Jak Hitler dvakrát zabránil vzniku celoněmecké fotbalové ligy

Doba čtení: 2 minuty

Je všeobecně známo, že fotbalová Bundesliga vznikla v roce 1963, což je výrazně později než vznikly nejvyšší soutěže v ostatních evropských zemích.

Navíc se vznikem soutěže pokrývající celou zemi bylo často spojené zavedení profesionalismu, který se v kontinentální Evropě zaváděl v průběhu 20. let 20. století. V Anglii vznikla nejvyšší profesionální soutěž v roce 1888, ve Španělsku 1929, v Itálii ve Francii v roce 1932, Na kontinentě ale prvními profesionálními ligami byly možná pro někoho trochu překvapivě ligy ze střední Evropy. Rakouská liga 1924, maďarská ve stejném roce a československá v roce 1925. Tyto země tehdy patřily mezi evropské fotbalové velmoci.

V Německu ale bylo všechno jinak. Od roku 1902 se hrálo německé mistrovství, které se hrálo nejdříve v regionálních skupinách (v rámci místních regionálních fotbalových svazů) a jejich vítězové pak hráli následné playoff na jeden zápas. Na začátku 20. století byl takový systém pochopitelný, Německo mělo obrovskou rozlohu a možnosti dopravy a také finanční možnosti klubů tehdy nebyly takové, aby mohl hrát například Frankfurt s Gdaňskem (který do První světové války patřil k Německu).

V průběhu 20. let dvacátého století se ale takový systém začal přežívat. Díky prudce rostoucímu zájmu o fotbal a z toho plynoucímu růstu počtu diváků na zápasech kluby měly podstatně více peněz. A nejdou amatérský status, který do té doby fungoval, se začal přežívat. Postupně vznikaly profesionální týmy a celé profesionální ligy v celé Evropě. V Německu měla vzniknout profesionální liga pod názvem Reichsliga (Říšská liga)od sezóny 1933/34, už bylo vše naplánované, ale nakonec jejímu vzniku zabránil Hilterův nástup k moci. Nacistické ideologii profesionální status sportovce nevyhovoval, takže profesionální liga tehdy nevznikal. Naopak celý systém byl dále rozmělněn. Vzniklo celkem 16 tzv župních lig (Gaulig), jejichž vítězové se kvalifikovali do celoněmeckého mistrovství. Tehdy ale hrálo v nejvyšší soutěži ve všech skupinách přes 180 týmů, takže kvalita byla velmi nevyrovnaná a spíš nízká.

Po neúspěších reprezentace na olympiádě v Berlíně 1936 (vypadli ve 2. kole) a na mistrovství světa 1938 (vypadli v prvním kole). Tehdejší reprezentační trenér Herberger tlačil tuhle myšlenku u předsedy fotbalového svazu (resp. v době nacismu u šéfa Odborného úřadu pro fotbal) Felixe Linnemanna, který tuto myšlenku považoval také za dobrou. V létě 1939 vyšlo v německých médiích několik článků o možném vzniku Řišské ligy. A nacistické vedení už také nebylo proti, protože chtěli dosáhnout ve fotbalu úspěchů. 26. srpna 1939 se uskutečnilo v Brémách setkání zástupců jednotlivých fotbalových žup, kde se o vzniku takové ligy jednalo. Měla mít čtyři nebo pět regionánlních skupin, protože vzhledem k rozloze Německa nebylo možné hrát v jedné skupině. Na druhou stranu měli hráči zůstat oficiálně pořád amatéři, měli normálně po zápasu zase nastoupit do práce. Řešilo se také, jak by bylo možné hráče aspoň částečně platit, aby pořád amatéry zůstali.

Vše ale bylo zbytečné, trenér Herberger v době tohoto jednání připravoval reprezentaci na zápas proti Švédsku (mělo se hrát 2. září), který byl nakonec kvůli akutnímu nebezpečí války zrušen. A rovněž výsledky jednání o vzniku Říšské ligy byly k ničemu, protože Hitler mezitím už naplánoval válku proti Polsku.

Vznik celoněmecké soutěže se tak musel posunout o dalších téměř 25 let. A i tehdy u toho byl reprezentační trenér Herberger jednou z příčin byl neúspěch reprezentace. Brzké vypadnutí reprezentace na mistrovství světa 1962 způsobilo, že nakonec na podzim 1963 vznikal fotbalová Bundesliga.

 

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: