Jak budou vypadat evropské poháry od roku 2021?

Doba čtení: 3 minuty

Na svém úterním zasedání UEFA rozhodla o podobě evropských pohárových soutěžích od roku 2021. Čekají nás poměrně velké změny,

Dojde k zavedení třetí pohárové soutěže – Europe Conference League a rovněž se výrazně sníží počet týmů v Evropské lize. Pozmění se rovněž hrací časy – hrát se nyní bude od 18:45 a od 21:00.

Zjednodušeně řečeno, do Evropské ligy se teď jen velmi těžce budou dostávat týmy ze zemí, které jsou na nižších místech v žebříčku koefiecientů. A Evropská liga bude mít míň týmů, ale zato budou ty týmy kvalitnější.

V nové soutěži naopak bude jen minimum účastníků z top zemí a dá se čekat, že ve skupinové fázi budou hrát hlavně týmy ze zemí slabších.

Liga mistrů

V zásadě vše zůstává při starém, k změně dojde pouze v předkolech, kdy poražení z prvního předkola propadnou do předkola Europe Conference League. Doteď tyto týmy šly do Evropské ligy. Poražené týmy z druhého a dalších předkol půjdou do předkola Evropské ligy.

Takže Slovan Bratislava, který letos vypadl v prvním předkole, by se nepropadl do Evropské ligy, ale do předkola této nové soutěže. Pokud ČR udrží aktuální 13. místo, mistr by i nadále začínal v třetím předkole.

Evropská liga

Tuto soutěž čekají velké změny. Největším změnou je snížení počtu účastníků ve skupinové fázi. Dosud v ní je 12 skupin po čtyřech týmech, nyní bude pouze 8 skupin po čtyřech. Velkou změnou je rovněž snížení počtu předkol, protože týmy ze zemí, které jsou v žebříčku zemí na nižších pozicích se do Evropské ligy nepodívají.

Přímý postup do skupinové fáze nyní bude mít podstatně méně týmů. Nemůžeme už počítat s tím, že by se český tým dostal do skupinové fáze přímo, jako se to podařilo v nedávné době Zlínu nebo Jablonci. Přímý postup budou mít vítězové domácích pohárů týmů na 1.-6. místě zemí, 5. tým z ligy týmů z první čtverky zemí a 4. tým z ligy páté země. Poslední místo ve skupině pak bude pro vítěze předchozího ročníku Europe Conference League. Přímý postup tedy bude pouze pro týmy z nejlepších zemí. Dosud měli přímý postup vítězové domácího poháru zemí na 1-12. místě žebříčku.

Velká změna je také v předkolech. Budou pouze dvě předkola (třetí předkolo a playoff). Do třetího předkola přijdou poražené týmy z druhého předkola Ligy mistrů a k nim přibudou vítězové domácího poháru týmů na 13-15. místě žebříčku zemí (aktuálně také ČR). Do playoff se přidají vítězové poháru týmů na 7-12. místě, vyřazení ze třetího předkola Ligy mistrů. Poražení z třetího předkola se propadají do playoff Europe Conference League, poražení ze čtvrtého předkola pak do skupinové fáze této nové soutěže.

Celkově to znamená, že pro slovenské týmy se Evropská liga téměř uzavírá (šanci má pouze mistr, pokud se dostane aspoň do druhého předkola Ligy mistrů a pak v některém z dalších předkol neuspěje, tak se sem propadne), další týmy půjdou do nové soutěže, u českých týmů má šanci pouze mistr a vítěz poháru. Třetí a čtvrtý tým z ligy půjdou do předkola nové soutěže. Německo rovněž ztrácí jedno místo v Evropské lize, kdy vítěz poháru a pátý tým z ligy půjdou přímo do skupinové fáze, šestý tým z ligy už nepůjde do Evropské ligy, ale do nižší European Conference League..

Pozmění se pak také závěrečná vyřazovací fáze Evropské ligy. Vítězové skupin půjdou přímo do osmifinále, druzí ze skupin si zahrají první vyřazovací kolo proti třetím týmům ze skupin v Lize mistrů.

Hrací časy budou i nadále ve čtvrtek – v 18:45 a ve 21:00.

Europe Conference League

V této soutěži bude muset každý tým projít nějakým předkolem a nikdo nemá dopředu účast jistou. Kvalifikují se sem poražení z posledního předkola Evropské ligy a pka úspěšné týmy z posledního předkola této soutěže.

Tato soutěž bude převážně obsazena týmy ze zemí, která se nachází na pozicích 16 a níže, pro které už nebude místo v Evropské lize. K nim se přidají postupně vypadlé týmy z předkola Evropské ligy.

České týmy na třetím a čtvrtém místě v lize se přidají ve druhém předkole a čekají je tak celkem tři předkola k případnému postupu do skupinové fáze. Vítěz slovenského poháru a druhý tým slovenské ligy se přidá rovněž v druhém předkole, třetím tým slovenské ligy už v prvním předkole. Pro Slovensko je klíčové zůstat v první třicítce, protože pak by všechny jeho týmy začínaly již v prvním předkole této soutěže.

Závěrečná vyřazovací část bude podobná jako u Evropské ligy. Vítěz skupiny postoupí přímo do osmifinále, druhé týmy ve skupině si zahrají o postup do osmifinále s třetími týmy Evropské ligy.

Shrnutí

Pro Německo se nic výrazně nemění, pouze tým na šestém místě v lize (letos kvůli vítězství Bayernu v DFB Pokalu sedmý tým) nebude hrát tři předkola Evropské ligy, ale pouze jedno předkolo European Conference League.

V ČR se mění situace pro mistra. Pokud si ČR udrží nejhůř 14. místo v žebříčku, tak má mistr jistou účast v nové soutěži i když prohraje ve všech předkolech. Z třetího předkola Ligy mistrů by šel do playoff Evropské ligy a v případě neúspěchu by ho čekala nová soutěž. Český vicemistr vstupuje do druhého předkola Ligy mistrů, takže aspoň jednou musí v předkole uspět a pak má jistotu  účasti ve skupinové fázi.

Slovenský mistr vstupuje do Ligy mistrů v prvním předkole, takže k účasti ve skupinové fázi nějaké soutěže musí aspoň ve dvou předkolech vyhrát.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: