Hráč HSV Bakery Jatta hraje asi pod falešnou identitou

Doba čtení: 2 minuty

Časopis SportBild přišel s odhalením, že současný hráč HSV Bakery Jatta se ve skutečnosti jmenuje jinak a také má jiné datum narození.

Bakery Jatta přišel do do Německa v rámci uprchlické vlny v roce 2015 z Gambie. Sám tvrdil, že se tam dostal přes Saharu a Středozemní moře. O sobě po svém příchodu říkal, že fotbal do té doby v žádném klubu nehrál, maximálně s kamarády na ulici – naboso a na betonu. V roce 2015 se dostal nejprve do centra pro neplnoleté děti, kde byl poměrně rychle odhalen jeho fotbalový talent a Jatta odjel na zkušební trénink do HSV. Zpočátku nastupoval hlavně za béčko a za první tým jen občas, nyní už je stálým členem prvního týmu HSV.

Jak to s ním podle SportBildu bylo? Bakery Jatta se podle SportBildu jmenuje ve skutečnosti Bakary Daffeh a hrál už v několika klubech v Africe. SportBild poslal dvěma jeho bývalým trenérům jeho současnou fotku a oba potvrdili, že se jedna o Daffeha a že si na něj dobře pamatují. V sezóně 2010/11 hrál Daffeh v třetiligovém gambijském klubu. V roce 2012 odešel do prvoligového gambijského klubu Brikama United, ti ho poslali na hostování do Nigérie. Na podzim 2013 odešel na hostování do senegalské první ligy, která má vyšší kvalitu než gambijská, do týmu Casa Sports, kde nastupoval v základní sestavě. V roce 2014 dokonce nastoupil za gambijskou reprezentaci U20 proti Libérii a vstřelil vítězný gól na 1.0. Od roku 2015 jako by Daffeh zmizel a nikde o něm není žádná zpráva.

Navíc se u Dafffeha uvádí jiné datum narození než u Jatty. U Daffeha se objevuje datum narození 6. listopadu 1995. Jatta uvádí datum narození 6. června 1998. Důvod je jednoduchý. Pokud se jedná ve skutečnosti o jednoho a toho samého hráče, tak se „omladil“ z toho důvodu, že v roce 2015 by ještě nebyl při příchodu do Německa plnoletý a měl by podstatně větší šance na získání pobytu v Německu.

HSV se k tomu vyjádřil jasně: „Nám byl předložen jeho platný pas včetně povolení k pobytu.“

V každém případě podobný případ ještě v Německu nikdy nebyl. Částečně se to podobá případu Anthony Yeboaha, který v roce 1988 přišel z Ghany do Frankfurtu. Ten se tehdy už v Ghaně nechal „ostaršit“, aby mohl hrát dřív za muže. Takže se ve skutečnosti narodil v roce 1966 a ne v roce 1964. To ale zveřejnil Yeboah až sám několik let po skončení své hráčské kariéry.

Otázkou je, co bude dál. Možností je velké množství. Pravděpodobně nehrozí nějaký trest pro klub, protože ten je vlastně obětí a nikoliv viníkem. Trest může být udělen od disciplinární komise německého svazu, ale současně se bude řešit u německých úřadů zrušení povolení k pobytu. To je víceméně automatické, protože bylo uděleno na základě nepravdivých údajů. Ale současně nastane přechodný stav, kdy se bude řešit, jestli má být uděleno povolení nové, to bude záležet na spolupráci Jatty s úřady.

Podobný případ se stal v USA v baseballové lize MLB. Tam hrál dlouhá léta Fausto Carmona narozený v roce 1983 v Dominikánské republice. Až v roce 2012 ho zatkla policie v Dominikánské republice a obvinila ho z falšování dokumentů. Ve skutečnosti se jmenoval Roberto Hernandez a narodil se už v roce 1980. Vše se vyšetřilo, Hernandez dostal třítýdenní stopku od ligy. V každém případě ale i s vyšetřováním ztratil půl roku své kariéry.

 

Komentujte

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na
%d blogerům se to líbí: