Co ukázala supersobota a zápasy Ligy mistrů?

Doba čtení: 3 minuty

Minulou sobotu se v Bundeslize potkali ve vzájemných zápasech němečtí účastníci Ligy mistrů a nyní mají za sebou i první zápasy této soutěže. Co nám tyto zápasy o souboji o titul?

Především to vypadá, že o titul by letos nemusely bojovat dva týmy jako v minulé sezóně, ale hned týmy tři. Lipsko pod Nagelsmannem je ještě o něco lepší, než bylo loni, v zápasu s Bayernem uhrálo zaslouženou remízu a v druhém poločasu bylo i o něco lepší. Nagelsmann pro druhý poločas pozměnil rozestavení na 4-2-2-2 a Bayern měl v druhé půlce problémy. Lipsko ukázalo také dobrou morálku, když tým nesrazil ani rychlý inkasovaný gól po ztrátě míče ve středu hřiště. Svoji kvalitu potvrdili také v Lisabonu, kde relativně s přehledem vyhráli na půdě Benfiky. Velmi zajímavé bude sledovat to, jak se Julian Nagelsmann poučil z posledních dvou sezón v Hoffenheimu, kdy jeho tým měl problémy během účasti v Evropské lize 2017/18 resp. Lize mistrů 2018/19.  V sezóně 2017/18 na podzim nasbíral s Hoffenheimem 26 bodů, na jaře pak 29, loni byl sice rozdíl pouze jeden bod ve prospěch jarní části, což bylo hlavně zaviněné zpackaným závěrem sezóny, kdy tým získal pouhý jeden bod ze čtyř zápasů.

Bayern naopak srazil gól z penalty v nastaveném času, druhá půlka v jeho podání byla slabší. Největší favorit na titul trochu bojuje s proměňováním šancí, na každý vstřelený gól se hodně nadře, což ukázal i zápas proti Crvené Zvezdě. Pro Bayern je pozitivní, že se opět daří Thomasi Müllerovi, který je zdatným konkurentem Coutinha na pozici podhrotového hráče. Byl to právě Müller, který svým napadáním poslal v Lipsku v úvodu zápasu do šance Lewandowského, který zajistil Bayernu vedení 1:0. Pozitivní je také výborná forma Manuela Neuera. Celkově musí být Bayern spokojený s tím, jak rychle se do kádru zabudovali nováčci v týmu, hlavně to platí pro Coutinha a Perišiče, kteří přišli na poslední chvíli.

Borussia Dortmund před reprezentační přestávkou nečekaně prohrála na půdě Unionu Berlín a mnozí psali o návratu starých chyb. Problémy při bránění standardních situací a celkově chyby v obraně se měly přenést i do nové sezóny. Poslední dva zápasy proti soupeřům nejvyšší úrovně ale ukázaly, že zápas na Unionu byl zřejmě jen ojedinělým výpadkem. Ani jeden inkasovaný gól ve dvou domácích zápasech proti velmi silným soupeřům je jasnou odpovědí. Především Mats Hummels září, v zápasu proti Barceloně měl podle některých údajů 100 procentní úspěšnost v osobních soubojích a jasnou posilou defenzívy BVB. A kvalitu potvrzuje BVB také v ofenzívě, což je podobné jako v minulém roce. Proti Barceloně si hrčí v černožlutých dresech vypracovali několik jasných šancí, které nedokázali proměnit. A tým má podstatně kvalitnější lavičku než loni, vždyť takový Mario Götze se letos ještě skoro nedostal na hřiště (nastoupil pouze ve svou zápasech a vždy jen na pár posledních minut) a v německých médiích se spekuluje o jeho zimním odchodu z Dortmundu. Na druhou stranu začátek Ligy mistrů znamená také větší zátěž a sestava bude částečně rotovat, takže se na hřiště dostanou i méně vytížení hráči (kromě již zmíněného Götzeho třeba Zagadou nebo Dahoud).

Bayeru Leverkusen naopak byly v posledních dvou zápasech jasně ukázány hranice jeho možností. V Dortmundu schytal debakl 0:4, v Lize mistrů po hrubých chybách v obraně prohrál doma s Lokomotivem Moskva 1:2. Tři zápasy v řadě navíc Werkself nevstřelila gól (proti Lokomotivu si dal Höwedes vlastní gól). Přitom se nedá hráčům Leverkusenu vytknout vůle, v Bundeslize mají nejvyšší průměr v naběhané vzdálenosti, v prvním kole Ligy mistrů měli tento údaj druhý nejvyšší po Slavii Praha. Přitom oba poslední zápasy byly dost odlišné. V Dortmundu především na začátku druhé půle měl Leverkusen šance, kde mohl vstřelit gól, ale naopak se trefili domácí a tým se pak v závěru zápasu sesypal. Proti Lokomotivu měli naopak drtivou převahu (držení míče 78 % pro Leverkusen), ale proti soupeři, který postavil před vlastní šestnáctku autobus se nedokázali prosadit. A nyní hráče Werkself čeká zřejmě podobný typ zápasu, hrají doma proti Unionu Berlín.