Nové informace v případě Jatty

Doba čtení: 2 minuty

Zhruba před týdnem přišel německý časopis sportBild s odhalením, že hráč HSV Bakery Jatta se ve skutečnosti jmenuje jinak a že má i jiné datum narození. Nyní se objevují kolem něho další informace.

Podařilo se poměrně podrobně zjistit průběh prvních týdnů a měsíců Jatty v Německu. Jatta se do Německa dostal v listopadu 2015 a byl zaregistrován úřadem v Brémách jako neplnoletý osamocený (= není s rodiči) uprchlík. Jako takový dostal souhlas k pobytu (jako neplnoletý nemusí žádat o azyl). Tehdy neměl pas, ale nechal si ho poštou poslat z Gambie, ten přišel v lednu 2016. Gambijské velvyslanectví v Kölnu potvrdilo pravost jeho pasu včetně data narození. Až poté se Jatta ukázal jako dobrý fotbalista, byl na zkoušce v Brémách, ale nakonec se rozhodl pro HSV.

Otázkou je ale důvěryhodnost gambijských úřadů. V roce 2014 byla Gambie na dva roky vyloučena Mezinárodní fotbalovou federací vyloučena ze všech mezinárodních soutěží, protože při kvalifikaci na africké mistrovství U20 zápasu nastoupilo pět hráčů Gambie, kteří ve skutečnosti byli starší (ve skutečnosti byli ročník 1994, ale hrát mohli pouze hráči ročníku 1995 a mladší), než měli uvedeno v pasu. A pasy byly oficiální – vydané gambijskými úřady.

Jako nepravdivé se zatím ukazuje pouze Jattovo tvrzení, že až do příchodu do Německa hrál fotbal pouze na ulici. Podle registračního systému FIFA s názvem TOR (Transfer Online Registration) byl Jatta od 1. února 2014 do 30. června 2016 registrován jako hráč gambijského týmu Brikama United, což je tým gambijské první ligy. Jatta ale nebyl profesionálním hráčem týmu, ale jen amatérem. Při příchodu Jatty do Německa byl tedy stále hráčem Brikamy a do HSV z Brikamy přestoupil. V klubu tedy o tom věděli. HSV do tohoto systému nahrál nejrůznější dokumenty, které byly potvrzeny gambijským svazem jako platné.

V systému TOR je také evidován Bakary Daffeh, což má být údajně pravé jméno Jatty. Ten se do konce listopadu 2013 objevu v TORu také, ale od té doby se nikde jinde nevyskytuje. Jattův trenér z Brikamy současně také pro noviny taz řekl, že „ho zná jako Jattu a ne jako Daffeha.“ V Gambii i jiných afrických zemích je podle něj celkem normální, že lidi vystupují pod různými příjmeními.

Ve čtvrtek proběhlo jednání disciplinární komise DFB s Jattou a zástupci HSV. Žádné výsledky nebyly zveřejněny, podle DFB se „jednalo o interní setkání v rámci předběžného šetření“. Současně také celou situaci intenzívně šetří místní úřad Hamburg-Mitte. Jatta dostal od něj seznam otázek, na které má do konce příštího týdne odpovědět.

Zarážející je, celkem na sebe navazující konec kariéry Daffeha a objevení se Jatty. Daffeh mizí v TORu v listopadu 2013 a Jatta se objevuje v únoru 2014. A s jiným datem narození. Asi můžeme brát jako málo pravděpodobné, že by to bylo kvůli možnému odchodu Německa a tam lehčí registraci jako neplnoletý, to vypadá až moc konspirativně, takhle všechno připravovat rok a půl dopředu. Je možné, že ho omladili kvůli možným startům za reprezentaci (ostatně případ s diskvalifikací týmu Gambie U20 se stal v roce 2014 v květnu, takže možná to je v Gambii běžná praxe).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: