Jak to bylo se se zákrokem Moisandera proti Reynovi

Doba čtení: 2 minuty

V závěru pohárového zápasu Brémy – Dortmund vyvolala velké emoce situace před brankou Werderu, kdy byl podle fanoušků BVB faulován Reyna, hosté měli kopat penaltu a navíc měl být vyloučen Moisander.

Reyna šel s míčem do vápna domácích, dostal se do presu Moisandera a Friedla, upadl. Následně vstal a pošťuchoval se s Moisanderem a znovu upadl, vypadalo to jako po úderu. Hlavní rozhodčí Winkmann si celou situaci prohlédl na videu, udělil Reynovi a Moisanderovi žluté karty a domácí rozehrávali volným přímým kopem.

Podle pravidel se penalta může nařídit jen do okamžiku, kdy je míč ve hře (= na hřišti) a hra není přerušená. Což celá situace splňovala. Na druhou stranu i zákrok na Reynu ze strany dvojice hráčů Werderu někteří hráči BVB nehodnotili jako penaltový. Například Mats Hummels řekl, že to nebylo do Reyny simulování,ale také to nebyla penalta.

Naopak zákrok Moisandera se jako faul určitě vyhodnotit dal a tudíž by se penalta kopat měla. Druhý den po zápasu svoje rozhodnutí vysvětlil hlavní rozhodčí Winkmann: „Reynovi jsem udělil žlutou kartu ne kvůli simulování, ale protože se hned po té situaci svým provokativním chováním nesportovním způsobem pokoušel získat výhodu pro svůj tým – penaltu.“ Tedy podobná situace, jako o víkendu, když byl vyloučen po druhé žluté hráč Gladbachu Plea.

Podstatné je, že podle pravidel na průběh hry má vliv pouze první porušení pravidel, Protože první porušil podle rozhodčího pravidla Reyna (svým nesportovním chováním), tak jakýkoliv další zákrok nemůže znamenat penaltu, volný přímý kop apod. Rozhodčí za přestupky v přerušené hře může udělit pouze osobní trest (žlutou nebo červenou kartu).

Jednání Moisandera se dá kvalifikovat jako nesportovní chování (podle pravidel se ho hráč dopustí, když použije nebo se pokusí použít nepřiměřenou sílu nebo brutalitu vůči soupeři mimo boj o míč. Hráč, který mimo souboj o míč úmyslně udeří soupeře nebo jakoukoli jinou osobou do hlavy nebo do obličeje, rukou nebo paží, se dopustí hrubého nesportovního chování, vyjma případů, kdy použitá síla byla zanedbatelná). Červená karta má byt udělena, pokud se hráč dopustí zákroku nepřiměřenou silou, jinak by mělo následovat napomenutí. Tady se pravděpodobně o použití nepřiměřené síly nejednalo, takže rozhodnutí hlavního rozhodčího bylo správné.

Celou situaci popsal také sportovní ředitel Dortmundu Michael Zorc: „Určitě to nebylo simulování. Kdo zná Giovanniho, tak ví, že dělá všechno možné, ale nesnaží se nikoho vyprovokovat. Myslím, že tam měla být červená karta pro Moisandera. My děláme chyby, rozhodčí dělají chyby. Musíme s tím umět žít.“

Julian Brandt nesouhlasil s Hummelsem: „Byla to jen shluk. Opravdový úder do tváře to také nebyl. Právě nám to šlo a pak byl zápas na tři čtyři minuty přerušený, to nás rozhodilo.“

Trenér Werderu Florian Kohfeldt také nebyl úplně nadšený z toho, jak se Moisander zachoval: „Niklas to musí řešit chytřeji. Když uvidí záznam, tak to bude také vědět. Protože nás to přivádí do nebezpečí a to není dobré.“

 

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: