Dietmar Hopp: Uvažoval jsem maximálně o Oberlize

Doba čtení: 4 minuty

Na konci této sezóny je to přesně deset, kdy TSG Hoffenheim působí nepřetržitě v Bundeslize. Časopis Kicker se zeptal majitele klubu Dietmara Hoppa.

Působíte v Bundeslize nepřetržitě 10 let. Považoval jste to za možné?

Svého času jsem o tom vůbec neuvažoval, protože už samotný postup byl senzací. A celý projekt Bundesliga je vlastně velkou náhodou.

Jakto?

Když jsem začal své angažmá v v klubu v roce 1989, byla mým cílem Oberliga. A my jsme skutečně postupovali a postupovali , najednou jsme byli opravdu v tehdejší čtvrté nejvyšší soutěži. Všichni nám prorokovali sestup, místo toho ale trenér Hansi Flick přivedl tým do Regionalligy. Nic jsem proti postupu neměl, potěšilo mě to. Současně jsme pracovali na mládeži. Z toho vznikl projekt „Skok do života“, který se stará o to, že mladí lidé nejdou s klapkami na očích za profikariérou, ale že se věnují také svému vzdělání a sociálním kompetencím. Od roku 2005 jsme měli všechny dorostenecké týmy v nejvyšší soutěži. Ale bolelo to, když talenty s nejvyššími ambicemi odcházeli do jiných klubů.

Takže mládež Vás přinutila?

Neřekl bych přinutila. Ale chtěl jsem, aby i ti největší talenty měly u nás svůj domov. A naději, že jednou bude hrát v prvním týmu 5-6 odchovanců. Takže jsme to zkusili, abychom se posunuli úplně nahoru. Ale o Bundeslize nikdo nesnil. Hansi Flicka tyto plány neoslovili, a proto jsme se rozešli. A s Ralfem Rangnickem jsme se tam dostali.

Nebyl jste tempem šokován?

Šokován ne, ale velice jsem se divil. To musím potvrdit. Ale přání ohledně talentů v týmu se bohužel tka rychle nenaplnilo. To trvalo relativně dlouho. Ale teď jich máme v profitýmu osm.

Vaše dorostenecké týmy jsou pořád na nejvyšší úrovni.

U15 se stala mistrem v rámci Jihoněmeckého svazu a je v semifinále mistrovství Německa. V minulosti už nastalo několik hoffenheimských zázraků a letos se stal další, postoupili jsme do Ligy mistrů. Přitom loni po čtvrtém místě jsem říkal, že to bly skvělý ale ojedinělý úspěch.

Podruhé za sebou budete hrát evropské poháry. Je možné i s vaším nízkým rozpočtem se usadit v horní části tabulky natrvalo?

Ano to je obrovský úspěch. My máme jedno obrovské plus – máme skvělého trenéra Juliana Nagelsmanna. On dokáže lidi nadchnout, je vysoce kompetentní a dokáže přitáhnout zajímavé hráče, kteří se nedívají jen na peníze, ale také na to, aby udělali další krok kupředu ve své kariéře. Má pro rok 2019 ve smlouvě výstupní klauzuli a Damoklův meč jeho odchodu nad námi visí. Ale zkusme zažít ještě další úspěch…

Jaké si děláte naděje, že jej udržíte ještě déle?

Vím, že je to inteligentní mladý muž. Ve velkých klubech může trénovat třeba od 40. Máme sice malé finanční možnosti,ale sportovně nejsme malým klubem. Pokud bychom dokázali zopakovat i v příští sezóně náš úspěch, tak by to byl určitý signál. Ale nechci o tom spekulovat.

Nagelsmann do 40? To by zůstal v Hoffenheimu ještě deset let?

To jsem jen vyjádřil určitý časový prostor, tato situace určitě nenastane.

Litujete už jeho nástupce?

Třeba bude jeho nástupce někdo, kdo podobně dokáže nadchnout lidi. Julianův úspěch nemůže být žádnou hypotékou pro jeho nástupce. On nebude s Julianem poměřován. Ale to vše bude tématem až tehdy, když už Juliana nebudeme moct v žádném případě udržet.

Neměli byste přece jen přehodnotit svoji strategii a navýšit prostředky tak, aby jste se mohli udržet na špičce natrvalo?

Prostředky, které přichází z venku, můžeme už jen těžko navýšit. Máme partnera SAP se středně velkým příspěvkem. Já osobně nemůžu nic přihodit, protože jsou tady kritéria Financial Fair Play, kterými se musíme řídit. Když budeme utrácet víc, než kolik vyděláme, tak se dostaneme do problémů. Když vidím, co se děje v PSG, tak musím jen kroutit hlavou.

Kontrolní instituce nefungují?

Myslím si, že pro zdravý vývoj fotbalu je nutné, že Financial Fair Play bude nastavené tak, aby k takovým situacím nemohlo docházet. Co se stalo po přestupech Neymara, Mbappého nebo Pogby? Všechno je akorát dražší. Ta spirála je absolutně nezdravá. Fotbal zažívá nezdravý růst, protože za tímto růstem nejsou reálné příjmy a někdy jen spekulace.

Dosáhl projekt TSG v regionu úspěchu, v jaký jste doufal?

Spíš ještě většího úspěchu. Kamkoliv přijdu, všichni mluví jen o TSG. Celkově je dosah mnohem vyšší, než jsem si kdy představoval.

Jsou hranice růstu klubu už dosaženy?

V počtu fanoušků, členů a sponzorů vidím ještě možnost dalšího nárůstu.

Zůstala ve Vás nějaká zklamání?

Projevy nepřátelství mě nechávají většinou v klidu, ale to, co si dovolil někteří jedinci v Kolíně, to bylo už příliš. A půjdeme po tom po právní stránce. To by mohlo mít i strašné důsledky. To, co se stalo Martinu Kindovi v Hannoveru, považuju za velmi smutné. Ten člověk, který po 20 let investoval svoje peníze, myšlenky a čas je vlastními fanoušky urážen. Kdyby mě uráželi vlastní fanoušci, tka bych se na stadionu už neobjevil. To bych nikdy nestrpěl, to by byla katastrofa.

Počítáte i teď s tím, že budete vydělávat přestupy?

Už v zimě jsme vydělali přestupem Sandra Wagnera do Bayernu. Ale mohou nastatat takové vlny, kdy to skládáme dohromady zhruba v tříletých intervalech. Takže nenastane žádná panika, když letos nic nevyděláme na přestupech.

Může nastat situace, že při v současnosti stoupajících cenách  přijde do Hoffenheimu hráč za více než 20 milionů?

To se může stát jen těžko.

Ale to se může i vyplatit, což je vidět na nejdražším přestupu do Hoffenheimu – Andrej Kramarič za 11 milionů se určitě vyplatil.

Ale může se stát, že se také nevyplatí. Ale rozhodně nezazní ode mě kategorické ne.

Když se podíváte dopředu, kde bude TSG za dalších deset let?

Pokud to budu moct zažít, byl by to další zázrak, Přál bych si, abychom se staly stejným Dinem, jako je HSV.

Komentujte

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na
%d blogerům se to líbí: