při jejím vzniku do ní nebyl zařazen na úkor tehdy o něco lepších mnichovských Lvů a částečně i kvůli fotbalové politice). V roce 1966 vyhrál Bayern DFB-Pokal, který o rok později dokázal obhájit. V roce 1967 navíc postoupil do finále tehdejšího PVP (Pohár vítězů pohárů), kde ve finále v Norimberku porazil 1:0 v prodloužení Glasgow Rangers a získal svou vůbec první velkou mezinárodní trofej.

Přestože slavil Bayern úspěchy v domácím i v evropském poháru, v Bundeslize se do té doby naplno prosadit nedokázal. V první sezóně po postupu skončil třetí, pak šestý a pátý, na pořádný průlom se pořád čekalo. Po pěti letech na trenérské lavičce Bayernu od týmu v létě 1968 odešel Zlatko Čik Čajkovski, který vybudoval základ mladého týmu kolem Seppa Maiera, Franze Beckenbauera a Gerda Müllera a zažil s ním první úspěchy. Nahradil jej další Jugoslávec (a stejně jako Čajkovski Chrovat) Branko Zebec. Tato změna byla poměrně důležitá. Jak píše Sepp Maier ve své knize, Zebecovy tréninky byly až brutální, ale tým díky nim získal skvělou kondici a dokázal své soupeře díky tomu porážet.

Sezóna 1968/69, která měla (navždy) změnit poměry v Bundeslize, začala pro Bayern skvěle. V prvních pěti kolech všechny zápasy vyhrál a o začátku sezóny se usadil v čele tabulky. Na jeho hlavního konkurenta z Gladbachu přišla v říjnu krize (pouze dva body ze čtyř kol) a Bayern najednou vedl o pět bodů. V zimě přišla krize i na Bayern, ale tehdy bývala Bundesliga vyrovnanější než dnes a týmy hodně ztrácely body navzájem. Takže i přes pouhé čtyři body ze sedmi kol v polovině soutěže byl Bayern pořád v čele, i když jen s minimálním náskokem na své soupeře. Po 21 kolech pátí Lvi ztráceli pouhé dva body na první Bayern. Krásné časy! Závěr sezóny pak Bayern zvládl skvěle, porazil doma tehdy silný Braunschweig (mistr z roku 1967) a i přes prohru ve Stuttgartu zůstal v čele až do konce sezóny a po výhře doma v posledním kole proti Hannoveru mohl převzít poprvé v klubové historii Meisterschale (Bayern sice vyhrál německé mistrovství i v roce 1932, ale tehdy se ještě vítěz získal trofej Victoria. Ta se na konci války ztratila a od té doby se hraje o Meisterschale).

Na obrázku tehdejší tým Bayernu spolu s trenérem Zebecem. V horní řadě jsou zleva Franz Beckenbauer, Gerd Müller, Franz Roth, August Starek, Helmut Schmidt, Hans-Georg Schwarzenbeck, Rainer Ohlhauser. V dolní řadě zleva jsou pak Peter Pumm, Sepp Maier, trenér Branko Zebec, Werner Olk a Dieter Brenninger. Hned čtyři hráči z tohoto týmu se staly mistry Evropy v roce 1972 a o dva roky později také mistry světa (Beckenbauer, Müller, Maier a Schwarzenbeck). A samozřejmě se také výrazně podíleli na třech po sobě vyhraných Pohárech mistrů (dnešní Liga mistrů) v letech 1974-1976 (kromě uvedené čtveřice byl v týmu Bayernu při výhrách v Poháru mistrů ještě také Roth).

Celkově se ale mnohé z tehdejší doby nedá srovnávat s dneškem. Například trenér Zebec během celé sezóny postavil pouze 13(!!!) hráčů. Zbytek týmu seděl pouze na lavičce. Tehdy byla povolena pouze dvě střídání během zápasu. Z toho také plyne, že hned pět hráčů (Maier, Brenninger, Ohlhauser, Pumm a Schwarzenbeck) odehrálo všech 34 zápasů od začátku až do konce, tři další odehráli všechny zápasy, ale občas byli vystřídáni a jeden hráč odehrál 33 zápasů! Dnes nepředstavitelné. Tehdy se ale ještě neudělovaly žluté karty (ty přišly až od mistrovství světa 1970), takže logicky také nebyly stopky za určitý počet získaných žlutých karet. Z celé defenzívní části týmu (brankář a záloha) toho odehrál „nejméně“ Beckenbauer, který nastoupil do 33 zápasů.

Bayern na konci sezóny jako bonus přidal ještě i výhru v domácím poháru, když ve finále porazil Schalke 2:1. Získal tak jako první tým od vzniku Bundesligy v roce 1963 double, samozřejmě také první double v klubové historii a také jediný double za této éry, kterou charakterizují jména Maier, Beckenbauer a Maier.

Tento ročník započal první slavnou éru Bayernu, v následujících pěti sezónách Bayern třikrát vyhrál ligu a dvakrát skončil druhý. A po třech výhrách v řadě v Poháru mistrů se zařadil mezi nejvýznamnější světové kluby.

Komentujte

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na
%d blogerům se to líbí: